Таңертең көбелек оянды

Ана тілі 4-сынып Сабақ тақырыбы: Шешенің балаларын сүюі

Сабақтың мақсаты

М. Дулатовтың өмірі мен шығармашылығына қысқаша тоқталып, оқулықтағы өлеңді жан-жақты талдау арқылы тақырыпты ашу.

Дамытушылық

Оқушылардың сөйлеуін дамыту, шығармашылыққа баулу, өз ойын еркін әрі нақты жеткізу дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік

Өмірдегі ең ардақты жан — ананы сүюге, қадірлеуге, қастерлеуге тәрбиелеу.

Қолданылатын құрал

«Ана тілі» оқулығы.

Оқыту әдістері

  • Оқыту, сұрақ-жауап, талдау
  • Топтық жұмыс: ынтымақтастық, пікір алмасу, салыстыру

Жаңа тақырыпты меңгерту: сабақ барысы

1

Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім әрекеті

  • Сәлемдесу, түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  • Қимыл-қозғалыс арқылы көтеріңкі көңіл күй қалыптастыру.
  • Баяу әуен қосып, жағымды атмосфера орнату.

Шеңберге тұрып орындалатын жаттығу

Кәне, кәне, тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық.
Оң жақтағы көршіге,
Сол жақтағы көршіге
Күлімсірей қарайық.
Көкке қолды созайық,
Құшақтасып әркезде,
Тату-тәтті болайық!

Қысқа қимыл-қозғалыс ойыны

Таңертең көбелек оянды.
Қанаттарын бұлғады.
Терең тыныс алды.
Азғана айналып,
Бес көбелектен топталып,
Гүлге қайта оралды.

2

Топтық жұмыс ережелері

  • 1) Бір-бірімізді мұқият тыңдаймыз.
  • 2) Топ мүшелерімен ақылдасып, ортақ шешімге келеміз.
3

Мәтін мазмұнына сай сұрақтар

  1. 1. А. Байтұрсынов кім? Қайда туған?
  2. 2. Қандай кітаптары бар?
  3. 3. Қандай шығармасын оқыдың?
  4. 4. Ақкөлде қандай балықтар бар?
  5. 5. А. Байтұрсынұлының сөйлеген сөзі мен іс-әрекетінен оның қандай адам екенін байқауға болады?
  6. 6. Балалардың жұмбақтарын жатқа кім айтып береді?

Есте сақтайық: мәтіннің құрылымы

Мәтін әдетте үш бөліктен тұрады:

I. Кіріспе бөлім

Тақырыпқа жетелейді, негізгі ойға кіріспе жасайды.

II. Негізгі бөлім

Оқиға, дәлел, сипаттама, талдау толық ашылады.

III. Қорытынды бөлім

Негізгі ой түйінделіп, нәтиже шығарылады.

Ой қозғау: жұмбақ

Үш әріптен тұратын,
Есімі оның тұрақты.
Оңға оқы, солға оқы —
Өзгермейді еш одан.
«Күнім», «жаным» дейтұғын,
Айтыңдаршы, кім атын?