Топ жетекшілер сайысы

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Көпмүше және оларға қолданылатын амалдарды қайталау, көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тақырыптарын бекіту, есеп шығару біліктілігін пысықтау.

Дамытушылық

Оқушының ой-өрісін кеңейту, саналы түсінуін қалыптастыру, шығармашылық дамуына жағдай жасау.

Тәрбиелік

Алғырлыққа, шапшаңдыққа және тапқырлыққа тәрбиелеу, командалық жұмыс мәдениетін нығайту.

Сабақ жоспары

  1. 1

    Ұйымдастыру бөлімі

    Оқушылармен сәлемдесу, қатысымын және дайындықтарын тексеру, сыныпты үш топқа бөлу.

  2. 2

    Үй тапсырмасын тексеру

    Әр топ жетекшісі өз тобындағы оқушылардың үй тапсырмасын тексереді.

  3. 3

    Танымдық сайыс

    Сұрақ-жауап арқылы негізгі ұғымдарды қайталау.

  4. 4

    «Ойлан, тап»

    Ауызша есептеу тапсырмаларын орындау.

  5. 5

    Біліктілік сайысы

    Тестік жұмыс арқылы білімді тексеру.

  6. 6

    «Кім жылдам?»

    Есептер шығару арқылы жылдамдық пен дәлдікті дамыту.

  7. 7

    Топ жетекшілер сайысы

    Оқулықпен жұмыс: 3 деңгейлі жаттығулар.

  8. 8

    Логикалық сұрақтар

    Сергіту сәті: тапқырлыққа арналған сұрақтар.

  9. 9

    Бағалау, қорытындылау

    Бағалау парақтарындағы ұпайлар бойынша қорытынды жасап, бағаларды қою.

  10. 10

    Үйге тапсырма

    Бақылау жұмысына дайындалу.

Танымдық сайыс

Формат: сұрақ-жауап

  1. 1. Көпмүше дегеніміз не?
  2. 2. Көпмүшенің дәрежесі дегеніміз не?
  3. 3. Көпмүшенің мүшелері дегеніміз не?
  4. 4. Көпмүшелерді қалай қосамыз?
  5. 5. Бір көпмүшеден екінші көпмүшені азайту дегеніміз не?
  6. 6. Бірмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?
  7. 7. Көпмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?
  8. 8. Көпмүшені бірмүшеге бөлу дегеніміз не?
  9. 9. Көпмүшені көбейткіштерге қалай жіктейміз?

«Ойлан, тап»

Ауызша есептеу

Тапсырмалар

  • 1)a²(2a − 3)
  • 2)5a + (13 − 2a)
  • 3)7 − (3c + 4)
  • 4)(4b + 1) − 4b
  • 5)2x(x² + 3x − 6)
  • 6)(3y − 5) · 2y²

Біліктілік сайысы

Тестік жұмыс

1) Ұқсас бірмүшелерді көрсет

1) 7xy; 2) −15; 3) 3xy; 4) −15xy

  • A. 1, 3
  • Ә. 1, 3; 2, 4
  • Б. 1, 4

2) Қай өрнек көпмүше бола алмайды?

1) 5c + a; 2) 3x² + y + 1; 3) 7c²b²

  • A. 1, 2
  • Ә. 3
  • Б. 2, 3

3) Көпмүшені стандарт түрде жаз

y³ · y⁵ − 3y · y · y⁵ + 9a²

  • A. y⁸ − 1,5y³ + 9a²
  • Ә. y⁸ − 15y³ + 9a²
  • Б. y¹⁵ − 15y³ + 9a²

4) Жақшаны ашып, ұқсас мүшелерді біріктір

13 + (5b − 13)

  • A. 26 + 5b
  • Ә. 5b
  • Б. −5b + 26

5) Ықшамда

11x − (3 − 7x)

  • A. 18x − 3
  • Ә. 4x + 3
  • Б. 4x − 3

6) Көбейтуді орында

7(c + 2)

  • A. 7c + 2
  • Ә. 7c
  • Б. 7c + 14

7) Көбейтуді орында

2a²(5 − a)

  • A. 10a² − 4a²
  • Ә. 10a² − 2a³
  • Б. −10a³

«Кім жылдам?» сайысы

Есептер шығару

1) Көбейткіштерге жікте

  • a) c(a − b) + d(a − b)
  • ә) x(y + k) + z(y + k)
  • б) 2(c − 1) + y(c − 1)

2) Көбейтуді орында

  • a) (a + b)(x − y)
  • ә) (a + b)(a + 2)
  • б) (m − n)(p + q)

3) Көбейткіштерге жікте

  • a) ax + ay + bx + by
  • ә) ab + 2b − 2a − 4
  • б) 3x − 3y + ax − ay

Топ жетекшілері сайысы

Оқулықпен жұмыс

3 деңгей бойынша жаттығулар орындалады: №145, №146, №148.

Логикалық сұрақтар

Сергіту сәті

  1. 1. Қосарланып жегілген үш ат бір сағатта 12 км жүреді. Осы уақытта бір ат қанша км жүреді?
  2. 2. Ұшақпен екі қаланың арасын 1 сағат 20 минут ұшты. Ал қайтарда осы аралықты 80-ақ минутта ұшты. Бұл қалай?
  3. 3. Тауық бір аяғымен тұрғанда 4 кг болса, екі аяғымен тұрса неше кг болады?
  4. 4. 2,5 таяқтың неше ұшы бар?
  5. 5. Ағаш үстінде 100 торғай отырды. Аңшы 10 торғайды атып алды. Торғайлардың қаншасы қалады?
  6. 6. 20 минут — 1 сағаттың қандай бөлігі?

Бағалау, қорытындылау және үй тапсырмасы

Бағалау, қорытындылау

Оқушылар бағалау парақтарындағы жинаған ұпайлары бойынша қорытынды жасап, өз бағаларын қояды.

Үйге тапсырма

Бақылау жұмысына дайындалу.