Логикалық тапсырма

Топтамадағы сабақтар тізімі

  1. 1

    Ғажайып аспан жұмбақтары

  2. 2

    Құпия сандар әлемі

  3. 3

    Адасқан кейіпкерлерге көмектес (слайд)

  4. 4

    Оқылмаған сабақтар еліне саяхат

  5. 5

    Ғажайып қалаға саяхат

Мектепалды даярлық тобы Дәстүрден тыс сабақ

Тақырып: Адасқан кейіпкерлерге көмектес

Бұл сабақта балалар қарапайым математикалық ұғымдарды меңгереді: қарама-қарсы ұғымдарды ажырату, өзіне қатысты кеңістікті бағдарлау, заттарды санына қарай салыстыру. Ертегіні тәрбие құралы ретінде пайдалану арқылы бір-біріне көмектесу, ұнамсыз әрекеттерден сақтану дағдылары бекітіледі.

«Шалқан» ертегісінің кейіпкерлері арқылы балалар заттарды ретімен айтуға, санауға үйренеді. Ойын арқылы тілін, танымдық әрекетін дамытып, қоршаған ортаға және бір-біріне сүйіспеншілікпен қарауға тәрбиеленеді.

Мақсаты

  • Қарама-қарсы ұғымдарды меңгерту және кеңістікті бағдарлауға үйрету.
  • Заттарды санына қарай салыстыру, теңдік пен теңсіздікті ажырату.
  • Ертегі арқылы бір-біріне көмектесу, жағымсыз әрекеттердің алдын алу.
  • Ойын, тіл және танымдық белсенділікті дамыту.

Құрал-жабдықтар

  • Суреттер, кейіпкерлердің ойылған макеттері
  • Мультимедиа және бейнебаян
  • Текшелер, таратпа материалдар, логикалық тапсырмалар
  • Биік және аласа үйлер, теректер, гүлдер

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап Ойындар Топтық жұмыс Жеке жұмыс

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі: «Шаттық шеңбері»

Мұғалім балалармен амандасып, көңіл күйін сұрайды. Балаларды бір-бірінің қолын ұстап, жағымды әуен тыңдауға шақырады.

Мұғалімнің бағыттаушы сөзі

«Күн жер бетіне жылуын таратса, біз де бір-бірімізге жылуымызды таратайық. “Біз бақытты баламыз” деп бірге қайталайық».

Одан кейін мұғалім жыл мезгілдері мен апта күндері туралы қысқа сұрақтар қояды.

2) Ертегіге кіріспе

Мұғалім балалардан қандай ертегілер білетінін сұрайды. Балалардың жауаптарын тыңдап, ертегіден көрініс тамашалауға шақырады.

Сахна ашылып, «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлері дұрыс ретімен орналаспаған көрініс көрсетіледі. Кейіпкерлердің орнын дұрыстау үшін бірнеше тапсырманы орындау керектігі түсіндіріледі.

3) Тапсырмалар топтамасы

Тапсырма 1

Сәулетшілер жоспары бойынша көше құрастыру

Топтық жұмыс

1-топ

Жол салушылар

Жолдарды шартты белгілерге сәйкес орналастырады.

2-топ

Құрылысшылар

Үлкен және кіші үйлерді ретімен қояды.

3-топ

Көгалдандырушылар

Үйлердің алдына көшет, гүл отырғызады.

Тапсырма 2

Текшелерді берілген бағыт бойынша орналастыр

Кеңістікті бағдарлау
  • Ортасына қызыл текшені қой.
  • Астына көк текшені орналастыр.
  • Үстіне жасыл текшені қой.
  • Кейін түстер мен орындарын ауыстырып, бірнеше нұсқа бойынша қайталайды.

Тапсырма 3

Дидактикалық ойын: «Пішіндердің орнын тап»

Жеке жұмыс

Таратпа материалдар арқылы орындалады. Мұғалім айтқан нұсқаулық бойынша балалар пішіндерді кеңістікте дұрыс орналастырады.

Тапсырма 4

«Келісемін — келіспеймін»

Дәлелде

Мұғалім тұжырымдар айтады. Егер бала келіспесе, неге екенін дәлелдеп түсіндіреді.

  1. 1) Үйдің шатыры төртбұрышқа ұқсайды.
  2. 2) Қарбыздар талдың басында өседі.
  3. 3) Жазда шанамен сырғанаймыз.
  4. 4) Жұлдыздар аспанда түнде көрінеді.
  5. 5) Лимон тәтті болады.
  6. 6) Шыршаның түсі қызыл.
  7. 7) Алма шаршыға ұқсайды.
  8. 8) Балықтар талда өседі.
  9. 9) Сиырдың 4 аяғы болады.
  10. 10) Керіктің бойы аласа.
  11. 11) Балмұздақ ыстық болады.
  12. 12) Дөңгелек пішіннің екі бұрышы болады.
  13. 13) Қоян балды жақсы көреді.
  14. 14) Пілдің тұмсығы қысқа.
  15. 15) Кітап білім береді.

Тапсырма 5

Кәне, салыстырайық

Есептік санау

Оң және сол жақтағы заттарды санап, салыстырады: мысалы, көк және қызыл шарларды теңестіреді немесе теңсіздік орнатады.

Тапсырма 6

Логикалық тапсырма (мультимедиа)

Көріп орындау

Балалар экрандағы тапсырманы қарап отырып, логикалық қорытынды жасап, жауап береді.

Тапсырма 7

Санына қарай жинақта

Жіктеу

Көкөністерді санап, әрқайсысын өз жәшігіне салады. Мақсат — сан мен топтастыруды байланыстыру.

4) Қорытынды

Мұғалім балалардың барлық тапсырманы орындағанын атап өтіп, енді «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлерін өз орындарына ретімен орналастыруды ұсынады.

Кейіпкерлерді орналастырып болғаннан кейін балалар оларды ретімен санайды, өз ойларын айтады және бүгінгі сабақта нені үйренгенін бөліседі.