Топтастыру стратегиясы

Әдебиет сабағы Топтық жұмыс Талдау және пікір айту

Бұл жоспар Сәбит Дөнентаевтың «Уақ-түйек» өлеңдер жинағын оқытуға арналған. Негізгі мақсат — ақын туралы мәлімет беріп, өлеңдердің мазмұнын, тақырыбын және идеясын түсіндіру, сондай-ақ өлеңді мәнерлеп оқу, талдау жасау, ой-пікірін дәлелді жеткізу және өз жұмысына баға беруге дағдыландыру.

Сабақтың мақсаты

Білімдік

Сәбит Дөнентаев туралы мағлұмат беру; «Уақ-түйек» жинағындағы өлеңдердің мазмұны, тақырыбы мен идеясын ұғындыру.

Дамытушылық және тәрбиелік

Өлең мәтінін мәнерлеп оқу, талдау дағдыларын қалыптастыру; ой-пікірін ашық айтуға, бірін-бірі тыңдауға, жұмысты бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақ барысы

I

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, оқу мақсаттарын қысқаша хабарлау.

II

Үй тапсырмасын тексеру

Үй жұмысы топтық түрде сұралады. Әр топ өз тақырыбы бойынша қысқаша баяндама жасап, негізгі ойды қорғайды.

1-топ

Спандияр Көбеевтің өмірі мен шығармашылығы

2-топ

«Қалың мал» романы

3-топ

Спандияр Көбеевтің қазақ әдебиетіндегі орны

III

Жаңа сабақ

Оқулықтағы 67–75-беттер аралығындағы материал негізінде «Уақ-түйек» жинағы туралы мағлұмат беріледі. Оқушылар өлеңдердің мазмұнын түсіндіру және талдау жұмысына кіріседі.

Қызығушылықты ояту

Ой қозғау

  • 1-топ: Сәбит Дөнентаевтың өмірбаянын әңгімеле.
  • 2-топ: «Айқап» журналы мен «Қазақ» газеті туралы не білесіңдер?
  • 3-топ: Астарлап айту деген не? Мысал келтір.

Топтастыру

Ақынның өмірі мен ақындық болмысына қатысты сөздер іріктеліп, топтастырылады. Нәтижесінде Сәбит Дөнентаевтың тұлғалық және шығармашылық бейнесі жасалады:

қазақ ақыны қысқа да мазмұнды өлең шебері сыншыл ақын дәстүр жалғастырушы мысалшы сатирик

Мағынаны тану

Түсіну

Әр топ өзіне берілген өлеңді оқып, мазмұнын бір-біріне түсіндіреді.

  • 1-топ: «Заман кімдікі?»
  • 2-топ: «Замандастар»
  • 3-топ: «Қазақтарға қарап»

Талдау

Өлеңдер теориялық ұғымдар негізінде талданады: тақырып, идея, көркемдік тәсілдер, өлең құрылысы (тармақ, бунақ, ұйқас).

Еркін жауап

Кодоскоп арқылы берілген тест сұрақтарына жауап беріледі. Жауаптар талданып, дәлелдеу мәдениеті қалыптастырылады.

Суреттеу

Оқушылар өлеңдегі кейіпкер бейнесін сипаттап, шығарма не туралы екенін көркем тілмен әңгімелейді.

Ойтолғау

«Еркін жазу» стратегиясы: оқушылар кестені толтырады — өлеңнен үзінді, өлең туралы пікірім.

IV

Қорытынды

Негізгі ұғымдар жинақталады: ақынның ерекшелігі, өлеңнің идеясы, астарлы ой және сатиралық бояу. Оқушылардың жауаптары бойынша кері байланыс беріледі.

V

Үй тапсырмасы және бағалау

Үй жұмысы: Сәбит Дөнентаевтың өлеңдерін жаттау және мазмұнын айту.

Бағалау: бағалау парағы арқылы оқушылардың жұмысы қорытындыланып, нәтижесі шығарылады.

Назарда ұсталатын негізгі дағдылар

Мәнерлеп оқу

Дұрыс ырғақ, интонация, кідіріс арқылы мәтінді әсерлі жеткізу.

Талдау

Тақырып, идея, көркемдік тәсілдер және өлең құрылысы бойынша жүйелі қарастыру.

Пікір айту

Ойды дәлелмен жеткізу, тыңдау мәдениеті және өзін-өзі бағалау.