Балаларды көктем мезгілінің ерекшеліктерімен сыры мен таныстыру, көктем туралы түсініктерін кеңейту

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің деректері

Аймақ
Батыс Қазақстан облысы, Жаңақала ауданы, Жаңақала ауылы
Мекеме
Жаңақала аудандық балалар бақшасы (МКҚК)
Тәрбиеші
Дүйсенбаева А. С.
Білім беру саласы
Таным саласы
Оқу іс-әрекет түрі
Экология негіздері
Тақырыбы
Көктем сыры

Мақсаты мен міндеттері

Мақсаты

Балаларды көктем мезгілінің ерекшеліктерімен таныстыру, көктем туралы түсініктерін кеңейту. Көктем айларының атауларын және әр айдың ерекшелігін ұғындыру.

Дамытушылық

Балалардың ой-өрісін, тілін, байланыстырып сөйлеуін және сөйлеу мәнерін дамыту.

Тәрбиелік

Балаларды ұжымшылдыққа, ұйымшылдыққа және бір-бірін тыңдай білуге тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар және тілдік тіректер

Көрнекіліктер

  • Көктем тақырыбындағы суреттер
  • Слайд және бейнематериал

Билингвалды компонент

Қазақша Орысша
Көктем весна
Гүлдер цветы
Жапырақ листья
Терек дерево
Құстар птицы
Малдар животные

Сабақ бойы жаңа сөздерді сөйлем ішінде қолдануға және қайталауға көңіл бөлінеді.

Сабақ барысы

1) Мотивациялық-қозғаушы кезең

Тәрбиеші балаларға жұмбақ жасырады, жауапты бірге табуға шақырады. Балалар мұқият тыңдап, ойлануға үйренеді.

Жұмбақ:

Ақ қар еріп,

Су көбейіп,

Сай-салада ағады.

Мал маңырап,

Төл жамырап,

Жайлау малға толады.

Бүршік жарып,

Гүл — бәйшешек басады.

Айтыңдаршы, бөбектерім, бұл қай кезде болады?

Талқылау сұрақтары

  • Көктемде күн қандай болады?
  • Жапырақтың түсі қандай болады?
  • Көктем мезгілінде неше ай бар?
  • Қазір көктемнің нешінші айы?

Слайдпен жұмыс

Слайд арқылы көктем белгілері көрсетіліп, балалардың жауаптары толықтырылып, дұрыс бағыт беріледі.

Қорытынды: балалар көктемнің ерекшеліктерін жақсы біледі.

2) «Ғажайып сәт»

Есік қағылып, ішке әуенмен Қызғалдақ гүлі кіреді. Ол балалармен амандасып, бүгінгі сабаққа қонаққа келгенін айтады.

Қызғалдақ: «Сәлеметсіңдер ме, кішкентай бүлдіршіндер! Сендер бүгін қандай құлпырып кетіпсіңдер. Мен сендерге қонаққа келдім. Мені қарсы аласыңдар ма?»

Балаларға сұрақ: «Көктемде ең алғаш қандай гүл шығады?»

Қызғалдақ: «Дұрыс айтасыңдар, мен — қызғалдақпын. Бүгін сендерге тапсырмалар мен ойын алып келдім».

3) Қимылды ойын: «Гүл жинау»

Мақсаты

Түстерді ажыратуға, гүл түрлерін тануға және санауға үйрету.

Шарты

Ортаға 5–6 бала шығады. Еденге әртүрлі гүлдер шашылады. Балалар олардың ішінен қызғалдақты тауып, түсін айтып, қолындағы гүл санын санайды.

Қорытынды

Балалар ойынға белсенді қатысады, гүлдер туралы тақпақтар мен тыйым сөздерді еске түсіреді.

4) Іздену-ұйымдастыру кезеңі: орталықтармен жұмыс

Балалар карточка таңдау арқылы екі орталыққа бөлінеді: Таным және Шығармашылық.

Таным орталығы

  • Қызғалдақтарды санау
  • Тура және кері санау

Шығармашылық орталығы

  • Терек таяқшалары арқылы гүл бейнесін құрастыру
  • Түссіз бояуларға түс қосып, гүл түсін шығару

Қоңырау соғылғанда балалар орындарынан тұрып, бейнежазбадағы қимыл-қозғалыстарды қайталап сергіту сәтін жасайды. Кейін қоңырау арқылы орталықтар ауысады.

Талдау сұрағы:

«Біз екі орталықта қандай жұмыстар атқардық?» — балалар өз әрекеттерін айтып, нәтижелерін қорытындылайды.

5) Рефлексия және қорытынды

Қызғалдақ балалардың тапсырмаларды орындауын бағалайды: «Балалар өте жақсы жұмыс жасады, көктем мен гүлдер туралы тақпақтарды да біледі екен».

Қоштасу сөзі: «Өкінішке орай, қоштасатын уақыт та келді. Келесі көктемге дейін аман-сау болыңдар».

Көрнекілікпен қорытынды әңгіме

Балалар сурет бойынша көктем белгілерін атайды: күннің шығуы, құстардың ұшып келуі, теректегі жапырақтар, жердегі жасыл шөп, малдың жайылуы.

Сұрақ-жауап

  • Мынау не?
  • Теректе нелер шығады?
  • Нелер ұшып келеді?
  • Құстар қайда қонады?
  • Жерге нелер шығады?
  • Малдар не істейді?
  • Төлдер қайда ойнақтайды?
  • Бұл жылдың қай мезгілі?

Қос тілді қайталау

Балалар сөздерді жұппен айтады: Көктем — весна, терек — дерево, жапырақ — листья, құстар — птицы, малдар — животные.

Кері байланыс:

«Сабақ сендерге ұнады ма?» — балалар әсерлерімен бөліседі.

Сабақ соңында балалар келген қонақтармен сыпайы қоштасып, саппен топқа қайтады.