Сөздерде қанша әріп қанша дыбыс бар екенін ауызша үйрету
Сымбат ЖМ бастауыш класс мұғалімі
Бақтыбаева Гүлшат Санақбайқызы
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: А дыбысы мен әрпі
Мақсаты: А а дыбысы мен әрпін таныстыру, алғаш рет танысайын деп отырған әріптерінен келетін сөздерді, дыбысына байланысты буындар мен сөздерді білуге үйрету. Сөздерге дыбыстық талдау жасауға дағдыландыру. Сөздерде қанша әріп қанша дыбыс бар екенін ауызша үйрету.
Сөздік қорларын байыту, тіл байлықтарын дамыту, дыбыстардан сөз, сөзден сөйлем құрау қабілеттерін дамыту.
Оқушыларды сыпайылылыққа, жолдастыққа достыққа, бір - бірінің ойын түсінуге бірін - бірі тыңдай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді игеру
Сабақтың түрі: саяхат - ойын сабақ
Әдіс - тәсілдері: сұрақ – жауап, көрнекілік
Технологиясы: сын тұрғысынан оқыту
Көрнекілігі: көкөністер, жемістер, заттық суреттер, А әрпінің баспа, жазба түрлері, себет.
Қажетті құрал - жабдықтар: интербелсенді тақта, бор, тақта.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі.
II. Психологиялық дайындық
- Сәлеметсіздер ме балалар! Бүгінгі сауат ашу сабағы өзгеше өткелі отыр, оған себеп, бүгін бізге қонаққа
- Ата - аналарымыз, апайлар келіп отыр. Солармен амандасып алайық.
II. Психологиялық дайындық.
1. Қайырлы таң досым
Қайырлы күн болсын
Жеті күннің әр кезі
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз, кілең бестік болсын!
III. Ой қозғау.
Балалар біз бүгін саяхатқа аттанамыз. Саяхатымыз орман болмақ.
- Орманды кәне көз алдымызға елестетейікші
- ( балалар өз ойларын айтады)
- Қандай аңдарды білетін едік.
- Ал ендеше біз білетін түлкі қандай аң?
Ол барлық аңдарды алдап жүреді. Бір күні аңдар: Қап бәлем түлкінің сазайын тартқызайын – деп ақылдасып, түлкінің үйіне баратын жолды бөгеп, өздері тұрып алыпты:
- Біз түлкіге көмектесеміз бе?
- Олай болса түлкіге кедергі келтіріп тұрған аңдардың тапсырмасын орындап түлкіге көмектесейік.
1 - ші аң түлкіге кездескен – қасқыр
Қасқырдың тапсырмасы: Қандай зат артық.
1) кітап, дәптер, қалам – оқу құралдары
доп – ойын құралы
2. ұшақ, автобус, машина - көліктер
көйлек - киім
3. төрт түлік - жолбарыс -
4. ыдыс - аяқ - банан
Қасқырдың сыйластық жақсы сөзі: Жолың болсын!
- келесі кедергіде тұрған аң - кірпі.
Ол төрт түліктің төлін тап деген тапсырма:
Қойдың тапсырмасы:
қой – қозы 1) буынға бөлу, сөйлем құрау
жылқы - құлыншақ 2) жылқының пайдасы
сиыр - бұзау 3)
ешкі - лақ 4)
түйе - ботақан 5)
Сыйластық сөзі: Саған сәттілік тілеймін
Келесі кезекті аң – аю
Аюдың тапсырмасы: Ажырату
- оқушылар мына жерде күз мезгілінің байлығы жемістер мен көкөністер бар, бірақ ол қай сабетке барарын білмей тұр? Кәне ажыратайық
• Жемістер
↓
Алма
Банан
Құлпынай
Апельсин
Өрік
• Көкөністер
↓
Баклажан
Сәбіз
Қызылша
Қызанақ
• Ортақ қасиет
↓
Дәруменге бай
Денсаулыққа пайдалы
Адамның ағзасына пайдалы
Аюдың сыйластық сөзі: Рахмет сау бол!
- оқушылар біз жаңа қандай аңның тапсырмасын орындадық? – дұрыс аюдың.
