Ауызша есептеуге жаттықтыру
Сабақ жоспары
37 + 7 және 44 − 7 түріндегі ауызша есептеу тәсілдері
Бұл сабақта ондықтарды қосу және азайту, сондай-ақ бірліктерді разрядтан аттау арқылы қосуға негізделген ауызша есептеу тәсілдері таныстырылады. Сабақ құрылымы түсіндіру мен қайталауға сүйеніп, оқушылардың жылдам әрі дәл есептеу дағдыларын бекітуге бағытталған.
Мақсаты
Ондықтарды қосу және азайтуға, бірліктерді разрядтан аттау арқылы қосуға негізделген ауызша есептеу тәсілдерімен таныстыру.
Сабақ түрі мен әдісі
- Түрі:
- Жаңа сабақ
- Әдісі:
- Түсіндіру, қайталау
- Көрнекілік:
- Кесте, аққала макеті
Міндеттері
- Ауызша есептеуге жаттықтыру.
- Өтілген есептеу тәсілдерін пысықтау және оларды есеп шығару кезінде қолдануға үйрету.
- Оқушыларды білімділікке және адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру бөлімі
- Оқушыларды түгендеу.
- Назарларын сабаққа аудару.
II. Тірек білімдерін жетілдіру
1) Тиімді тәсілмен есепте
Мысалдар
4 + 8 + 2
28 + 2 + 5
6 + 4 + 25
13 + 5 + 5
2) «Үндемес» ойыны
№1 тапсырманы үндемей отырып орындаймыз: ойланып, дайын болғанда қол көтеріп жауап береміз.
III. Жаңа сабақ
1) Мұғалімнің түсіндіруі
37 + 7 (екі тәсіл)
(37 + 3) + 4 = 40 + 4 = 44
30 + (7 + 7) = 30 + 14 = 44
44 − 7 (екі тәсіл)
(44 − 4) − 3 = 40 − 3 = 37
30 + (14 − 7) = 30 + 7 = 37
Негізгі ой: санды ыңғайлы бөліктерге бөліп, дөңгелек ондыққа жеткізу арқылы есептеуді тездетеміз.
2) Тақтамен жұмыс
№3 есепті түсіндіре отырып шығарамыз. Қай тәсілді қолданатынын оқушы өзі таңдайды (бір немесе бірнеше тәсіл). Соңында тексеріп, қорытынды жасаймыз.
3) Тақтамен жұмыс: №4 есеп
Талдау сұрақтары
- Есеп не туралы?
- Не белгілі?
- Не белгісіз?
- Нені табамыз?
Шарты мен шешуі
- Екінші сынып:
- 18 дм
- Бірінші сынып:
- 9 дм
Шешуі: 18 − 9 = 9
Жауабы: Екінші сынып 9 дм артық.
Қосымша тапсырма: оқушылар өз бетімен кері есеп құрастырады.
4) №5 есепті талдау арқылы шығару
Шарты
- Болғаны: 8 кг және 10 кг
- Желінді: 7 кг
- Қалғаны: ? кг азық
Шешуі
Шешуі: (8 + 10) − 7 = 11
Жауабы: Қалғаны 11 кг азық.
Тақтада кері есеп шығарып, талдау жасаймыз.
Сергіту сәті
Сыңғыр-сыңғыр қоңырау,
Сыңғырлаған көңіл-ау.
Алып-ұшып жүректер,
Гүлге толды омырау.
5) Математикалық диктант
- 20 мен 13-тің қосындысына 24-ті қос.
- 100-ден 55 пен 15-тің айырмасын азайт.
- 14-ке 56 мен 5-тің қосындысын қос.
- 82 мен 18-дің қосындысынан 45-ті кеміт.
6) Өз бетімен жұмыс
№6 тапсырманы өз бетімізбен орындаймыз. Мақсат: оқушылардың ауызша есептеу дағдыларын қадағалау және бақылау.
IV. Қорытындылау
Ауызша тез есептеп, жауаптарын айтамыз:
V. Үйге тапсырма
№7 және №8.
VI. Бағалау
Оқушылардың белсенділігі, тапсырмаларды орындау дәлдігі және ауызша есептеу жылдамдығы бойынша бағалау жүргізіледі.