Тілдік мақсаттар

Сабақ туралы қысқаша ақпарат

Пән

Математика

Бөлім

Сандар және цифрлар

Сабақтың тақырыбы

Көлемді фигуралар

Оқу мақсаты және сабақ мақсаттары

Оқу мақсаты (1.3.1.2)

Жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру.

Сабақтың мақсаты

Кеңістіктегі көлемді фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) ажыратып, күнделікті өмірдегі нақты заттармен байланыстыру.

Тілдік мақсаттар және құндылықтар

Тілдік мақсаттар (сөздік қор)

  • Кеңістіктік бағдарлау: сол жақта, оң жақта, жоғары, төмен, алдында, артында, арасында, үстінде.
  • Сипаттау тілі: себептері, критерийлері, ерекшеліктері, белгілері.

Құндылықтарды дарыту

Өзара сыйластықты қалыптастыру: тыңдау мәдениеті, пікірді құрметтеу, бірлескен жұмыста қолдау көрсету.

Пәнаралық байланыс және бастапқы білім

Пәнаралық байланыс

Сынып оқушыларының санын және сынып бөлмесіндегі заттардың санын анықтау тапсырмалары арқылы қазақ тілі мен әдебиеті пәнімен байланыс жүзеге асады (сипаттау, дәлелдеу, сөздік қорды кеңейту).

Бастапқы білім

Геометриялық фигураларды тану және атау.

Сабақ барысы

Сабақтың басы

7 минут

Жаттығу: санау

  • Ондықтармен санау: тура және кері.
  • Он-оннан санау: тура және кері.
  • Сан аралықтарын анықтау, сандар кестесімен жұмыс.

Нысаналау

Оқу мақсаты мен сабақ мақсатын нақтылау: кеңістік көлемді фигураларды танып, оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру.

Сабақтың ортасы

30 минут

Таныстыру және талқылау (ұжымдық)

Цилиндр, шар, тікбұрышты призма сияқты кеңістіктік фигураларды көрсетіп, олардың атауын, негізгі белгілерін және қай жерде кездесетінін талқылаңыз.

Цилиндр

Мысалдар: банка, стақан, қағаз орамы.

Шар

Мысалдар: доп, шарик, апельсин.

Тікбұрышты призма

Мысалдар: кітап, қорап, бор қорабы.

Ізденіс (ұжымдық)

Сынып бөлмесінен цилиндр, шар, тікбұрышты призма пішініне ұқсас заттарды табыңыз. Әр затты оның пішініне қарай дәлелдеңіз: неге дәл осы фигураға ұқсайды?

Ойын: «Сиқырлы қоржын» (ұжымдық / жеке / қалыптастырушы бағалау)

Қоржындағы жасырылған фигураны сыртынан сипап анықтаңыз. Оқушылар фигураның белгілерін (дөңестік, қырлары, төбелері, жазық беттері) айтып, дұрыс атауын табуға тырысады.

Тапсырмалар

1) Балық қандай фигуралардан құрастырылған?

Суретке қарап, қолданылған жазық фигураларды атаңыз және санын анықтаңыз.

2) Геометриялық фигураларды пайдаланып, кеме құрастырыңыз

Әр бөліктің пішінін таңдаңыз: қай бөлігі үшбұрыш, қай бөлігі тіктөртбұрыш, қай бөлігі дөңгелек екенін негіздеңіз.

Мектеп және автор туралы

Мектеп
Талдықорған қаласының физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
Мұғалім
Сейсембаева С. И.

Қосымша материал

«Көлемді фигуралар» тақырыбы бойынша материалдарды жүктеу бөліміне сілтеме (мектеп платформасына сәйкес).