Қай суреттегі шеңберлердің центрі ортақ

Сабақ туралы мәлімет

Пәні
Математика
Сыныбы
4-сынып
Сабақтың тақырыбы
Өткенді пысықтау
Сабақтың типі
Қайталау сабағы
Сабақтың әдістері
Топтық жұмыс, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер
Интерактивті тақта, слайдтар, ұпай санын есептеуге арналған жұлдызшалар, карточкалар

Сабақтың мақсаты

Білімдік

  • Қозғалысқа берілген есептерді шығару.
  • Оқушыларды өзіндік тексеру жұмысына дайындау.
  • Есеп шығару дағдысын қалыптастыру.

Дамытушылық

  • Өз бетінше ойлау қабілетін дамыту.
  • Іскерлік пен дербес еңбектену дағдыларын жетілдіру.

Тәрбиелік

  • Ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
  • Ұйымшылдық пен топпен жұмыс жасау мәдениетін қалыптастыру.
  • Достық қарым-қатынасты нығайту.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру

  • 1 Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
  • 2 Сабақ мақсатымен таныстыру.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Қайталау сұрақтары

  • Жылдамдықты немен белгілейміз?
  • Қашықтықты немен белгілейміз?
  • Уақытты немен белгілейміз?
  • Радиус деген не?
  • Диаметр деген не?
  • Бір-біріне қарама-қарсы бағытта қозғалғанда қашықтау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең бе?

Ереже: қойылған сұрақтарға қай қатар бірінші жауап берсе, сол топқа 1 жұлдызша беріледі.

III. Білімді жетілдіру

Слайд №1. Есепте, жауабын сандықшадан тап

1213 × 30 = 36390

51 × 2 = 102

12130 × 3 = 36390

8840 ÷ 40 = 221

36006 ÷ 6 = 6001

88080 ÷ 40 = 2202

80640 ÷ 2 = 40320

100000 ÷ 25 = 4000

50050 ÷ 50 = 1001

Слайд №2. Сурет бойынша сұрақтарға жауап бер

а) Қай суреттегі шеңберлердің центрі ортақ?

Жауап: 4 және 5-суреттерде центрі ортақ; радиустары да бірдей.

ә) Қай суреттегі шеңберлердің центрі ортақ, бірақ радиустары әртүрлі?

Жауап: 3-сурет.

б) Екі әртүрлі шеңбердің центрі ортақ және радиусы бірдей болуы мүмкін бе?

Жауап: жоқ. Радиусы бірдей және центрі ортақ болса, олар бір шеңбер болып табылады.

в) Қай суреттегі шеңберлердің центрі әртүрлі, бірақ радиустары бірдей?

Жауап: 4-сурет (шеңберлердің радиустары бірдей).

г) Қай суреттегі шеңберлердің центрі де, радиустары да әртүрлі?

Жауап: 2-сурет.

№4. Кестені толтыр

Шама а) ә) б) в)
Жылдамдық 5 м/с 5 км/сағ 80 км/сағ ?
Уақыт ? 2 күн 3600 с 2 сағ
Қашықтық 5 км ? ? 250 000 м

№5. Есеп (жүк пойызы)

Жүк пойызында 11 вагон бар. Әр вагонға массасы 80 кг болатын 500 қап құм тиелді. Пойызға барлығы неше килограмм құм тиелді?

Шешуі

  1. 1 Бір вагондағы құм: 80 × 500 = 40 000 (кг).
  2. 2 Барлығы: 40 000 × 11 = 440 000 (кг).

Жауабы: 440 000 кг.

№6. Қозғалысқа есеп (берілгендер)

S

345

U1

60 км/сағ

U2

75 км/сағ

Табу

S = ?

Ескерту: шарт толық берілмегендіктен, есепті шығару үшін қозғалыстың түрі (бір бағытта ма, қарсы бағытта ма, кездесуге ме) нақтылауды қажет етеді.

IV. Сабақты бекіту (№8)

Бақшадан массалары 1 кг, 2 кг, 3 кг, 4 кг, 5 кг, 6 кг және 7 кг болатын 7 асқабақ жиналды. Барлық асқабақ 4 себетке әр себеттегі жалпы масса бірдей болатындай етіп бөлінді. Асқабақтарды себеттерге қалай бөлуге болады?

V. Үй тапсырмасы

Үйге тапсырма: №3.

VI. Бағалау

Оқушылардың жұмысы жауаптарының дұрыстығына, белсенділігіне және топтық жұмысқа қатысуына қарай бағаланады.