Төрт түлік туралы жыр
Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік туралы жыр. Қой.
Сабақтың мақсаты: Төрт түлік түрлерімен таныстыру, оларды қалай шақыру керек, пірлерін қалай атайтыны, пайдасы туралы әңгімелей отырып,
өлеңді сауатты, мәнерлеп, жүргізіп оқуға үйрету.
Ұлттық салт - дәстүрді, тағам түрлерін қадірлеу, малды ұрмауға тәрбиелеу.
Тіл байлықтарын, байланыстырып сөйлеу дағдыларын, шығармашылық қабілеттерін арттыру.
Типі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Әдісі: Түсіндірмелі – иллюстративті
Көрнекілігі: Слайдтар
Пәнаралық байланыс: музыка, бейнелеу, дене тәрбиесі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, психологиялық дайындық жүргізу.
Үлкенге де Сіз ,
Кішігі де Сіз .
Бар адамды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Шибұт, Қылмойын, Қарынбас ертегісінің мазмұнын сұрап, бекіту.
Актуалдау
- Біздер қай тарауды оқып жатырмыз?
- Халық ауыз әдебиеті деп неге айтады?
- Оларға нелер жатады?
Атадан қалған асыл мұра
Мақал - мәтел
Жұмбақ
Жаңылтпаш
Ертегі
Мысал
Аңыз
Бесік жырлары
Батырлар жыры
Төрт түлік жырлары
Кішкене ғана бойы бар,
Айналдыра киген тоны бар. (Қой)
Қамыс құлақ тостаған тұяқ,
Мінсең қанат, сүті – дәрі, еті - тамақ.(жылқы)
Үстінде тауы бар,
Өзі қызық жануар.(түйе)
Екі айнасы бар,
Екі найзасы бар,
Сыртылдаған тұяғы бар,
Бір желпуіш сияғы бар.(сиыр)
Басында таяғы бар,
Төрт аяғы бар, иегінде сақалы бар.(ешкі)
Қой - төрт түлік малдың ішіндегі ең момыны. Қой малы тез көбейеді. Адамға берер пайдасы өте көп.
Сонымен төрт түлік малдың бірі - қой туралы бүгінгі сабақта танысатын боламыз.
ІІІ Жаңа сабақ.
Мал өсірсең қой өсір,
Өнімі оның көл - көсір.
Қойдың сүті қорғасын,
Қойды ұрған оңбасын.
Оқулықпен жұмыс
а өлеңді баяндау
ә іштей оқу
б тізбектей оқу
ІҮ. Тапсырмамен жұмыс. Қой туралы не білесіңдер?
«Қыз Жібек» эпосының орындалу ерекшеліктерін бірнеше орындаушылық нұсқаларды салыстыра зерттеу
ТҰРМЫС - САЛТ ЖЫРЛАРЫ
ХАЛЫҚ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІНІҢ ТЕОРИЯЛЫҚ НЕГІЗДЕРІ
ТҰРМЫС-САЛТ ЖЫРЛАРЫ ТУРАЛЫ
Фольклордың басқа жанрларындағы еңбек көрінісі
Кеңестік дәуірдегі ауыз әдебиетіндегі қазақ тарихының зерттелу мәселелері
Жанр байлығына келгенде, қазақ фольклоры жазба әдебиетке жете қабыл
ХАЛЫҚ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІН ОҚЫТУДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУДЫҢ ӘДІС - ТӘСІЛДЕРІ
ТӘЛІМ - ТӘРБИЕНІҢ ТҮП - ТӨРКІНІ ХАЛЫҚТЫҚ ПЕДАГОГИКА
ХХІ-ХХ ғасырлардың атақты әнші-ақындары
ҚОРҚЫТ туралы
МАХМҰД ҚАШҚАРИ туралы
ЖҮСІП БАЛАСАҒҰН туралы
Қожа Ахмет Яссауи туралы
ҚАЛҚАМАНҰЛЫ БҰҚАР ЖЫРАУ
ШАҚШАҚҰЛЫ ЖӘНІБЕК туралы
ӨТЕҒҰЛҰЛЫ ӨТЕГЕН туралы
Мемлекеттің пайда болуы туралы
Қазақстандағы банктік жүйенің даму кезеңдері туралы
ӘБІЛҒАЗЫҰЛЫ АРЫНҒАЗЫ туралы