Сопақша пішінді заттарды табу
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Негізгі ақпарат
- Білім беру саласы
- Таным
- Оқу іс-әрекеті
- Қарапайым математика
- Тақырыбы
- 2 саны және цифрымен танысу. Қысқа–ұзын. Сопақша (өзге фигуралардың арасынан табу).
Мақсаты
- 2 саны мен 2 цифрын таныстыру.
- 2 цифрын жазып үйренуге жаттықтыру.
- «Кеше, бүгін, ертең» ұғымдарын ажырата білуге үйрету.
- «Алыс, жақын» ұғымдарын ажырата білуге үйрету.
- Қысқа–ұзын заттарды салыстыруға және сопақша пішінді өзге фигуралардың арасынан табуға үйрету.
Ресурстар мен тәсілдер
Көрнекілігі
Суреттер, геометриялық пішіндер, сандар, қысқа және ұзын заттар, сопақша пішінді суреттер.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Жұмбақ шешу, цифр таңбасымен танысу, сұрақ-жауап, топтастыру жұмысы.
Сөздік жұмыс
2 саны, сопақша, ұзын–қысқа.
Билингвальды компонент
екі — два, цифр — сан.
Сабақ барысы
Мотивациялық-қозғаушылық
Педагогтың әрекеті
Балаларды «жылулық шеңберіне» жинап, шаттық шеңберіне шақырады. Балалармен бірге өлең жолдарын қайталайды:
Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйген не керек?
Көңілді боп жүрейік.
Өткенді қайталау
1 санын қайталайды. Суреттер арқылы «бір» ұғымын бекітеді (қияр — 1 және т.б.).
Ой қозғау (санамақ)
Далада жүрген сиырдың,
Іші пысты, жалықты.
1 сиыр келіп қасына,
Қатары оның толықты.
Сұрақ: Далада неше сиыр жайылды?
Ұйымдастырушы-іздестіру
Тақырыппен таныстыру
Бүгінгі оқу іс-әрекетінде 2 саны және 2 цифрымен танысамыз. Сонымен қатар қысқа–ұзын ұғымдарын салыстырамыз және фигуралардың ішінен сопақша пішінді табамыз.
Топтастыру тапсырмасы
Фигуралардың арасынан сопақша пішінді, сондай-ақ ұзын және қысқа заттарды іріктеп жинақтайды (флипчарт қолдану).
Санау және салыстыру
Үй жануарларының суреттері бойынша «екеу» болып тұрғандарын анықтайды (мысалы: қой — 2, шошқа — 2 және т.б.).
Жұмбақ-өлең
Басында бар ілмегі,
Ортасында тірегі.
Толқып қанша жүрсе де,
Тұрады екінші үнемі.
Жауабы: 2 саны.
Сұрақ-жауап
Суреттерге қарап, қойылған сұрақтарға жауап береді және 2 затты топтастырады.
Дәптермен жұмыс (№1)
Басқа цифрлардың ішінен 2 цифрын қызыл түспен, 1 цифрын көк түспен қоршайды.
Ойын: «Кім көп біледі?»
1 және 2 сандарына қатысты заттарды топтастырады. Сопақша пішінді заттарды табады.
Дәптермен жұмыс (№2)
2 цифрын табады.
Ойын: «Тапқыр болсаң, тауып көр»
Сандардың ішінен 2 санын тауып, қызыл түспен белгілейді.
Сергіту сәті
Санамақ
Біз ботақан екеуміз,
Есептеуге бекембіз.
Ақтөс келіп қосылса,
Үшеу болып кетеміз.
Бір ауылда бірге өскен,
Бар қызықты бір кешкен.
Көжек, бота, Аянмен,
Біз нешеуміз Ақтөспен?
Бейнематериал
«Әли мен Айя — Санамақ» (YouTube) бейнеролигін қолдану.
Ескерту: Сілтемені оқу орнының қауіпсіздік талаптарына сай таңдаулы платформа арқылы көрсету ұсынылады.
Бекіту және қорытынды
Дәптермен жұмыс (№3)
№3 тапсырманы орындатады. Жеке жұмыс жүргізіледі.
Сөздік жұмыс
2 саны, сопақша, ұзын–қысқа.
Билингвальды компонент
- екі — два
- сан / цифр — цифр / сан
Жазылым дағдысы
2 цифрын жазып үйрену және дұрыс жазылу бағытын қадағалау.
Автор туралы
Тәрбиеші
Махмутова Гүлжазира Сиражеденқызы
Мекеме
Атырау облысы, Исатай ауданы, Исатай ауылы, «Балбөбек» балабақшасы