КӨҢІЛ - КҮЙ жаттығуы
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Мекеме
Қарағанды облысы, Сәтбаев қаласы, №3 орта мектебі КММ
Пән
Физика
Мұғалім
Жунусова Айгуль Дуйсекеевна
Сабақ тақырыбы
«Жылу құбылыстары» тарауын қорытындылау
Сабақ түрі
Дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың мақсаты
А. Білімді тексеру және ынтаны арттыру
Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тексеру, оқуға қызығушылығын және сабаққа ынтасын арттыру.
Ә. Тәрбиелік бағыт
Оқушыларды өз білімін үнемі қорытындылауға, пысықтауға және толықтырып отыруға дағдыландыру. Ұжыммен жұмыс істеуге, сыныптастарының жауаптарына сын көзбен қарауға, тапқырлыққа, сондай-ақ физикадан алған білімді өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Б. Тұлғалық даму
Іскер, ізденімпаз, шығармашыл, интеллектуалдық қабілеті дамыған жеке тұлғаны қалыптастыру.
Құрал-жабдықтар және пәнаралық байланыс
Көрнекіліктер
- Интерактивті тақта
- Электронды оқулық
- Зерттеу карточкасы
Пәнаралық байланыс
- Әдебиет
- Тарих
Сабақтың құрылымы
Сабақ Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі құндылықтарға сүйенеді. Осы сабақта еңбек, талап, терең ой, қанағат, рахым ұғымдары негізгі бағыт ретінде алынады.
I. Еңбек
Зерттеу карточкасымен жұмыс
II. Талап
Мақал-мәтелдер арқылы ой қозғау
III. Терең ой
Есептер шығару
IV. Қанағат
Тест тапсырмалары
V. Рахым
Кілт суретіне сөздер жазу арқылы қорытындылау
Сабақтың барысы: ұйымдастыру кезеңі
Психогеометриялық тест (Сьюзен Деллингер әдісі)
Сабақ басталмас бұрын сынып психогеометриялық тест арқылы топтарға бөлінеді. Бұл әдіс жеке тұлғаның мінезін, қабілетін және ерекшелігін анықтауға көмектеседі.
Жүргізілу барысы
- Психологиялық бағыт: «Көңіл-күй» жаттығуы.
- Негізгі бөлім: төмендегі геометриялық фигуралардың біреуіне қарап «Бұл — мен!» деп айта аласыз ба? Егер қиналсаңыз, ұнайтын фигураны таңдап белгілеңіз.
Геометриялық фигуралардың сипаттамалары
Төртбұрыш
Ұйымдастыруға бейім, бақылауға мұқият, дәлелдеуді жақсы көреді. Бөлшектерге және ақпаратқа зерек, ұқыпты, тазалықты сүйгіш, рационалды ойлайды. Табанды, еңбекқор, маманданған білімі басым. Достары мен таныстары әдетте шағын ортада болады.
Үшбұрыш
Көшбасшылыққа ұмтылады, мақсатшыл, жеңіске құмар. Өзіне сенімді, шешім қабылдауға бейім, батыл әрі энергиялық. Қарым-қатынасы кең болғанымен, жақын ортасы әдетте ықшам. Тәуекелді ұнатады, кейде шыдамсыз болуы мүмкін.
Тіктөртбұрыш
Көңіл-күйі құбылмалы болуы мүмкін; өзін-өзі бағалауы тұрақсыз, кейде сенімсіздік байқалады. Жаңалыққа қызығады, ізденімпаз, жылдам. Дау-дамайдан қашады, бірақ кей сәтте тиянақсыздық көрінуі ықтимал.
Шеңбер
Қарым-қатынасты жоғары бағалайды, кең пейілді, сезімтал әрі шыдамды. Интуициясы жақсы дамыған, өзгелерді тыңдайды, көпшіл, мейірімді. Шешім қабылдауға асықпайды, өткенге жиі мән береді және әңгіме айтқанды ұнатады.
Зигзаг
Креативті, білімге ынталы, идеяға бай. Интуициясы жақсы, арманшыл, болашаққа ұмтылысы жоғары. Қағазбастылықты ұнатпауы мүмкін, еркін ортада өнімдірек жұмыс істейді.
I бөлім: «Еңбек» — зерттеу карточкасымен жұмыс
Бұл кезеңде оқушылар зерттеу карточкасы арқылы негізгі шамалармен жұмыс жүргізеді: t, m, Q.
Зерттеу карточкасы
Тапсырмалар мазмұны интерактивті тақта және электронды оқулық материалдарымен ұштастырылып орындалады.