Пифагор теоремасын және кері теореманы есептер шығаруда қолдана білу дағдысын қалыптастыру

Қарағанды облысы, Сәтбаев қаласы, №19 жалпы білім беретін орта мектебі КММ

Математика пәнінің мұғалімі: Татаева Каламкас Егинбаевна

Сабақтың тақырыбы

Пифагор теоремасы (2-сабақ)

Мақсаты

  • Пифагор теоремасын және оған кері теореманы есептер шығаруда қолдану дағдысын қалыптастыру.
  • Танымдық қызығушылықты арттыру, ізденімпаздыққа және шығармашылыққа баулу, өз бетімен білімін жетілдіруге ынталандыру.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Көрнекілігі

  • Сызбалар
  • Сызғыш
  • Циркуль

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, оқу құралдарын реттеу, сабақтың мақсатымен қысқаша таныстыру.

2) Үй тапсырмасын тексеру

21 және 22-теоремаларды және олардың дәлелдемесін сұрау. Негізгі формулаларды қайталау.

Есептер шығару

Төмендегі тапсырмаларда Пифагор теоремасын қолданып, белгісіз ұзындықтарды табыңдар.

№127

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 5 м, ал бір катеті 3 м. Екінші катетті табыңдар.

№129

Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 91 см, диагоналі 109 см. Екінші қабырғасын есептеңдер.

№132

Ромбының қабырғасы 13 дм, ал диагональдарының бірі 10 дм. Екінші диагоналін табыңдар.

Жаңа сабақты түсіндіру

Бұл сабақта Пифагор теоремасын есептерде қолдануды жалғастырамыз және проекцияларға қатысты қатынастарды дәлелдеуге назар аударамыз.

1-мысал

ABC тікбұрышты үшбұрышында c — гипотенуза, a және b — катеттер.

Егер a₁ және b₁ — гипотенузаға түсірілген a мен b катеттерінің проекциялары болса, онда тиісті формулалардың орындалатынын дәлелдейік.

Ескерту: бастапқы мәтінде формулалар көрсетілмеген. Оларды қоссаңыз, бөлімді толық әрі дәл түрінде рәсімдеп беремін.

Толық нұсқа

Материалдың толық нұсқасын жүктеу үшін сілтеме/файл қажет.

Жүктеу