Электронды оқулықтағы Қазақстан аймағының зерттелу тарихы кестесін толтыру

Сабақ жоспары (География, 8-сынып)

Тақырып: Қазақ жерінің ерте кездегі географиялық зерттелуі. Сабақ аралас форматта өткізіледі және оқушылардың тарихи-географиялық танымын кеңейтуге, картамен жұмыс жасау дағдыларын дамытуға бағытталған.

Сабақ түрі

Аралас сабақ

Ұзақтығы

45 минут

Мақсаттары

  • Қазақ жерінің ерте кезеңдегі зерттелу сипаты мен орны туралы түсінік қалыптастыру; Геродот, Птоломей, Страбон еңбектерімен таныстыру.
  • Картамен жұмыс істеу дағдыларын дамыту және оқу үдерісіне қызығушылықты арттыру.
  • Отансүйгіштікке тәрбиелеу, сыни ойлау мен есте сақтау қабілеттерін, сондай-ақ топта бірлесіп жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру.
  • Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесе әрекет ету мәдениетіне баулу.

Күтілетін нәтижелер

Білім

Оқушылар зерттелу сипаты мен орны туралы білімін кеңейтеді, Геродот, Птоломей, Страбонның зерттеулерімен танысады.

Дағды

Картамен жұмыс жасау дағдылары дамиды, нысандарды кескін картаға дәл түсіру тәжірибесі қалыптасады.

Құндылық және коммуникация

Топтық жұмыс арқылы сыни ойлау күшейеді, рефлексия жасауға ынталанады, ойды еркін жеткізу және білімді өмірде қолдану дағдылары нығаяды.

Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар

Интерактивті тақта Оқулық Қазақстанның физикалық картасы Карталар Постерлер Слайдтар

Әдіс-тәсілдер

  • Топтық жұмыс

    Бірлескен талқылау, ортақ шешімге келу, рөлдер арқылы жауапкершілік бөлісу.

  • Сын тұрғысынан ойлау

    Сұрақ қою, дәлел келтіру, салыстыру және қорытынды жасау.

  • «ЖИГСО» әдісі

    Мәтінді бөліктерге бөліп меңгеру, бір-біріне түсіндіру және жалпы мазмұнды біріктіру.

Сабақ барысы

I кезең. Ұйымдастыру

3 минут

Мұғалімнің әрекеті

  • Сәлемдесіп, оқушыларды түгендейді.
  • Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін «Сағат бойынша серіктес» ойынын ұйымдастырады.

Оқушының әрекеті

Ойынға қатысып, жұп ауыстыру арқылы сыныппен байланыс орнатады, сабаққа назарын шоғырландырады.

II кезең. Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар (Білу және түсіну)

5 минут

Мұғалімнің әрекеті

  • Үй тапсырмасын тексереді.
  • Электронды оқулықтағы 1 және 2-тапсырманы орындату арқылы географиялық диктант ұйымдастырады.
  • «Миға шабуыл» арқылы тақырыпты ашып, оқушылардан мақсат қоюды сұрайды: нені білгісі келеді, нені үйренгісі келеді?
  • «ЖИГСО» әдісі бойынша мәтінді топтарға бөліп береді және «Автор орындығы» форматында түсіндіруді ұйымдастырады.

Оқушының әрекеті

  • Электронды оқулықтағы 1 және 2-тапсырманы орындайды.
  • Сабақ мақсаттарын бірлесе тұжырымдайды.
  • Топтағы мәтін бөлігін оқып, талқылайды; әр топтан бір оқушы «Автор орындығына» отырып, мазмұнын түсіндіреді.

Назар аударатын негізгі ұғымдар

ерте географиялық зерттеу Геродот Птоломей Страбон картамен жұмыс

III кезең. Бекіту (Қолдану)

12 минут

Мұғалімнің әрекеті

  1. Электронды оқулықтан зерттеушілердің еңбектерін тыңдатып, зерттеген нысандарын кескін картаға түсіруді тапсырады.
  2. Электронды оқулықтағы «Қазақстан аймағының зерттелу тарихы» кестесін толтыруды ұйымдастырады.

Оқушының әрекеті

  1. Зерттеушілер қарастырған нысандарды кескін картаға түсіреді.
  2. Әр топтан бір оқушы шығып, кестені толықтыру нәтижесін сыныпқа ұсынады.

Практикалық нәтиже

Оқушылар тарихи деректерді картадағы кеңістікпен байланыстырады: зерттеу бағыттарын белгілеп, ақпаратты құрылымдап, қорытынды жасайды.