Мына себеттегі жемістердің атын атаңдаршы?
- алма, алмұрт, алхоры
Олай болса бүгінгі танысатын алғашқы әрпіміз
А әрпі болмақ.
Қане кітапқа қарайық, ненің суреті - алма, алмұрт, ананас.
- А әрпі қандай дыбыс деп?
- А дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында да кездеседі.
А дыбысы
сөздің басында ----------------- қызыл үйге кіреді
ортасында
соңында
Дыбысты біз айтамыз, естиміз.
Әріпті біз жазамыз, көреміз.
Сергіту сәті.
Қара жорға биін билеу.
Оқушылар серігіп болсақ қане А дыбысының таңбалануымен танысайық, таңбасын біз әріп дейміз.
Әріптің баспа жазба түрі бар, біз мектеп алды даярлық тобында баспа түрімен таныстық. Енді жазба түрімен танысамыз.
А әрпін енді кәне мен тақтаға салып көрсетемін сендер соны мұқият қараңдар:
Жоғарыдан - оң жаққа қарай имектелген көлбеу
- сол жаққа қарай имектелген көлбеу
белін қысқа сызықпен сызамыз – бұл бас әріп.
Толық құрсау дөңгелектенген және имектелген көлбеу сол жаққа қарай (а)
А - бас әрпімен сөйлемнің басында, адамның аты, қаланың аты келеді, кіші әрпімен сөйлемнің соңында, ортасында жазамыз.
Ауа жазу, санағышпен құрастыру, тақтаға жазу.
Дәптермен жұмыс
Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз.
- Балалар А дыбысынан келетін біздің сыныпта ұл - қыздар бар ма?
Қане тақтаға бері қарайық. А әрпін бекіту.
асық балапан тырна
Ұйқасын тап.
Айбат шегер алыстан,
Аң патшасы арыстан
Түлкі үйіне келді, жетті сіздерге алғыс айтты.
Ойын: Сиқырлы қалпақ егер уақыт қалса бастарына кигізу арқылы а - ның ортасында, соңында, басында келетін сөздер айту.
Мадақтау, бағалау.
Алма ағашынан алма теріп балаларға тарату. Сабаққа жақсы қатыстыңдар!
Сау болыңдар!
Толық нұсқасын жүктеу
Слайдын жүктеу
ФИО ФОНЕТИКАНЫ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Фонетиканы оқыту - қазақ тілін оқыту әдістемесінің бір саласы
Дауысты дыбыс
Қазіргі мектептегі оқу-тәрбие ісі
Фонетика – тіл білімінің дыбыстық жүйесін зерттейтін саласы
Тіл дыбыстарының түрлері. Дауысты, дауыссыз дыбыстар
Бастауыш мектепте фонетиканы оқыту
Сауат ашу методикасының ғылыми негіздері
Оптикалық дисграфияны түзету
Бастауыш сыныпта қазақ тілін оқыту әдістемесі
ЖАМАҚҰЛЫ БЕЙБАРЫС
БАРАҚҰЛЫ ЖӘНІБЕК
ҚР-дағы мұнай нарығының даму заңдылықтары және тенденциясы «Қазмұнайгаз» Барлау Өндіру» АҚ
Есет Көтібаровтың хиуалықтарға қарсы күресі
Локомотив құралдарын қалпына келтіру, жөндеу және жаңаша жабдықтау «Жолбарыс» ЖШС-не қысқаша сипаттама туралы
Дыбыс үндестігі арқылы орыс бөлімі студенттерін қазақша сөйлеуге үйрету әдістемесі
Қаржылық лизингті жүзеге асыру барысында қатысушы субъектілер анықталып,міндеттері және құқықтары белгіленеді
Локомотив құралдарын қалпына келтіру, жөндеу және жаңаша жабдықтау «Жолбарыс» ЖШС-не қысқаша сипаттама
Бүгінгі күндегі ата ұрпақтары қордың негізгі 4 түрлі мақсаты бар деп есептеледі
Қазіргі кезде күрделі мәселелердің бәрі кәсіби басқару