Оқушылардың сабаққа қатысуын, сынып тазалығын бақылау

Мұғалжар ауданы • Қандыағаш қаласы

№2 орта мектеп

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Нұрмағамбетова Роза Қылышбайқызы (8-сынып)

Бөлім

Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері

Сабақтың түрі

Білімді қорытындылау

Әдістер

Сұрақ-жауап, салыстыру, топтастыру, шығармашылық жұмыс

Сабақтың тақырыбы

Жоғын толықтырып, барын анықтайтын, дұрысын пысықтайтын — қорытындылау сабағы.

Негізгі идея

Тұрлаусыз мүшелердің қызметін нақтылап, оларды сөйлем ішінен дұрыс ажыратып, қолдану дағдысын бекіту.

Көрнекілігі және байланысы

Көрнекілігі

  • Кесте
  • Тірек сызбалар
  • Көмекші құралдар

Пәнаралық байланыс

  • Әдебиет
  • Тарих
  • Әдеп

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Тұрлаусыз мүшелер бойынша алған білімді жинақтау және тұрлаусыз мүшелерді ажырата білуге дағдыландыру.

Дамытушылық

Оқушылардың байқампаздығын, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту; шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру; тіл байлығын арттыруға жол ашу.

Тәрбиелік

Деңгейлік тапсырмалар арқылы ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру және ұлттық құндылықтарды қадірлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың өту барысы

Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын бақылау.
  • Сынып тазалығын қадағалау.

Психологиялық дайындық және топқа бөлу

Оқушыларды сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындап, ойларын бір арнаға топтастыру.

1-топ

Толықтауыш

Жоғын толықтырады.

2-топ

Анықтауыш

Барын анықтайды.

3-топ

Пысықтауыш

Дұрысын пысықтайды.

Топтастыру сызбалары

Әр топқа топтастыру сызбалары үлестіріліп, алдарына қойылады.