Жай механизмдер
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Пән / сынып
Физика, 7-сынып
Сабақтың тақырыбы
§58. Жай механизмдер. Иіндік. Иіндіктің тепе-теңдік шарты. Жылжымайтын және жылжымалы блок.
Сабақтың түрі
Жаңа білімді меңгеру сабағы
Мақсаты
- Жай механизмдер туралы түсінік қалыптастыру.
- Жылжымайтын және жылжымалы блоктардың жұмыс әрекетіндегі ерекшеліктерін түсіндіру.
- Теориялық білімді практикада қолдануға үйрету және заңдылықтардың маңызын ұғындыру.
Дереккөздер мен ресурстар
Сілтемелер
- Р. Башарұлы. «Физика және астрономия» оқулығы, 7-сынып.
- В. И. Кем, Б. А. Кронгарт. Есептер жинағы, 7-сынып.
Ресурстар
- Плакат, түсті қағаз, маркерлер, қайшы.
- Дидактикалық таратпа материалдар, бағалау парақтары.
- Компьютер, проектор, слайдтар.
- Оқулық және көрнекілік материалдар.
Жетістік критерийлері
Барлық оқушылар
- Жай механизмнің анықтамасын айта алады.
- Жай механизмдердің түрлерін біледі және күнделікті өмірден мысал келтіреді.
- Күштен ұтыс алудың математикалық өрнегін қолданып, жай механизмнің неше есе ұтыс беретінін анықтайды.
- Жылжымайтын және жылжымалы блоктардың жұмысындағы ерекшеліктерді түсінеді.
- A деңгейлік есептерді шығара алады.
Оқушылардың басым бөлігі
- Иінді тіректің тепе-теңдік шартын түсініп, тұрмыстық құралдардың күш иіндері мен тірек нүктелерін сызба түрінде көрсете алады.
- Блок пен көлбеу жазықтықты пайдаланып жүк көтергенде істелетін жұмысты формуламен есептейді.
Кейбір оқушылар
- Жылжымалы блокты қолдана отырып шығармашылық тапсырма орындай алады.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Сұрақ-жауап
Өткен тақырыпты еске түсіру, ұғымдарды нақтылау және тілдік дағдыны дамыту.
Таңдау әдісі
Берілген нұсқалар ішінен дұрыс жауапты таңдау арқылы өзіндік шешім қабылдауға үйрету.
«Өзіңізді тексеріңіз»
«Бұл мәлімет шындық па, әлде жалған ба?» форматы арқылы түсінуді жедел тексеру.
Сабақ барысы (30 минут)
I. Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)
- Сәлемдесу.
- Топқа бөлу.
- Бағалау критерийлерімен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру (7 минут)
- Оқушылар өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды және қол көтеріп жауап береді.
- Семантикалық карта: «Шындық» болса +, «Жалған» болса − белгілеу.
«Шындық па, жалған ба?» тапсырмасы
Оқушылар берілген тұжырымдарды оқып, семантикалық картаға белгі қояды: шындық — +, жалған — −.
| № | Тұжырым | Баға |
|---|---|---|
| 1 | Энергия — дененің жұмыс істеу қабілетін сипаттайтын физикалық шама. | + |
| 2 | Дененің қозғалыс салдарынан туындайтын энергия — потенциалдық энергия. | − |
| 3 | Потенциалдық энергия — денелердің (немесе бір дене бөліктерінің) өзара орналасуына байланысты анықталатын энергия. | + |
| 4 | Жұмыс пен энергияның өлшем бірлігі — паскаль. | − |
| 5 | Кинетикалық энергияны есептеу формуласы берілген. | + |
| 6 | Күш моментінің өлшем бірлігі 1 Н·м-ге тең. | − |
| 7 | 1 киловатт (1 кВт) = 1000 Вт = 103 Вт. | + |
| 8 | Деформацияланған серіппенің энергиясы — потенциалдық энергия. | + |
| 9 | Қозғалмайтын тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала алатын кез келген дене серіппе деп аталады. | − |
| 10 | Жұмыстың уақытқа қатынасы қуат деп аталады. | + |
Ескерту: Кейбір тұжырымдарда оқулықтағы нақты анықтамалар мен белгілеулерді қайта тексеру ұсынылады (мысалы, күш моментінің өлшем бірлігі туралы).
Автор туралы мәлімет
Мектеп
Ақмола облысы, Бурабай ауданы, Щучинск қаласы, №7 мектеп-лицейі.
Мұғалім
Физика пәні мұғалімі: Женисхан Еркеш.