Балалар бөлмесінде
Менің пәтерім
Менің пәтерім бес қабатты үйдің екінші қабатында. Ол үш бөлмелі: қонақ бөлмесі, жататын бөлме және балалар бөлмесі. Менің пәтерімде кәзіргі заманға сай жанға жайлы жағдайдың бәрі бар: орталық жылу жүйесі, ыстық және салқын су, көгілдір отын,электр жарығы, телефон.
Қонақ бөлмесі кең, әрі жарық. Бөлменің ортасында дөңгелек үстел тұр, ал бұрышта жұмсақ жиһаз. Қонақ және жататын бөлмелардегі жиһаздың түсі қоңыр. Ас үйдегі жиһаздың түсі ақ, есіктері әйнек. Балалар бөлмесінде ойыншықтар көп. Қабырғаларға кітап сөрелері және суреттер ілінген.
Менің пәтерім шағын, бірақ өте жайлы.
Сөздік
Пәтер – квартира
Қабат – этаж (бес қабатты – пятиэтажный)
Бөлме – комната
Қонақ бөлмесі – гостинная
Жататын бөлме – спальная
Балалар бөлмесі – детская
Ас үй – кухня
Жайлы – удобный (жайлы жағдай – удобства)
Заманға сай – современный
Орталық жылу жүйесі – центральная отопление
Ыстық – горячий
Салқын – холодный
Электр жарығы – электричество
Көгілдір отын – газ
Кең – просторный
Жарық – светлый
Ортасы – середина (бөлменің ортасы – середина комнаты)
Бұрышта – в углу
Дөңгелек – круглый
Жұмсақ – мягкий
Жиһаз – мебель
Қабырға – стена
Сөре – полка (кітап сөресі – книжная полка)
Қоңыр – коричневый
Ақ – белый
Әйнек – стекло
Берілген сөздерге қарсы мәндес сөздерді тап.
(антонимдер)
Кең – тар
Жарық – қараңғы
Ақ – қара
Жайлы – жайсыз
Ыстық – суық
Салқын – ыстық
Жұмсақ – қатты
Сабақтың тақырыбы:
Менің пәтерім
Сабақтың түрі:
Ашық сабақ
Лексикасы:
Заттардың араласуы, тақырыпқа байланысты
көптегентүсініктер, сөз тіркестері.
Граматикасы:
Антонимдер, жалғаулар.
Сабақтың мақсаты:
Жаңа мәтінге қатысты сөздерді, сөз тіркестерін
игерту, білімін толықтыру.
Сабақтың көркемділігі:
Карточкалар, арнайы оқу құралы,сөздік, сызба, сөз
жұмбақ.
Сабақтың әдісі:
Түсіндіру, сұрақ-жауап, пікіртас.
Сабақтың өтілу барысы:
1) ұйымдастыру кезеңі. 2) Сабақаралық байланыс а) Тыңдаушылардың игерілген материялдарбойынша білім деңгейін тексеру. Сұрақ - жауап.
ә) карточкамен жұмыс.
Жаңа сабақ:
Сөздікпен жұмыс.
а) Жаңа тақырыпта кездесетін сөздерді дұрыс оқып
шығу. (қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айту,
екпінін дұрыс қою)
ә) Мәтіндегі жаңа сөздер мен сөз тіркестерін аудару.
б) Мәтінмен жұмыс
Мәнерлеп оқу, аудару.
Сабақты бекіту:
1. Тыңтдаушыларға мәтінді мәнерлеп оқыту.
2. Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру. (сұрқ-жауауп)
3. Мәтінді ауызша талдау.
4. Граматикалық тапсырма
а) мәтіндегі терменді қазақ тіліне аудару.
ә) мәтіндегі сөздердің антонимдерін табу.
5. Өзіндік жұмыс, жаттығулар.
Сабақты қортындылау
Тыңдаушылардың жаңа сөздерді игергенін тексеру.
Сөз жұмбақ.
Өз пәтерлері туралы бір сөйлемнен айтып шығу.
6. Үйге тапсырма:
а) Сөздікті жаттау.
ә) Мәтінді мәнерлеп оқу.
б) өз пәтерлері туралы шағын мәтін жазып келу.
7. Бағалау.
1. Менің пәтерім бар. 1.Уменя есть квартира.
2. Ол шағын бірақ өте жайлы. 2. Она маленькая, но очен удобная.
3. Менің пәтерім үш бөлмелі. 3. Моя квартира трех комнатная
4. Ас үй жиһазы ақ түсті. 4. Мебель на кухне белого цвета
5. Бөлменің ортасында үстел тұр 5. В середине комнаты стоит стол .
Менің ... ... ... . бес қабатты үйдің екінші қабатында.
Менің ... ... ... кәзіргі заманға сай жанға жайлы ... ... ... .. бәрі бар: орталық жылу жүйесі, ыстық және салқын су, көгілдір отын,электр жарығы, телефон.
Қонақ бөлмесі кең, әрі ... ... ... . .
Бөлменің ... ... ... ... дөңгелек үстел тұр, ал бұрышта жұмсақ жиһаз.
Қонақ және жататын бөлмелардегі ... ... ... түсі қоңыр.
Ас үйдегі жиһаздың түсі ақ, есіктері ... ... ... .. .
Балалар бөлмесінде ... ... ... ... . көп.
Қабырғаларға кітап ... ... ... . және суреттер ілінген.
Менің пәтерім шағын, бірақ өте ... ... ... .
Ата-аналарға ойын терапиясының маңыздылығын қалай түсіндіру қажет
Мейіргерлік істегі қауіпсіздік және сапа
Түркия елінің беделді қонақ үйлерінің тур пакеттері
Балалардың жас ерекшеліктеріне сипаттама
Еңбек тәрбиесінің міндеттері
Оқушылардың ата-аналарына психологиялық қызмет көрсету жұмысын ұйымдастыру жолдары
Аружан қонақ үй тарихына мінездеме
Дезинфекциялық камералар.Дезинфекция жүргізетін камералар типтері .Камерлі дезинфекцияны бақылау
Сәулеттік шешімдер туралы
Отбасы тәрбиесін жетілдіруде психологиялық қызмет көрсетудің маңызы
Балалардың мектепке дайындығын жан - жақты ұйымдастырудың психологиялық - педагогикалық негiздерi
Қазақстандағы балалар үйі мен интернаттардағы қайырымдылық шаралары
Балалар жарақаты
Спандияр Көпеев және балалар әдебиеті
Балалар ауруханасы қызметкерлерінің жеке бас гигиенасы
Қиын балалармен жұмыс
Балаларға патриоттық рух беруде Махамбет өлеңдерінің тәрбиелік мәні
Мұқан Иманжановтың балалар әдебиетіне қосқаны
СӘКЕН БАЛАЛАР ӘДЕБИЕТІНІҢ НЕГІЗІН САЛУШЫ
Сапарғали Бегалин – балалар жазушысы