Фонетика термин сөз
Сабақтың тақырыбы: Фонетика туралы түсінік. Тіл туралы түсінік
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: оқушыларға фонетика туралы түсінік беру, тіл дыбыстарының адам өміріндегі маңызы, құрамдары туралы ұғым беру, жаттығу жұмыстары мен қосымша тапсырмалар арқылы бекіту.
2. Дамытушылық: оқушылардың лингвистикалық дүниетанымдарын кеңейту, жан - жақты тапсырмалар беру арқылы білімдерін тереңдету фонетикалық талдау жасау дағдыларын дамыту
3. Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, еңбекті дәріптеуге, ана тілді құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақты түсіндіру
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдіс - тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, жаттығу, салыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: Слайдпен сабақ кезеңдері
Пәнаралық байланыс: ауыз әдебиеті
Жаңа технология: Сын тұрғысынан ойлау технологиясы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу
2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
3. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
- Бүгін, оқушылар, күнделікті сабақтан гөрі ерекше сабақ.
І. Қызығушылықты ояту.
Өткен тақырыптарымыз бойынша берілген тапсырмалардың жауабын дәл тапсаңыздар, мына сөзжұмбақты шешеміз және бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбымен таныс боламыз.
1. Ойды әдепті, сыпайы етіп жеткізу (эвфемизм)
2. Айтылуы бірдей, мағынасы басқа сөздер (омоним)
3. Айтылуы әр түрлі мағынасы бірдей сөздер (синоним)
4. Дөрекі, әдепсіз сөздер (дисфемизм)
5. Атын тура айтуға болмайтын сөз (табу)
6. Тіліміздегі сөздердің жиынтығы (лексика)
7. Басқа тілден енген сөздер (кірме)
8. Белгілі бір аймақта ғана қолданылатын сөздер (диалект)
Ендеше, жаңа сабағымыздың тақырыбы – фонетика екен.
Фонетика термин сөз. Термин сөз дегеніміз не?
ІІ Мағынаны тану.
Фонетика – грек сөзі дыбыс деген мағынаны береді. Фонетика – тіл білімінің дыбыстық жағын зерттейтін саласы. Адамның тілі – дыбыстық тіл. Дыбыс болмаса тіл өмір сүре алмас еді. Сөз дыбыстардың тіркесінен құралады. Бір дыбыс бірнеше сөздің құрамында қолданыла береді. Ол үш түрлі сипатта болады.
Мысалы: МАЛ, ТАЛ, ҚАЛ Мұнда дыбыс саны бірдей, тек бір дыбыс өзгеше болғандықтан, сөздің мағынасы да өзгеше.
Екіншісі – сөздегі дыбыс санының әр түрлі болып келуі. БАЛА, АЛА, АЛ;
Үшінші – сөздегі дыбыстардың орын тәртібі. ТАС – САТ, ҚАС – САҚ, ҚАЛ – ЛАҚ;
Тіл дыбыстары мен олардың жасалу жолы
Фонетиканың зерттеу нысандары
Қазіргі мектептегі оқу-тәрбие ісі
Тіл білімі туралы жалпы түсінік
Қазіргі қазақ тілінің фонетикасының нысаны мен міндеттері
Сөздің дыбыс құрылысы
Фонетиканы оқыту әдістемесі
Термин сөздер мен кәсіби сөздердің қолданылу ерекшеліктерін оқыту
Құдайберген Жұбанов қарастырған тіл білімінің салалары
Қазақ тілі бағдарламасы, оның оқулықпен байланысы
Сөздік
Қосарлама сөздердің семантикалық сипаты
Қазақ терминологиясының дамуы мен оның қалыптасуының тарихы
ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ лексикасының терминденуі
Қаламгерлік көсемсөзі
Тіл, сөз өнер туралы мақал-мәтелдер
О.Қ.О Созақ ауданының эконом икалық географиялық орны
Мадрид келіссөз үрдісі.
Модаль сөздер
Жып - жылы сөйлеген сөздерімен, Жіберетін бойымды жылындырып