Қоңырау металдан жасалған, дыбыс шығаратын аспап

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Мұғалім

Астана қаласы, №64 мектеп-лицей. Бастауыш сынып мұғалімі — Төлепбергенова Гүлмира Амановна.

Сабақтың тақырыбы

«Қоңырау». Н. Әлімқұлов.

Сабақтың мақсаты

Білімдік

  • Өлең мазмұнын өмірмен байланыстыра әңгімелеуге үйрету.
  • Өлеңдегі бала сезімдерін байқай білуге бағыттау.
  • Өздік жұмыстар арқылы өлең шумақтарын талдауға мүмкіндік беру.

Дамытушылық

  • Оқушылардың шығармашылық әлеуетін ашуға жағдай жасау.
  • Ой қорыту, дәлелдеу және болжам айту дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік

  • Әсемдік пен өмір заңдылықтарының байланысын түсінуге бейімдеу.
  • Құрмет, сағыныш, мерекелік қуаныш сияқты сезімдерді тануға тәрбиелеу.

Көрнекілік және қажетті құралдар

  • Топтау сызбасы
  • Интерактивті немесе кәдімгі тақта
  • Бор
  • Маркер
  • Әдемі қоңыраулар

Сабақтың барысы

1) Қызығушылықты ояту

Тапсырма A

Балалардан «қоңырау» сөзін естігенде қандай ой, қандай ассоциация келетінін сұрау.

Тапсырма Ә

«Қоңырау» сөзімен бірнеше сын есімді сөз тіркестерін құрастырып жазу.

Оқушылар жазғандарын оқып, қысқаша талдағаннан кейін, мұғалім олардың қоңырауға қатысты сезімдерін жылы сөзбен қорытындылап, жаңа сабақтың тақырыбын хабарлайды.

2) Мағынаны тану

Оқушылар оқулықты ашып, Н. Әлімқұловтың «Қоңырау» өлеңін іштей оқиды. Оқып болған соң өлең мазмұнын түсіндіру және әр шумаққа ат қою тапсырмасы беріледі. Осылайша өлең бойынша жоспар құрастырылады.

Жоспардың қалай шыққанын талқылап, оны құрастыру барысында оқушылардың әрекеттері мен дәлелдері сараланады.

Талқылауға арналған сұрақтар

  • Өлеңдегі мерекелік қуаныш, сағыныш, құрмет сезімдері қай шумақтардан байқалады?
  • «Алғашқы қоңырау мерекесі» тіркесіне синоним сөз тап (мысалы: «Білім күні»).
  • Қоңыраудың мектепке қалай келгені туралы не білесің? Өз ойыңды болжап айт.
  • Қоңырау тағы қандай жағдайларда қолданылады? (Күймелі ат арбада, жануарлардың мойнында, шіркеулерде және т.б.)
  • Қоңырау үні оның тілінің қозғалуынан шыға ма, әлде қоңыраудың өз қозғалысынан пайда бола ма? (Ойлануға арналған сұрақ.)
  • «Алғашқы қоңырау» мерекесі мен «Алтын күз» мерекесінің қандай байланысы бар?

3) Ойтолғау

Тапсырма A

Бүгінгі мерекелік сәтті қысқаша сипаттап, тақтада жазылған тіркестерді пайдаланып, өлеңмен байланыстыра отырып эссе жазу.

Тапсырма Ә

Оқулықтың 5-бетіндегі сұрақтар мен тапсырмаларға сүйеніп, шығармашылық жұмысты орындау. Уақыт жетпесе, жұмысты үйде аяқтауға болады.

Салыстыру арқылы ойландыру

Жез қоңырау мен электр қоңырауды салыстырып, мерекеде неліктен жез қоңырау ерекше құрметпен соғылатынын талқылау ұсынылады. Оқушылар жез қоңыраудың үні жағымды әрі әсерлі екенін өздері байқайтындай жағдай жасалады.

Ертегіні толықтыру тапсырмасы

«… Жез қоңырау зейнеткерлікке шығып, мектеппен қоштасып, соңғы рет бізбен бірге болып еді. __________________________________________________________________ Міне, бүгін ол алғашқы қоңырау мерекесіне тағы келді. Оның сүйкімді даусын барлық бала тыңдады…»

Оқушылар мәтінді жалғастырып жазады, ертегіге ат қояды және өз нұсқасын сыныпта оқып береді.

Ескерту

«Толық нұсқасын жүктеу» деген белгі болса, материалдың кеңейтілген нұсқасын бөлек файл ретінде ұсынуға болады.