Шаншатайдың ауылға келуі
Сабақтың құрылымы және мазмұны
Бұл жоспар 6-сынып оқушыларына арналған. Негізгі назар С. Сарғасқаевтың шығармашылығын танытуға, «Тәмпіш қара» повесіндегі оқиға желісін түсіндіруге және мәтіндегі адамгершілік құндылықтарды оқушының жеке тәжірибесімен байланыстыра қолдануға бағытталған.
Сабақтың тақырыбы
С. Сарғасқаев — «Тәмпіш қара»
Әдеби мәтінді талдау, құндылықтарды ашу, оқиғаларды жүйелеу.
Сабақтың типі және формасы
- Типі: білімді, дағдыны және іскерлікті қалыптастыру.
- Формасы: жеке, жұптық, топтық жұмыс.
Сабақтың мақсаттары (Блум таксономиясы)
Мақсаттар оқушының білімін кеңейтіп қана қоймай, мәтінді түсіну, қолдану, талдау және бағалау дағдыларын жүйелі түрде дамытуға бағытталған.
Білу
С. Сарғасқаевтың кім екенін және «Тәмпіш қара» шығармасының негізгі оқиға желісін білу.
Түсіну
Шығарманың мазмұнын, кейіпкерлер әрекетінің себеп-салдарын түсіну.
Қолдану
Достық, әділдік, еңбексүйгіштік сияқты қасиеттерді өз іс-әрекетінде қолдану.
Талдау
Шығарманы негізгі бөліктерге жіктеу, басқа шығармалармен салыстыру (мысалы, ортақ идеялар мен айырмашылықтарды табу).
Жинақтау
Оқушы бойындағы жағымды қасиеттерді жүйелеп, тұжырым жасауға үйрену.
Бағалау
Шығарма желісінің маңызын, тәрбиелік мәнін бағалау және дәлелдеу.
Әдістер
- Сұрақ-жауап
- Баяндау
- Талдау
- Зерттеу
- Венн диаграммасы
Құрал-жабдықтар және ресурстар
- Плакаттар, маркерлер, стикерлер
- Жұмыс дәптері
- С. Сарғасқаевтың шығармашылығы туралы материалдар
- Интернет дереккөздері
- Жазушының портреті
- 6-сыныпқа арналған әдебиет пәні бойынша дидактикалық материалдар
Сабақ барысы
Сабақ оқушыны жылы психологиялық ахуалға енгізуден басталып, мақсат қою, жаңа білімді игеру және талдау жұмыстарымен жалғасады.
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу.
- Оқушыларды түгендеу.
- Сабаққа дайындықтарын тексеру.
II. Мотивация
Оқушылар бір-бірінің қолдарын ұстап, көздерін жұмып, бір-біріне іштей жақсы тілектер тілейді. Бұл қадам сыныпта сенім мен қолдау атмосферасын қалыптастырады.
Үй тапсырмасын тексеру
Алдыңғы тақырып бойынша сұрақтар арқылы білімді бекіту.
Топқа бөлу
Топтық және жұптық жұмыстарға дайындық.
III. Жаңа сабақ: мақсат қою
Тірек сұрақтар
- С. Сарғасқаев туралы не білеміз?
- Ол қандай адам болған?
- Шығарма кімдер жайында?
- Шығармада қай кезең суреттеледі?
Топтық жұмыс
Оқушылар мәтінді құрылымдық тұрғыда қарап, бөлімдер мен негізгі оқиғаларды жүйелейді. Нәтижесінде мазмұнды дәл әрі жинақы айту, себеп-салдарды көру дағдылары қалыптасады.
I топ: бөлімдер
- Танысу
- Тілеп алған азап
- Әзілі ме, шыны ма?
- Өкініш
- Теке қарт
- Не болды бізге?
- Бұдан кейінгі күндерде…
- Ойламаған жерден
- Үш күн қалғанда
II топ: басты оқиғалар
- Шаншатайдың ауылға келуі.
- Балаларды егін басына ертіп баруы.
- Егін басындағы балалардың өнері.
- Балалардың «Октябрь балалары» газетімен танысуы.
- Қырман басынан қайтарда қырманшыларға өнер көрсетуі.
- Шаншатайдың доп қуу ойынын ұйымдастыруы.
- Шаншатай мен Иманбектің төбелесі.
- Балалардың Теке қартпен кездесуі.
- Келдібек директордың балаларға пионерлік тапсырма беруі.
- Ауылға радио келуі.
- Иманбектің кешірім сұрауы.
- Ауыл балаларының мәдениеттілігі.
- Ауылға газет келуі.
Назар аударатын құндылықтар
Сабақ барысында мәтін мазмұны арқылы оқушының бойында достық, әділдік, еңбексүйгіштік сияқты қасиеттерді күшейту көзделеді.