Кейіпкерлерге мінездеме
Сабақтың тақырыбы
Бейімбет Майлиннің «Түйебай» әңгімесіндегі кейіпкерлерге мінездеме беру.
Сабақтың мақсаты
Білімділік: әңгіме мазмұнына сүйене отырып кейіпкерлерге мінездеме беруге дағдыландыру; ойды жүйелі, әдеби тілмен жеткізуге машықтандыру.
Тәрбиелік: мейірімділікке баулу, жағымсыз әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.
Дамытушылық: ой-өрісті, қиялды, тіл байлығын, сөздік қорды дамыту; байланыстырып сөйлеу шеберлігін және шығармашылық қабілеттерді жетілдіру.
Қажетті ресурстар мен ұйымдастыру
Көрнекіліктер
- Слайд
- Шағын көрініс
- Үлестірмелі қағаздар
- Түрлі-түсті қаламдар
Әдіс-тәсілдер
- Түсіндіру
- Сұрақ-жауап
- Драмалау
- Топтастыру
Сабақ түрі
Аралас сабақ.
Пәнаралық байланыс
Тарих, қазақ тілі.
Алдын ала дайындық
- Оқушыларды топқа бөлу
- Белгілі тақырып бойынша өлең, ой-толғау дайындау
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, эпиграф оқу. Сабақты Ы. Алтынсариннің өлеңімен ашу:
Бір Аллаға сыйынып,
Кел, балалар, оқылық!
Оқығанды көңілге,
Ықыласпен тоқылық!
II. Үй тапсырмасын тексеру
- 1 Б. Майлиннің өмірі мен шығармашылығы.
- 2 «Түйебай» әңгімесінің мазмұны бойынша түсінік.
III. Жаңа сабақ: кейіпкерлерге мінездеме
1) Кіріспе: ой шақыру
Шағын көрініс: «Молданың сабағы».
2) Негізгі ұғым
Мәтін мазмұнын басшылыққа алып, басты кейіпкерлерге мінездеме беру. Оқушылар топтарға бөлініп, тапсырмалар орындайды.
1-топ тапсырмасы
- Неліктен балаға Түйебай деген ат қойылған? Өз ойыңды дәлелде.
- Мәтінге сүйеніп, Түйебайға толық мінездеме бер.
- Әңгімедегі оқу жүйесін қазіргі оқумен салыстырып, пікір білдір.
- Шығармашылық жұмыс: «Түйебайға хат».
2-топ тапсырмасы
- Ауыл неліктен Қоржынтомар аталған?
- Мәтін мазмұнына сүйеніп, молдаға мінездеме бер.
- Молданың қылықтарын қазіргі мұғалімдердің іс-әрекетімен салыстырып әңгімеле.
- Қосымша мәтін/өлең: «Дүмше молда».
3-топ тапсырмасы
- Ауыл балаларының жұмыртқа іздеуінің себебі неде?
- Мәтінге сүйеніп, әңгімеші балаға мінездеме бер.
- Түйебай өлімші болып таяқ жегенде әңгімеші баланың аман қалу себебін мәтіннен дәлел келтіріп түсіндір.
- Ойтолғау: «Кім кінәлі?».
Есті шынықтыру: сөзжұмбақ «Бейімбет»
- 1. Түйебай «нені іздеймін» деп сабаққа кешікті?
- 2. Түйебайдың әкесі кімнің малайы болды?
- 3. Молданың Түйебайға айтатын екі сөзінің бірі қандай?
- 4. Әңгімеші баладан ағасы неше жас үлкен?
- 5. Молда қаламнан кейін қандай құрал қолданады?
- 6. Көшкен үйдің саны қанша?
- 7. Түйебайдың шешесі кімнің малын сауды?
- 8. «Алғаш» сөзінің синонимі қандай?
Қорытынды
Рефлексия
«Сабақтан алған әсерім» тақырыбында қысқаша пікір жазу немесе ауызша бөлісу.
Бағалау
Топтық жұмыс, жауаптың дәлелділігі, мәтінмен жұмыс және шығармашылық тапсырмалар бойынша бағалау.
Үй тапсырмасы
- 1. «Түйебайдың тағдыры» тақырыбына ойтолғау және «Түйебайға хат» жазу.
- 2. «Тәуелсіздік жемісі» тақырыбына шағын шығарма жазу.