Қазақтың хан сайлау рәсімі туралы мағлұмат беру

Оқу мақсаты Командалық жұмыс Тарихпен байланыс

Сабақтың мақсаты

Білімдік

Қазақтың хан сайлау рәсімі туралы мағлұмат беру, мәтін мазмұнын бірлесіп түсінуге бағыттау.

Дамытушылық

Оқу дағдысын жетілдіру, сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік

Хан сайланатын тұлға бойындағы ізгі қасиеттерді талқылау арқылы оқушыларды сол құндылықтарды бойына сіңіруге баулу.

Әлеуметтік дағдылар

Ұжымда жұмыс істеуге, тыңдай білуге, өз ойын дәлелдеп айтуға және ізденуге үйрету.

Сабақтың барысы

Сабақ құрылымы үш кезеңге негізделеді: ұйымдастыру, үй тапсырмасын тексеру және жаңа материалды меңгерту.

I. Ұйымдастыру кезеңі

Топтық жұмыс
  • Сынып 5 топқа бөлінеді.
  • Әр топқа топ басшысы тағайындалады.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Мәнерлеп оқу

М. Жұмабаевтың «Өткен күн» өлеңі мәнерлеп оқылады. Оқушылардың түсіну деңгейін анықтау үшін әр топқа бір сұрақтан беріледі.

I топ

М. Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы не білесіңдер?

II топ

«Өткен күн» өлеңінде қазақ жері қалай суреттелген?

III топ

Өлеңде сол кезеңдегі адамның бойындағы қандай қасиеттер сөз болады?

IV топ

Өлеңде қазақ хандары, билері, батырларынан кімдердің аты аталған?

V топ

Ауылдың жайлауға көшкен кездегі көрінісі қалай берілген?

III. Жаңа материалды меңгерту

Бірлесіп оқу
  1. 1 Жаңа тақырып хабарланып, сабақтың мақсаттары нақты айтылады.
  2. 2 М. Мағауин туралы қысқаша мәлімет беріледі, суреті көрсетіледі.
  3. 3 Мәтін 5 бөлімге бөлініп, топтарға таратылады.
  4. 4 Тақтада мәтінде кездесетін жаңа сөздердің мағыналары беріледі (сөздік жұмысы).
  5. 5 Әр топ өзіне берілген үзіндіні оқып, мазмұнын түсінеді.
  6. 6 Топ мүшелері негізгі ойларды дәптерлеріне түртіп алады.
  7. 7 Оқушыларға 1–5 сандары жазылған парақшалар таратылады.
  8. 8 Бірдей сан алған оқушылар жиналып, жаңа аралас топтар құрады (барлығы 5 жаңа топ).
  9. 9 Әр оқушы өз үзіндісін жаңа тобындағы сыныптастарына түсіндіреді. Осылайша мәтін толық қамтылып, бірлесіп талданады.
  10. 10 Қосымша мәлімет беріледі: қазақ хандары, хандық басқару жүйесі, қазіргі мемлекеттік басқару үлгісі және президент сайлауы туралы қысқаша салыстыру жасалады.
  11. 11 Оқушылардың мәтінді түсінуін байқау үшін кесте түріндегі тапсырма ұсынылады.

Назар аударатын идея

Сабақ мазмұны тарихи дәстүрді танытумен қатар, көшбасшылыққа тән қасиеттерді (әділдік, жауапкершілік, елге қызмет ету, парасат) талқылауға мүмкіндік береді.

Қысқаша қорытынды

Бұл сабақта оқушылар «Қазақтың хан сайлауы» мәтінін топтық және аралас топтық талқылау арқылы меңгереді. Сөздік жұмысы, көрнекілік және тарихпен байланыс оқылымды тереңдетіп, ой қорытуға жағдай жасайды.