Алкандардың құрылысы, алкандардың табиғатта кездесуі мен алынуы және қасиеттері
Сабақтың тақырыбы: Алкандар. Алкандардың құрылысы, алкандардың табиғатта кездесуі мен алынуы және қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
а) Біліктілік: метан қатары көмірсутектерінің жалпы формуласы, анықтамасы, гомологтық қатары, гомологтық айырымы, радикалдар, түрлері, изомерлердің формуласын құрастыру ережесімен танысады және көмірсутектердің халықаралық атауларына сәйкес формула құруды үйрету.
ә) Дамытушылық: оқушылардың өз бетімен, ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту; әр оқушының білімін, ұжымдық қабілетін ояту; еске сақтауын, ой - өрісін дамыту; үйлестірме кесте жасай білуге баули отырып, оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру, танымдылық белсенділігін арттыру.
б) Тәрбиелік: көпшіл, ұйымшыл болуға баулу; ынтымақтастыққа, өзін - өзі басқаруға, бақылауға, байқағыштыққа жетелеу; білім деңгейіне қарамай серігін, көршісін қадірлей білуге; әр оқушының қабілетін дамытып; еңбек етуге баулу; кәсіптік бағдар беру.
Сабақтың міндеттері:
а) өз ойларын еркін айтып, бір - бірінің пікірін тыңдайды.
ә) ұжымдаса бірлесіп жұмыс істейді.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру, жинақтау сабағы.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, салыстыру, сұрақ - жауап, баяндау, оқулықпен жұмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.
Көрнекілігі: тест сұрақтары, таратпа материалдар (сұрақ - жауап)
Пәнаралық байланыс: биология, география, тарих, қазақ әдебиеті.
Сабақтың типтері: жаңа сабақты меңгерту.
Ұстаз ұстанымы: сабақта барлық оқушылардың қамтылуы.
Оқушы ұстанымы: ынта, жігер, шынайылық.
Сабақ жоспары:
1. Ұйымдастыру (2 минут)
2. Үй тапсырмасы (10 минут)
3. Өткен тақырыпты қайта қайталап карточкамен жұмыстану (5 минут)
4. Пысықтау (20 минут)
5. Қорытындылау (5 минут)
6. Рефлекция
7. Бағалау (2 минут)
8. Үйге тапсырма (1 минут)
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен амандасу
2. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл аудару.
3. Кезекші мәлімдемесін тыңдау.
4. Журнал бойынша түгелдеу.
5. Оқу құралдарын түгелдеу.
6. Тәртіпке шақырып, оқушылардың сабақ бастауға көңіл күйі, оқушы назарын сабаққа толық аудару.
7. Сабаққа белсенді қатысуды, бір - бірінің жауабын тыңдауды ескерту..
8. Жаңа сабаққа дайындық.
9. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
10. Сабақ жоспарымен таныстыру.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі.
Өткен сабақтарда өтілген Алкандар. Алкандардың құрылысы, алкандардың табиғатта кездесуі мен алынуы және қасиеттері тақырыбы бойынша сұрақ – жауап әдісімен түсінгендерін, сабақты меңгергендерін сұрап білемін.
І тапсырма. Сұрақ - жауап.
1. Көмірсутектілердің жіктелуі.
2. Қаныққан көмірсутектерге нелер жатады?
3. Қанықпаған көмірсутерлерге нелер жатады?
4. Алкандар дегеніміз не? Оның жалпы формуласы қандай?
5. Гомологтар дегеніміз не?
6. Гомологтық айырым дегеніміз не?
7. Алкандардың бірінші мүшесін атаңыз?
8. Алкандар табиғатта қалай түзіледі және қайда кездеседі?
9. Алкандардың физикалық қасиеттерін сипаттаңдар?
10. Алкандардың жеке өкілдері және олардың қолданылуы?
11. Молекулалық формулалары келтірілген қосылыстардың ішінен: С2Н6, С3Н8, С8Н10, С6Н6, СН2СІ2 СНСІ3, С4 Н10, С8Н16, С9Н20, СН3ОН алкандардың формулаларын теріп жазып, оларды атаңдар.
ІІ тапсырма. Кесте толтыру.
1. Алкандардың радикалдары қалай түзілетінін түсіндіріп, келтірілген кестені толтырыңдар:
Алкандар. Алкандардың құрылысы, алкандардың табиғатта кездесуі мен алынуы және қасиеттері. жүктеу
Органикалық химия курсынан демонстрациялық тәжірибелерді пайдалану
Көміртек атомының электрондық құрылысы
Модульдік оқыту технологиясын Көмірсутектер тақырыбын оқытуда қолдану
Алкандар атаулары
Қаныққан көмірсутектер туралы
Қаныққан қанықпаған көмірсутектер
Органикалық қосылыстардың классификациясы
Мұнайды өңдеу
Алкендердің атаулары мен изомерлері
Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу
Бу қазандықтары мен шаң дайындау жүйелері есебі
Аурудың тұрақтылығы және даму себебі
ТҮМЕН ҰЛЫ МҮДЕ ҚАҒАН
Коммерциялық ақпарат пен коммерциялық кұпия мәні және оны қорғау
Жазаның жүйелерінің және түрлерінің жалпы сипаттамасы
Аудиттің мәні және оның нарықтық экономика жағдайындағы ролі
Адамдар арасындағы қарым-қатынас және іс-әрекет психологиясы
Диалектика — даму мен ең жалпы байланыс жөніндегі ілім
Жиынтық сұраныс және жиынтық ұсыныс,бұлардың кейнстік үлгісі
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi