Қандай тауық
«Ертегілер әлеміне саяхат»
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Тобы
ІІ сәбилер тобы
Мақсаты
Сахналау дағдылары
Ертегіні сахналау кезінде кейіпкерлердің мінез-құлқын, сөз мәнерін және қимыл-қозғалысын дәл жеткізуге үйрету.
Түсіну және сөйлеу
Суретке қарап мазмұнын түсінуге, сөздерді анық айтуға, есте сақтау қабілетін дамытуға дағдыландыру.
Шығармашылық әрекет
Ермексазбен жұмыс істеуге және конструктордан өздігінен құрастыруға машықтандыру.
Тәрбиелік бағыт
Достыққа, өзара көмекке және мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақ барысы
1) «Шаттық шеңбері»
Балалардың көңіл күйін көтеріп, сезімін ояту үшін сабақ «Шаттық шеңберінен» басталады:
Күн шығыпты, алақай,
Қуанатын күн бүгін.
Қайырлы таң! Қайырлы таң!
Күліп шықты күн бүгін.
Сәлеметсіз бе?
Бәріміз күндей жарқырайық,
Бәріміз тату болайық!
Достығымыз жарассын, —
деп келген қонақтармен амандасайық.
Балалар өлең жолдарын қайталап, келген қонақтармен амандасады. Тәрбиеші бүгінгі сабақтың ерекше өтетінін айтып, балаларды «сиқырлы пойызға» мінгізіп, «Ертегілер еліне» саяхатқа шақырады.
Балалар бір-бірінің иығынан ұстап, А. Қалаубаеваның орындауындағы «Ертегілер» әнінің ырғағымен пойыз болып қозғалады.
І аялдама: «Шалқан»
СахналауМагнитті тақтадағы ертегі кейіпкерлерінің суреттеріне қарап, балалар аялдаманың атауын табады. Балалар: «Бұл — “Шалқан” ертегісі» деп жауап береді.
Балалар жарты шеңбер жасап отырады. Костюм киген балалар ертегіні сахналайды, әр кейіпкердің сөзін мәнерлеп айтып, қимыл-қозғалысын келтіріп ойнайды.
ІІ аялдама: «Үйшік»
Сұрақ-жауапҚабырғадағы суреттерге қарап, балалар ертегіні анықтайды: «Бұл — “Үйшік” ертегісі». Тәрбиеші мазмұнды еске түсіру үшін сұрақтар қояды.
- Үйшікке бірінші болып кім келді?
- Одан кейін кімдер келді?
- Үйшікте барлығы қанша кейіпкер тұра бастады?
- Төртінші болып кім келді?
- Ең соңынан кім келді? Аю не деді?
Ғажайып сәт
Есік қағылып, аю келеді. Ол жылап тұрады. Балалар аюдан не болғанын сұрайды. Аю үйшіктің құлап қалғанын айтып, балалардан қайта құрастыруға көмектесуді өтінеді.
Сергіту сәті
Қорбаңдаған аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп-теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
Балалар өлең ырғағымен қимыл-қозғалыстар жасайды. Тәрбиеші аюды саяхатқа бірге шақырып, келесі аялдамада көмектесетінін айтады.
ІІІ аялдама: «Шұбар тауық»
Ертегіні қайта айтуМагнитті тақта бұрышында «Шұбар тауық» муляжі және ертегі мазмұнына сәйкес сурет-таблицалар орналасады. Балалар тауықты танып, ертегінің атауын айтады.
Үнтаспадан «Шұбар тауықтың» дауысы естіледі: балалардан суреттерге қарап ертегіні айтып беруді өтінеді. Балалар суреттер арқылы мазмұнын ретімен еске түсіріп, әңгімелейді.
Содан кейін тауық өтініш айтады: балапандары аш қалыпты, оларға арнап тары дайындап беруді сұрайды. Балалар қуана келіседі.
Топтық жұмыс
Балалар екі топқа бөлінеді:
Ұлдар
Құрастырмалы ойыншықтардан аюдың үйшігін қайта құрастырады.
Қыздар
Ермексаздан балапандарға арнап «тары» дайындайды.
Риза болған аю мен шұбар тауық балаларға алғыс айтады. Балалар пойызға қайта мініп, көңілді әуенмен топтарына оралады.
Қорытынды әңгіме (сұрақ-жауап)
- Біз қайда бардық?
- Не көрдік?
- Не істедік?
Балалардың жауаптары: «Біз сиқырлы пойызға мініп, ертегілер еліне бардық. “Шалқан”, “Үйшік”, “Шұбар тауық” ертегілерінің кейіпкерлерімен кездесіп, ертегілерді еске түсірдік. Аюға және шұбар тауыққа көмектестік».
Тәрбиеші: «Саяхатымыз ұнады ма?» — деп сұрайды. Балалар саяхаттың ұнағанын айтады.
Күтілетін нәтиже
Білу
Суретке қарап мазмұнын айтып бере алады.
Меңгеру
Кейіпкерлердің сөз мәнерін және қимыл-қозғалысын келтіріп ойнайды; ермексазбен және конструктормен өздігінен жұмыс істеу дағдыларын көрсетеді.
Істей алу
Сөздерді анық айтып, есте сақтау қабілетін дамытады; ертегі әлеміне еніп, қиялдауды үйренеді.