Дәрігер - жақсы мамандық тақырыбында эссе жазу
Оқу мақсаттары
Т2
Мәнмәтіндерден (мақала, сұхбат, аудиовизуалды материал) үзінді тыңдап, терминдердің мағынасын түсіну және негізгі ақпаратты анықтау.
Ж3
Медиа құралдарындағы оқиға мазмұнын қазіргі өмірмен байланыстырып, әңгіме, мәтін, мақала немесе эссе жазу.
Сабақ мақсаттары (деңгейленген)
Барлық оқушылар орындай алады
- Мәтіндерден үзінді тыңдап, терминдердің мағынасын түсінеді.
- Оқиға мазмұнын қазіргі өмірмен байланыстыра алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады
- Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды.
- Өз пікірін білдіреді және медиа материалдағы оқиғаны мазмұндай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады
- Мәнмәтіндерден үзінді тыңдап, терминдердің мағынасын түсінеді және негізгі ақпаратты дәл анықтайды.
- Оқиға мазмұнын қазіргі өмірмен байланыстырып, эссе жазады.
Сабақ барысы
Сабақ құрылымы оқушыны біртіндеп тыңдалымнан талдауға, пікір айтуға және жазылымға алып келеді. Әр кезеңде қатысымдық дағды мен өмірмен байланыстыруға басымдық беріледі.
Сабақтың басы
I. Ұйымдастыру
Оқушыларды суреттер арқылы топқа бөлу.
II. Үй тапсырмасы
«Мамандық» сөзіне постер дайындап, қорғау.
III. Мәтінмен жұмыс
«Дәрігер» мәтіні бойынша аударма жұмысын орындау.
«Мен — дәрігермін. Осы мамандықты жас кезімнен жақсы көремін. Өсіп, дәрігер болсам, жиі ауыратын шешемді емдесем деп армандадым. Алты жыл оқып, дәрігер болдым.»
Сабақтың ортасы
IV. Видеороликпен жұмыс
ҰҒКО АҚ мейірбикелерінің қиын әрі жауапкершілігі жоғары қызметі туралы қысқаметражды фильмді тыңдап/көру.
- Материалды тыңдай отырып, сын есімдерді теріп жазу.
- Мейірбике мамандығы туралы түсініктерін қысқаша жазу.
V. «Қабырғадағы рөл» әдісі
Рөлдік талдау арқылы дәрігер мен мейірбикенің міндеттері, жауапкершілігі және кәсіби қасиеттері айқындалады.
VI. «Пікірлер сызығы»
Талқылауға арналған тұжырым: «Дәрігер болу, адамды емдеу өте қиын.»
Оқушылар өз ұстанымын дәлелдеп, қарсы пікірді тыңдап, ортақ қорытынды жасауға үйренеді.
Сабақтың соңы
VII. Эссе жазу
«Дәрігер — жақсы мамандық» тақырыбында эссе жазу.
Көлемі
50–60 сөз
Талап
Өмірмен байланыстыру
Талап
Сауаттылық
VIII. Сабақты қорытындылау
«Қарым-қатынас аймағы» немесе «маңыздылық аймағы» әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған ең маңызды ойды бөліседі.
Нәтиже
Сабақ соңында оқушылар тыңдалған мәтіндер мен видеоматериал негізінде негізгі ақпаратты ажыратып, кәсіби терминдерді дұрыс түсіндіреді, дәрігер мен мейірбике еңбегіне сыни көзқарас қалыптастырып, тақырып бойынша қысқа эссе жазады.