Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың тақырыбы

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Тақырып

Жай сандар және құрама сандар

Сабақтың типі

Бекіту сабағы

Көрнекіліктер

  • Интерактивті тақта
  • Тест карточкалары
  • Тақта, бор, кітап
  • Білімді бағалау парағы

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Жай және құрама сандар тақырыбын тереңірек меңгерту, есептер арқылы бекіту.

Дамытушылық

Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік

Өзара көмектесуге, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа даярлық деңгейін анықтау.

2) Үй тапсырмасын тексеру

№243

1) Берілген сандар

3, 5; 5, 7; 11, 13, 17, 19, 29, 31; 41, 43; 71, 73; 101, 103; 107, 109; 137, 139.

2) Кемел сандар

28 саны

Бөлгіштері: 1, 2, 4, 7, 14, 28

1 + 2 + 4 + 7 + 14 = 28 → кемел сан

496 саны

Бөлгіштері: 1, 2, 4, 8, 16, 31, 62, 124, 248, 496

1 + 2 + 4 + 8 + 16 + 31 + 62 + 124 + 248 = 496 → кемел сан

№244

1)

1

2)

3, 7, 23, 37

3)

6, 9, 15, 28

№249

1) Құрама сандарды жіктеу

  • 117 = 39 × 3; бөлгіштері: 1, 3, 39, 117 → құрама сан
  • 122 = 2 × 61; бөлгіштері: 1, 2, 61, 122 → құрама сан
  • 205 = 5 × 41; бөлгіштері: 1, 5, 41, 205 → құрама сан
  • 219 = 3 × 73
  • 393 = 3 × 131
  • 422 = 2 × 211
  • 535 = 5 × 107
  • 927 = 3 × 309

2) Жай сандар

17, 23, 43, 67, 89, 103

Әрқайсысы 1-ге және өзіне ғана бөлінеді (мысалы, 17 = 1 × 17).

3) 3ab көбейтіндісінің бөлгіштері

1, 3, a, b

3) Өткен тақырыпты қайталау (сұрақтар)

  1. 1Жай сандар деп қандай сандарды атайды?
  2. 2Құрама сандар деп қандай сандарды атайды?
  3. 31 саны қандай сан?
  4. 4Егіз сандар деп қандай сандарды атайды?
  5. 5Кемел сандар деп қандай сандарды атайды?

4) Есептер шығару

№245

1)

59 < x < 67 → x = 61

2)

163 < y < 173 → y = 167

3)

487 < x < 499 → x = 491

№246

870–950 аралығында 8 жай сан бар: 887, 907, 911, 919, 929, 937, 941, 947.

№251

Берілгені

a = 13 см, b = 7 см, c = 5 см

V = abc = 13 × 7 × 5 = 455 см³

Қорытынды

455 — құрама сан.

Бөлгіштері: 1, 5, 7, 13, 35, 65, 91, 455.

№252

1) Тік төртбұрыш (ауданы мен периметрі)

a = 5 см, b = 7 см

S = ab = 5 × 7 = 35 (бөлгіштері: 1, 5, 7, 35) → құрама сан

P = 2(a + b) = 2(5 + 7) = 24 (бөлгіштері: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24) → құрама сан

2) Тікбұрышты параллелепипед (көлемі)

a = 10 см, b = 3 см, c = 8 см

V = abc = 10 × 3 × 8 = 240

240 — құрама сан. Бөлгіштері: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 24, 30, 60, 80, 120, 240.

№256

1)

111111 ÷ 3 = 37037

Бөлгіштері: 1, 3, 37037, 111111 → құрама сан

2)

171717 ÷ 3 = 57239

Бөлгіштері: 1, 3, 57239, 171717 → құрама сан

№258

1)

x = 3, x = 9

2)

x = 0, 2, 4, 5, 6, 7, 8

Мысал: 230 ÷ 2 = 115

3)

x = 0, 2, 4, 5, 6, 8

Мысал: 370 ÷ 5 = 74

5) Қорытындылау және бағалау

Жаттығуларды орындау барысында кеткен кемшіліктер талданып, себеп-салдары анықталады. Оқушылардың жұмыстары бағаланады.

6) Үй тапсырмасы

Үй тапсырмасы мұғалімнің нұсқаулығына сәйкес беріледі.

Мұғалім туралы мәлімет

Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы, ГКС-12 орта мектебінің математика пәні мұғалімі — Мұқанова Маржан Қайратқызы.