Жаңа сабақ. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу зейінін сабаққа аудару

Қазақстан тарихы • 5-сынып

Сабақтың тақырыбы

§17. Қазақ халқының материалдық мәдениеті

Сабақтың мақсаты

  1. 1

    Оқушыларды халқымыздың материалдық мәдениетінің түрлерімен таныстыру; материалдық мәдениет туралы жалпы мәлімет беру; қазақ халқы мәдениетінің өшпес құндылық екеніне көз жеткізуге ықпал ету.

  2. 2

    Материалдық мәдениет туралы түсінігін кеңейту; мәдениетті жан-жақты қырынан танып-білуге көмектесу; әлемдік және ұлттық мәдениетті байланыстыра отырып, оқушының өз көзқарасын қалыптастыруға жағдай жасау.

  3. 3

    Қазақ халқының бай мәдениетіне құрмет сезімін дамыту; мәдениетке қызығушылығын арттыру; материалдық мәдениеттің озық үлгілерімен таныстыру арқылы эстетикалық тәрбие беру.

Күтілетін нәтиже

  • Ой қорытады

    Ақпаратты саралап, негізгісін бөліп алады.

  • Ортақ пікірге келеді

    Өзіндік ойын дәлелдеп, топтық шешімге тоғыстырады.

  • Сыни бағалауды меңгереді

    Әрекет пен пікірді талдап, дәлелмен бағалайды.

  • Сөйлеу мәнері дамиды

    Ойды жүйелі, сауатты жеткізуге дағдыланады.

  • Кері байланыс береді

    Топтық жұмыс арқылы тыңдап, жауап беріп, өз оқуын бағамдайды.

Негізгі идея

Топтық жұмыс негізінде ынтымақтастық орнайды. Өзгелерді оқыту арқылы оқушының есте сақтау қабілеті күшейеді.

Жаңаша тәсілдер мен АКТ қолдану пәнге қызығушылықты арттырып, оқу қабілеттерінің дамуына ықпал етеді. Ашық сұрақтарға жауап беру сыни тұрғыдан ойлауды қалыптастырады.

Тапсырмалар мен әдіс-тәсілдер

Материалдар

  • Wiki материалдары
  • Мәтіндік ресурстар

Жұмыс түрлері

  • Топтық жұмыс (мәтінмен жұмыс)
  • Жұптық жұмыс
  • Жеке жұмыс (деңгейлік тапсырмалар)

Ойын элементі

«Ыстық орындық» әдісі

Сыни ойлау

Ашық сұрақтарға жауап беру, дәлел келтіру

Сабақ барысы (мұғалім мен оқушы әрекеті)

I. Ұйымдастыру

  • 2 мин

    Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

  • 2 мин

    Топқа бөлу: конфеттердің түсі бойынша үш топқа бөлінеді.

II. Үй тапсырмасын тексеру

«Ыстық орындық» ойыны арқылы оқушылар үй тапсырмасын айтады.

Бағалау

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

III. Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту

Сұрақ: «Мәдениет дегеніміз не?»

Мәтінмен жұмыс

Оқушыларға қазақ халқының материалдық мәдениеті туралы мәтінді оқуға бағыт беріледі.

  • Материалдық мәдениетке жататын құндылықтарды атау.
  • Топ бойынша саралап оқу.
  • Тақырыптың мазмұнын ашып, постер әзірлеу және қорғау.

1-топ

Қазақ баспанасы

2-топ

Ұлттық киімдер

3-топ

Қолөнер бұйымдары

Бағалау

«Бағдаршам»

Бекіту

Тақырып бойынша негізгі ұғымдарды нақтылау, сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.

IV. Қорытынды, бағалау және рефлексия

Сабақты қорытындылау, бағаларды хабарлау.

Рефлексия

2 минут: оқушылар стикерге өз ой-пікірін жазады.

Тақырып: «Қазақ халқының материалдық мәдениеті»

Қосымша бағыт

Қажет болған жағдайда «Тарих туралы түсінік» және «Қазақстан тарихының кезеңдері» тақырыптарына қатысты қысқа мерзімді жоспардың толық нұсқасын қарастыру ұсынылады.