Қарамен жазылған сөздерге фонетикалық талдау жасау
Сабақтың тақырыбы: Тіл дамыту жұмыстары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың алған білімдерін нығайту, теориялық білімдерін практикамен ұштастыру.
Дамытушылық: Сөздік қорын молайту, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ - жауап
Сабақтың барысы
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, кезекші мәліметімен танысу. Класс тазалығына мән беру.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
І топ Білімділер
ІІ топ Алғырлар
ІІІ топ Тапқырлар
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
352 - жаттығу
І топ Мәтінді оқып, Абай Құнанбаев жайында не білеміз? деген тақырыпта сөйлеу.
ІІ топ Екпін ерекше түсетін сөздерді табу.
ІІІ топ Мәтіннен тасымалданбайтын сөздерді табу.
Сонымен оқушылар, Екпін дегеніміз не? Олардың түрлерін атаңдаршы.
Оқулықпен жұмыс
353 - жаттығу Суреттер топтамасындағы 2 - суретке қарап, түлкінің, қоянның, үйректің мінез - қылығына лайық диалогтар құрап, әңгіме жазу.
Үш топ үздік деген әңгімелерін оқиды.
Топтың басшысы құрамындағы оқушыларын бағалайды.
Білекті бірді жығады,
Білімді бірді жығады.
Мақалдың бірінші жолына математикалық дыбыстық талдау жасау.
Ал, енді балалар сабағымызды әдебиет пәнімен байланыстырайық. Әдебиет оқулығының 141 - бетін ашыңдар. Өлеңді (Ғылым таппай мақтанба) көз жүгіртіп оқып, екпін түспейтін қосымшалы сөздерді тауып, мәнерлеп жатқа айтуға дайындалыңдар.
І Білімділер тобынан 1 оқушы өлеңді жатқа айтады.
ІІ Алғырлар тобынан 1 оқушы тақтаға шығып, құмарланып сөзіне фонетикалық талдау жасау.
ІІІ Тапқырлар тобы екпін түспейтін сөздерді (таппай, мақтанба, жесеңіз, білсеңіз) атап шығады.
Сабақты қорытындылау
Алма ағашы берілген. Алмаларда сұрақтар жасырылған. Әр топтан 1 оқушы шығып, сұрақтарға жауап береді.
1 алма. Фонетика жайлы не білесің?
2 алма. Тіл білімінің салаларын ата.
3 алма. Дауысты дыбыс деген не?
4 алма. Дауыссыз дыбыс деген не?
5 алма. Буын деген не?
Біздің үйіміз
Үйдің бөліктері берілген. Әрбір бөліктерде сұрақтар жасырылған. Осы сұрақтарға жауап бере отырып, үйді орнатамыз.
Ашық, қысаң дауыстыларды ата.
Еріндік, езулік дауыстыларды ата.
Әке сөзіне фонетикалық талдау жаса.
Тасымал деген не?
Үйге тапсырма
354 - жаттығу. Қарамен жазылған сөздерге фонетикалық талдау жасау.
Бағалау
Санат: Қазақша Ашық сабақтар жинағы
Дереккөзі: http:www4620-k.html
©
Қазақ тіліндегі сөз мағынасының даму ерекшеліктері
Шет тілдер сөздерінің сөздігі
Грамматикалық анықтамалардан кейін қолданылатын жаттығулар
Тіл – уақытты (минут пен сағатты) көрсетіп тұратын көрсеткіш
Бастауыш сынып оқыту процесіне жаңа оқу - әдістемелік кешенді енгізу
Дыбыс сөздің материалы
Қазақ тілін оқытуда жүргізілетін жаттығулар
Қазақ тілінен ұйымдастырылатын оқу жұмыстары. Оның түрлері
Дауысты дыбыс
Жаттығу түрлері, жаттығу арқылы тіл дамыту
Оңтүстік Қазақстан облысындағы несие нарығының қазіргі жағдайын талдау
Фирманың баға саясаты және баға стратегиясы нарық құрылымының әсерін талдау
Ақтөбе қаласы бойынша салық және басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін талдаудың ақпараттық жүйесін тұрғызу
Мәтін және онымен жұмыстың бағдарламалық талаптарын орындаудың негізгі жолы – тілдік талдау
Желілік жоспарлау мен басқару әдісін қолданғандағы экономикалық талдаудың және бизнес жоспарлаудың стратегиясы және тактикасы
Еңбек ақыны талдау
Брокерлік фирманың қор операциялары жобаларына сараптама жасауды ұйымдастыру
Көркем шығарманы детальдап талдауда модульдік оқыту технологиясын пайдалану
МҰХАММЕД ХАЙДАР ДУЛАТИ ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫНДАҒЫ АДАМ МӘСЕЛЕСІН ФИЛОСОФИЯЛЫҚ ТҰРҒЫДАН ТАЛДАУ
Отандық өнеркәсіп кәсіпорындарын қайта құрылымдаудағы машина жасау өнеркәсібінің маңызы