Ішінен сан есімдерді тап

Сабақ тақырыбы: Сан есім

Мақсаты

  • Сөз таптары және олардың түрлерімен таныстыру.
  • Сан есім туралы түсінік қалыптастыру.
  • Оқушының қиялын және есте сақтау қабілетін дамыту.
  • Жауапкершілікке тәрбиелеу, сауатты жазуға дағдыландыру.

Сабақ түрі

Жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер

Түсіндіру, сұрақ-жауап

Жаңа сабақ: Сан есім деген не?

Заттың санын және ретін білдіретін сөз табы сан есім деп аталады.

Сұрақтары

қанша? неше?

Мысалдар

он алты, жүз бір, жиырмасыншы

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру бөлімі

  • Амандасу.
  • Оқушыларды түгендеу.
  • Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.

Тапсырма 1: Сан есімдерді тап

Төмендегі мақал-мәтелдер мен тіркестердің ішінен сан есімдерді анықта:

  • Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар.
  • Сегіз қырлы, бір сырлы.
  • Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын.
  • Білімді мыңды жығады.
  • Тоғыз белбеу, қос шүмек.

Тапсырма 2: Мәтін құра

Сан есімдерді қатыстырып шағын мәтін құрап жаз.

Тапсырма 3: Сандарды сөзге айналдыр

Сөйлемдегі цифрмен берілген сандарды сөзбен жазып, соның негізінде қысқа ертегі құрастыр.

Тапсырма 4: Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығуларын орындап, назарды қайта шоғырландыр.

Тапсырма 5: «Кім білгір?» ойыны

Мақал-мәтелдер құрамындағы айтылмай қалған (түсіріліп айтылған) сан есімдерді тауып көр:

  • Жеті атасын білмеген — жетесіз.
  • Қызға қырық үйден тыйым.
  • Ер жігіттің екі сөйлегені — өлгені.
  • Жеті рет өлшеп, бір рет кес.
  • Білгенің бір, білмегенің тоқсан тоғыз.
  • Бала жетіге келгенше, жерден таяқ жейді.

Тапсырма 6: Қызықты есептер

Он бір түйе, бес жылқы,
Екі сиыр, бес ешкің.
Екі қоян, үш ешкі —
Таба алмасаң, бол күлкі.

Жаңа ғана шалғында,
Алты бұзау жүр еді.
Әлде шаршап қалды ма,
Жатып қалды біреуі.
Нешеуі енді жайылып,
Айт жүргенін айырып.

Қорада үш үйрек,
Аулада бес үйрек.
Барлығын қосқанда,
Болады қанша үйрек?

Тапсырма 7: Сабақты қорытындылау

  • Сан есім дегеніміз не?
  • Сан есімге мысалдар келтір.
  • Үй тапсырмасын беру.
  • Бағалау.