Балалардың жауабы

Сабақтың мақсаты мен мазмұны

Тақырыбы

Ашық сабақ: «Біз құқықты білеміз!» (слайдтар арқылы).

Мақсаты

Балалардың жыл бойы алған білімдерін қорытындылау.

Міндеттері

  • Мектепке дейінгі бағдарламаның меңгерілу деңгейін анықтау.
  • Балалардың құқықтық білімдерін тиянақтап, жетілдіру.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап Әңгімелеу Сахналау

Құрал-жабдықтар

Интерактивті тақта, слайдтар, орамал, қуыршақ, есептер, сөздер, адасқан әріптер, сан құрамын анықтауға арналған карточкалар, қалам, қызыл және көк түсті қарындаштар.

Сабақтың барысы

Шаттық шеңбер

Мұғалім: «Сәлеметсіңдер ме, балалар! Бүгін бізге мектептен ұстаздар қонаққа келіпті. Кәне, бәріміз амандасайық.»

Балалар: «Сәлеметсіздер ме!»

Мұғалім: «Балалар, қонақтарға біздің балабақша туралы не айта аласыңдар?»

Өлең

Балабақша есігін,

Үшке тола ашқанбыз.

Балапандай өсіріп,

Мәпелейді бақшамыз.

Бұл — екінші үйіміз,

Бір туғанбыз бәріміз.

Біз осы үйдің гүліміз,

Біз осы үйдің сәніміз.

Бұл құшағы тым ыстық,

Бастапқы мектебіміз.

Мұнда жақын туыстық,

Мұнда тұңғыш дос таптық.

Мұғалім: «Өте жақсы! Қалай ойлайсыңдар, ұстаздар неге бізге қонаққа келді?»

  • «Өйткені біз биыл мектепке барамыз.»
  • «Біздің білімімізді көруге.»

Мұғалім: «Дұрыс. Ендеше, орнымызға отырайық.»

Слайдтар арқылы жұмыс

1–2-слайд

Мұғалім: «Балалар, қараңдаршы, кім келді?»

Қонақ: «Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен Құқықтану елінің мектебінен келген ұстазбын. Сендердің мектепке дайындығыңмен қатар, құқықтық білімдеріңді де білгім келеді. “Құқық” деген не екенін білесіңдер ме?»

Балалар: «Әрине, білеміз!»

Сахналау

Мұғалім: «Ендеше, “құқық” деген не екенін сахналап көрсетейік.»

Ортаға Гүлназ бен Әлия шығып, қысқаша көрініс қояды.

Көрініс: «Құқық деген не?»

Әлия: «Әже, мен жаңа ғана радио тыңдап отырып бір қызық сөз естідім.»

Әже: «Сол сөз есіңде ме?»

Әлия: «Есімде, бірақ айтуға тілім келмейді. “Ұқық”, “құқық” сияқты... Бұл қандай сөз? Ол зат па?»

Әже: «Айналайын, Әлия, ол зат емес. “Құқық” дегеніміз — әр адамның өз еркі, өз таңдауына мүмкіндік беретін заңды мүмкіндігі.»

Әлия: «Менің де құқығым бар ма?»

Әже: «Әрине, бар. Мынау сен жақсы көретін ойыншығың. Оны саған кім сыйлады?»

Әлия: «Ағатайым сыйлады.»

Әже: «Бұл — сенің ойыншығың. Мен оны біреуге сыйлауға құқылы емеспін. Неге?»

Әлия: «Өйткені ол — менің қуыршағым. Мен оны ешкімге бермеймін.»

Әже: «Дұрыс. Оған сенің құқығың бар. Ал құқықпен қатар міндет те болады. Мұның бәрі Құқықтану елінің кітабында жазылған.»

3-слайд

Қонақ ұстаз: «Құқықтың не екенін біледі екенсіңдер. Енді қандай құқықтарың бар екенін тапсырмалар арқылы тексерейін. Дайынсыңдар ма? Онда алға!»

4–5-слайд

Тапсырма: «Сендер неше жасқа дейін бала болып есептелесіңдер?»

Балалар көгалдағы гүлдер арқылы берілген мысалдарды шығарып, гүлдерді санайды.

Нәтиже: «Барлығы 18 гүл.»

Қорытынды: «18 жасқа дейін — бала.»

6–8-слайд

Тапсырма: алдарыңдағы сызба бойынша сөйлем құрастыру.

Балалар жеке жұмыс жасап, дайын болғандары қол көтеріп жауап береді.

Талқылау: сөйлемдердің адамның есімімен басталуы әр баланың туғаннан бастап есімі, әкесінің аты және тегі болуға құқылы екенін білдіреді.

  • Азаматтығы болуға құқылы.
  • Ұлтын, дінін және мәдениетін сақтауға құқылы.

9-слайд

Тапсырма: кесте бойынша сан құрамын анықтап, қажетті бөлшектерді орнына қою.

Балалар тапсырманы орындап болған соң, суреттен «Айболит» ертегісін таниды.

10-слайд

Сұрақ: «Осы ертегіге қарап, қандай құқықтарың бар екенін атаңдар.»

Жауап: «Әрбір адамның денсаулығын сақтауға құқығы бар.»

11-слайд

Оқу тапсырмасы: «Нүктеден бастап, сілтеме жолымен оқыңдар.»

Әр бала өз тізбегін кезекпен оқып береді.

12-слайд

Талқылау: оқылған сөздер ойыншықтарға жатады.

Мұғалім: «Олармен біз не істейміз?»

Балалар: «Ойнаймыз.»

Қорытынды сұрақ: «Ойнау үшін қандай құқықтарымызды білуіміз керек?»

  • Демалуға құқылымыз.
  • Бос уақытымызды тиімді өткізуге құқылымыз.
  • Жан-жақты дамып өсуге құқылымыз.

Мұғалім: «Дұрыс айтасыңдар. Ендеше, сергіп алып демалайық.»