Оқушыларды патриоттыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу
Сабақтың тақырыбы: Тармақталу операторына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды Паскаль тілінің IF, THEN, ELSE тармақталу операторын пайдаланып бағдарлама құруға үйрету.
Дамытушылық: Тармақталу операторын пайдаланып, бағдармалама құра отырып, оқушыларды өз беттерімен бағдарлама құруға дағдыландыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды патриоттыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Сабақтың әдісі: Репродуктивті әдіс
Сабақтың көрнекілігі: Дербес компьютер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
• Құрылымдық операторларға қандай операторлар жатады?
• Қарапайым және құрылымдық операторлардың айырмашылығы неде?
• Құрама оператор деп қандай операторды айтамыз?
• Шартты операторлардың қандай түрлері бар?
• Таңдау операторы не үшін қолданылады?
• CASE операторының жалпы жазылу түрі қандай?
ІІІ. Компьютермен жұмыс
№1 есеп: Екі санның үлкенін табатын бағдарлама құру
Program esep_1;
Uses crt;
Var x, y, max: integer;
Begin
Clrscr;
Writeln(‘Eki sandy engiz…’);
Readln(x,y);
If x y then max:=x else max:=y;
Writeln(‘Eki sannyn ulkeni = ’, max);
End.
№2 есеп: Үш санның үлкенін табатын бағдарлама құру
Program esep_2;
Uses crt;
Var x, y, z, max: integer;
Begin
Clrscr;
Writeln(‘Ush sandy engiz…’);
Readln(x,y,z);
If x y then max:=x else max:=y;
If max z then max:=max else max:=z;
Writeln(‘Ush sannyn ulkeni = ’, max);
End.
№3 есеп: Адам жасына қарап, оларды әлі мектепке бармаған, мектеп оқушысы, жұмысшы, зейнеткер деген төрт топтың біріне жатқызатын бағдарлама құру. Адам жасы пернетақтадан енгізіледі.
Program esep_3;
Uses crt;
Var x: integer;
Begin
Clrscr;
Writeln(‘Adam jasyn engiz…’);
Readln(x);
If x6) and (x17) and (xabs(y) then
begin
x:=x 5;
writeln(‘x = ‘,x:5:2) end
else writeln(‘x = ‘,x, ‘ y = ‘,y);
End.
№5 есеп: Пернетақтадан трамвай билетінің номері (1 орынды 6 сан) енгізіледі. Билеттің бақытты номер екенін анықтайтын бағдарлама құру керек. Бақытты билеттің алғашқы 3 цифрының қосындысы соңғы 3 цифрының қосындысына тең.
Program esep_5;
Uses crt;
Var x, y, z, a, b, c, S, S1: real;
Begin
Clrscr;
Writeln(‘bilet nomerin engiz…’);
Readln(x, y, z, a, b, c);
S:=x+y+z;
S1:=a+b+c;
If S = S1 then writeln(‘bakitty nomer’)
else writeln(‘bakitty nomer emes’);
End.
IV. Сабақты бекіту сұрақтары
• Шартты операторлардың қандай түрлері бар?
• IF операторының жалпы жазылу түрі қандай?
• Writeln(х:5:2) операторындағы 5 және 2 цифрлары нені білдіреді?
• Қандай жағдайда IF операторы екі рет қолданылады?
V. Үйге тапсырма беру
89 – 90 бет, 12 және 13 жаттығулар.
VI. Оқушы білімін бағалау
Бастауыш сынып оқушыларының белсенділігін халық ертегілері негізінде тәрбиелеу
БАСТАУЫШ СЫНЫП ОҚУШЫЛАРЫНА ПАТРИОТТЫҚ ТӘРБИЕ БЕРУ
Бастауыш сынып оқушыларының көркем шығарма арқылы патриотизмін қалыптастыру
Көркем шығарманы бастауыш сыныптардың оқу-тәрбие үрдісінде пайдалану арқылы оқушыларға патриоттық тәрбие берудің ғылыми-теориялық негізін жасау
Дене шынықтыру сабақтарында оқушылардың бойында патриоттық қасиеттерді қалыптастыру
Патриоттық қасиеттерді қалыптастыруды дене шынықтыруда пайдаланудың педагогикалық жолдары
Б.МОМЫШҰЛЫНЫҢ ШЫҒАРМАЛАРЫ НЕГІЗІНДЕ ОҚУШЫ –ЖАСТАРҒА ПАТРИОТТЫҚ ТӘРБИЕ БЕРУ
Оқушыларға патриоттық, интерноционалдық тәрбие беру
Бастауыш сынып оқушыларын интернационалдық және патриоттыққа тәрбиелеудің педагогикалық негіздеулері
ОҚУШЫЛАРДЫ ПАТРИОТТЫҚ ТӘРБИЕЛЕУ МӘСЕЛЕЛЕРІ
Ауыл мектебі оқушыларын рухани-адамгершілікке тәрбиелеудің педагогикалық шарттарының орындалуы
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
Физика сабағында оқушыларды қарқындата оқыту
Оқушыларды тәрбиелеудегі отбасы мен мектеп тәрбиесі
Оқыту және тәрбиелеу тілі
ОҚУШЫЛАРДЫҢ ЭКОНОМИКАЛЫҚ БІЛІМ ДЕҢГЕЙІ
Оқушылардың білім деңгейін көтеру
Квадрат теңсіздіктерді шешуде оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру жолдары
Отбасының басты қызметі баланы тәрбиелеу