Біздің себетіміз алдымызда дайын
Сабақтың мазмұны
Бұл ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті балалардың жеміс-жидектерді ажырата білуін, әсіресе алманың түрін, түсін, дәмін және пішінін тануын мақсат етеді. Сонымен бірге жапсыру жұмысы арқылы қол икемін дамытып, сұраққа толық жауап беруге дағдыландырады.
Мақсаттар
Оқыту мақсаты
Жеміс-жидектердің түрлерін, дәмін және түсін ажырата білуге үйрету; ұйымдастырылған іс-әрекет барысында түсіндіре отырып, қол икемдерін машықтандыру.
Дамытушылық
Балалардың ой-өрісін кеңейту, білімділігін арттыру, сұраққа толық әрі нақты жауап беруге дағдыландыру.
Тәрбиелік
Балаларды ұйымшылдыққа, адамгершілікке, еңбекті қадірлеуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер
- Түсіндіру, көрсету, әңгімелеу
- Сұрақ-жауап
- Мақал-мәтел, өтірік өлең
- Дидактикалық ойын
Көрнекіліктер мен материалдар
- Түрлі түсті қағаздар
- Ақ қағаз
- Желім
- Муляждар
- Үлгі: себеттегі алма (дайын себет және алма үлгісі)
Сабақ барысы
Шаттық шеңбері және психологиялық тренинг
Балалар бір-бірімен амандасып, жылы тілектер айтады. Алақандарын жүрек тұсына қойып, бір-біріне жүрек жылуын «үрлей» отырып, жағымды көңіл күй қалыптастырады.
Өлең жолдары
Амансың ба, Күн-ана?
Амансың ба, Жер-ана?
Амансың ба, достарым?
Сендерді көріп қуандым.
Ұйымдастыру кезеңі: «Күз» тақырыбын бекіту
Сұрақ-жауап
- Қазір жылдың қай мезгілі? Күз.
- Күз неше айдан тұрады? Үш айдан.
- Күз айларын атайық: Қыркүйек, қазан, қараша.
- Қазір қай ай? Қараша.
Күздің ерекшеліктері
- Күн салқындайды, адамдар жылы киінеді.
- Жапырақтар сарғаяды.
- Құстар жылы жаққа ұшады.
- Көкөністер мен жемістер піседі.
Күз туралы тақпақ
Ой, балалар, балалар,
Қоңырқай күз болыпты.
Қурап жапырақ солыпты,
Ел егінін орыпты.
Дәрумендер және жемістердің пайдасы
Балалардың дені сау, күш-қуаты мол болуы үшін дәрумендер қажет. Дәрумендер жемістерде көп болады.
Балалар білетін жемістер: алма, алмұрт, жүзім, банан және тағы басқа. Жемістерді жиі тұтынсақ, ағзамыз қуаттанып, ауырмай, мықты болып өсеміз. Жемістерден пайдалы жеміс шырыны да дайындалады.
Жеміс бізге үлкен еңбекпен келеді: егіледі, суарылады, бапталады, піскен кезде жиналады.
Еңбек туралы мақал
Еңбек етсең ерінбей,
тояды қарның тіленбей.
Өтірік өлең
Жануарлар бақшаға,
жеміс жеуге келіпті.
Суда өскен жүзімді,
жылқы мен есек теріпті.
Сергіту сәті
1–2–3 — бізде күш,
терезені ашамыз.
Таза ауа жұтамыз.
1–2–3 — отырамыз тып-тыныш.
Балалар қимыл-қозғалыс жасай отырып, тынығып алады.
Жұмбақ арқылы жаңа тақырыпқа шығу
Жұмбақ
Түсі қызыл,
тамсандырар бал дәмі.
Домалақ пішіні,
қызықтырар кісіні.
Алманың түстері әртүрлі болады: қызыл, сары, жасыл.
Шығармашылық жұмыс: «Себеттегі алма»
Бүгінгі іс-әрекетте балалар дайын тұрған себеттің ішіне алманы жапсырады.
Жұмыс реті: алманың артына желімді ұқыпты жағып, себеттің ішкі бөлігіне орналастыру. Тазалық пен қауіпсіздік ережелері еске түсіріледі.
Қол шаршағанда, қысқа үзіліс жасап, ойынды жалғастырамыз.
Дидактикалық ойын: «Бөлігін тап»
Тақтаға бөлшектелген жеміс суреттері қойылады. Балалар әр жемістің жетіспейтін бөлігін тауып, дұрыс орналастырады.
Қорытынды сұрақтар
- Себетке нені жапсырдық? Алманы.
- Алма қайда өседі? Ағашта.
- Алманың дәмі қандай? Тәтті.
- Пішіні қандай? Дөңгелек.
- Түстері қандай? Қызыл, сары, жасыл.
- Алма қай топқа жатады? Жемістерге (ағашта өсетіндіктен).
Бағалау және нәтижелер
Білу
Алманың түрін, пішінін, түсін, дәмін ажырата білді.
Игеру
Жапсыру арқылы қол икемдерін жетілдірді.
Меңгеру
Жемістердің денсаулыққа пайдасын түсінді.
Сабақ соңында балалар мадақталып, белсенді қатысқандары үшін марапатталады.