Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті (1 - сабақ)Зерттеу сұрағы

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті (1-сабақ)

Зерттеу сұрағы

Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?

Оқу дағдылары

  • Білу
  • Түсіну
  • Қолдану

Алдыңғы білім

Оқушылар көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы туралы біледі.

Оқу мақсаттары

(Оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.2.3 – ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау.

Сабақтың мақсаты

  • Барлық оқушылар:

    Көшпелілер баспанасының ерекшелігін түсінеді.

  • Оқушылардың басым бөлігі:

    Көшпенділердің қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін сипаттайды.

  • Кейбір оқушылар:

    Көшпенділердің өркениетке қосқан үлесін анықтайды.

Бағалау критерийлері

  • Көшпенділер баспанасының ерекшелігін біледі.
  • Көшпенділердің қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін түсінеді.
  • Көшпенділердің өркениетке қосқан үлесін анықтайды.

Пәнаралық байланыс

  • Дүниежүзі тарихы
  • Қазақ әдебиеті

Құндылықтарға баулу

  • Тарих, мәдениет және тіл біртұтастығын түсіну.
  • Тарихи жәдігерлерге құрметпен қарау.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар мәтінмен жұмыс барысында тірек сөздерді анықтап, дәптерге жазады; тыңдалым, оқылым, айтылым және жазылым дағдыларын дамытады.

Негізгі сөздер мен тіркестер

Киіз үй Сықырлауық Маңдайша Шаңырақ

Сабақтың басы

Қызығушылығын ояту

  • Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
  • Тренинг: «Мен саған тілеймін…» әдісі. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.

Топқа бөлу

«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы топқа бөлу:

  • I топ: Киіз үй
  • II топ: Текемет

Үй тапсырмасын тексеру

«Х–О» әдісі: өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру.

  1. Көшпелілер қандай шаруашылықпен айналысты?
  2. Қандай төрт түлікті қолға үйретті?
  3. Көшпелі мал шаруашылығы несімен тиімді болды?
  4. Төрт түліктен қандай өнімдер алынды?
  5. Жыл мезгілдеріне байланысты көшу түрлерін атаңдар.
  6. «Мәдениет» сөзіне қандай анықтама бере аламыз?
  7. Мәдениет түрлерін атаңдар.
  8. Жұмбақ: «Ұқсайды шеңберге, қабырғасы жиылып, керіледі. Жиһазы мол, кең бөлме, төбесінен жұлдыздар көрінеді». (Жауабы: киіз үй)

Бағалау

«Үш шапалақ» әдісі.

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

Сабақ тақырыбы айтылғаннан кейін ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті туралы бейнеролик көрсетіледі. Бейнематериалға дейін төмендегі сұрақтар ұсынылады:

  1. Киіз үй туралы не білесіңдер?
  2. Киіз үй неден жасалады?
  3. Киіз үйдің бөліктерін атаңдар.

ДЖИГСО әдісі

Топ мүшелері өз ойларын жеке жазады, топ ішінде талқылайды және ортақ пікір қалыптастырады. Ортақ ойды қағаздың ортасына түсіріп, қорғайды.

Мәтінмен жұмыс: топтық тапсырмалар

1-топ

Киіз үй

Тапсырма: мәтінмен танысып, киіз үйдің құрылымын, түрлерін және бөліктерін сипаттаңдар.

Дескриптор

Көшпелілердің негізгі баспанасы – киіз үйдің құрылымын, түрлерін және бөліктерін талдайды.

2-топ

Қолөнер бұйымдары

Тапсырма: қазақтардың өмірі мен тұрмысына қажетті құрал-жабдықтар мен қолөнер бұйымдарын атап, мысалдар келтіріңдер.

Дескриптор

Қазақтар тұрмысқа қажетті құрал-жабдықтар мен қолөнер бұйымдарын өз қолдарымен жасағанын дәлелдейді.

Бағалау

«Бағдаршам» әдісі арқылы.

Психологиялық дайындық

Дөңгелене тұрайық,

Керегені құрайық.

Уық болып иіліп,

Шаңырақ болып киіліп,

Достық үйін құрайық.

Қосымша тапсырма

1-топқа арналған: «Сәйкестендіру» әдісі.

Автор туралы мәлімет

Мектеп

Атырау облысы, Индер ауданы, Қалам Есқалиев атындағы орта мектебі

Пән мұғалімі

Тарих пәнінің мұғалімі — Оразбай Сағыныш Маратқызы