Дала жануары киік аңдардың сұлуы

Топтама туралы

Бұл топтамаға кіретін сабақтар оқу, ойлау және математикалық амалдарды бекіту дағдыларын қатар дамытуды көздейді.

Топтамадағы сабақтар тізімі

  1. «Киіктің айласы»
  2. Фигуралардың қиылысуы
  3. 26+24 және 50−24 жағдайларындағы қосу, азайту

Сабақтың тақырыбы

«Киіктің айласы»

Сабақтың мақсаттары

1) Оқу және сөйлеу дағдысы

Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқуға үйрету; мазмұнын ашу; оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.

2) Тіл байлығы және қорытынды жасау

Мәтін арқылы тіл байлығын дамыту; бағыт-бағдар бере отырып, өздігінен жұмыс істеп, қорытынды шығаруға машықтандыру.

3) Тәрбие бағыты

Табиғатты аялауға, жануарларға қамқор болуға, орынсыз тиіспеуге тәрбиелеу.

Сабақтың форматы

Әдістері

  • Түсіндіру
  • Сұрақ-жауап

Көрнекіліктері

  • Сөзжұмбақ
  • Мақал-мәтелдер
  • Суреттер, сюжетті иллюстрациялар
  • Венн диаграммасы
  • Топтық жұмыс

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу, сабаққа дайындықты тексеру.
  • Оқу мақсаты мен күтілетін нәтижені қысқаша таныстыру.

2) Үй тапсырмасын бекіту

Сұрақ: Қазір қай тарауды оқып жатырмыз?

Жауап: «Табиғат – менің өз үйім».

Сұрақ: Үйге қандай тапсырма берілді?

Жауап: Мағзұм Сүндетовтің «Қайырымдылық» әңгімесін түсініп оқып келу.

Сұрақ: Автор туралы не білесіңдер?

Нақты дерек: 1936 жылы (бұрынғы) Гурьев облысы, Мақат ауданында дүниеге келген.

Талқылау сұрақтары

  • Неліктен әңгіме «Қайырымдылық» деп аталады деп ойлайсыңдар?
  • Мәтіндегі негізгі кейіпкерлер кімдер?
  • Қайырымдылықты қалай түсінесіңдер?

Қайырымдылық туралы тұжырымдар

  • Табиғаттағы барлық тіршілік иесіне қайырымдылық жасау керек.
  • Қайырымдылық – қорғау, көмектесу.

Венн диаграммасы (кейіпкерлерді салыстыру)

Мұхтар

  • ақылды
  • кішіпейіл
  • мейірімді

Ортақ

  • бала
  • құрдас

Сәрсен

  • сотқар
  • мейірімсіз
  • ойланбай әрекет етеді

Мақал-мәтел (толықтыру тапсырмасы)

Мәтіндегі үлгі бойынша мақал-мәтелдерді жалғастырып көріңдер:

  1. Ит – …
  2. Ит үй …
  3. Ит жеті … бірі

Шығарманы оқу

«Қайырымдылық» мәтінін кезектесе оқып, негізгі ойды анықтау.

Сергіту сәті

С. Сейфуллин, «Туған ел» (үзінді):

Сүйемін туған тілді – анам тілін. Бесікте жатқанымда-ақ берген білім. Құлағыма сіңірген таныс үнің, Сол тіліммен шешем мені әлдилеген. Еркелеткен: «құлыным, жаным» деген.

3) Жаңа сабақ: «Киіктің айласы»

Сөзжұмбақ (шешуі: «киік»)

  1. Жыл мезгілі: көктем
  2. Жеміс ағашы: оқушы жауабы
  3. Төрт түліктің бірі: ешкі
  4. Өз атын шақыратын құс: көкек

Суретпен жұмыс

Киік суретін қарап, дене мүшелеріне зейін қойып сипаттау: сыртқы келбеті, қозғалысы, қорегі, мекені.

Салыстыру (бағыттаушы үлгі)

Киік

  • дала жануары
  • шөппен қоректенеді
  • лақтайды
  • суатқа келеді

Қасқыр

  • жыртқыш
  • етпен қоректенеді
  • күшіктейді
  • аңдып, торуылдайды

Оқулықпен жұмыс

  • Мәтінді мәнерлеп оқу.
  • Сұрақ-жауап арқылы мазмұнын ашу.

Сұрақ

Қасқырдың қаруы қандай?

Сұрақ

Ақбөкеннің (киіктің) қаруы қандай?

Сөздікпен жұмыс

Бұйратта
белесте, қыратты жерде

Сюжетті сурет бойынша талқылау

  • Қазақ халқы киік, елік, марал, аққу, қарлығаш сияқты жануарлар мен құстарды киелі санап, орынсыз тиіспеген.
  • Суреттен нені байқап тұрсыңдар?
  • Киіктер қайда келді? Суатқа.
  • Аш қасқырлар не істеп отырды? Жағадан аңдып, торуылдап отырды.
  • Қасқырлар қандай әрекет көрсетті?
  • Киік теке шынымен ақсақ болды ма? Дәлелде.

Негізгі ой

Киік – дала аңдарының сұлуы. Ол қой сияқты шөппен қоректенеді. Киіктің жаңа туған лағын құралай деп атайды. Құралайды атуға болмайды.

Қорытынды

Тыңдалым

«Ақсақ киік» күйін тыңдау және әсермен бөлісу.

Үй тапсырмасы

  • «Киіктің айласы» әңгімесін оқып келу.
  • Киіктің суретін салып келу.