Талантты және дарынды балаларды анықтау, мұғалімдерге бағыт - бағдар беру

Сілтеме: Мұғалімдерге арналған нұсқаулық (50-бет)

Тақырып: Талантты және дарынды балаларды оқыту Коучинг / сабақ жоспары Топтық жұмыс

Мақсаты

Талантты және дарынды балаларды анықтау жолдарын жүйелеу, мұғалімдерге нақты бағыт-бағдар беру.

Оқу нәтижелері

  • Оқу үдерісінде жаңа тәсілдерді қолдану арқылы талантты және дарынды оқушыларды анықтау.
  • Сабақ беру әдістерін жаңарту және саралау.
  • Оқушылардың үздіксіз ізденісіне жағдай жасау.

Түйінді идеялар

  • Оқушылардың оқуға деген ынтасын арттыру.
  • Топтық, жұптық және жеке жұмыс түрлерін тиімді ұйымдастыру.
  • Бірлескен жұмысқа негізделген тәсілді күшейту.

Сабақта қолданылған әдістер мен тапсырмалар

Сергіту сәті

«Кім жылдам?» ойыны арқылы қатысушылардың белсенділігін арттыру.

Жаттығулар

  • Топтар талантты және дарынды балалар тақырыбы бойынша постер дайындап, қорғайды.
  • Постер қорғау кезінде сұрақтарға жауап беру және дәлел келтіру.
  • Талқылауды бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл арқылы ұйымдастыру.

Бейнематериал

«Көбелек сабағы» бейнежазбасын көрсету арқылы ой қозғау және рефлексия жүргізу.

Ресурстар және бағалау

Дереккөздер

  • Мұғалімге арналған оқулық
  • Мұғалімдерге арналған нұсқаулық (50-бет)

Қолданылған материалдар

  • Флипчарт
  • Плакаттар мен маркерлер
  • Бейнежазба

Бағалау

Топтағы мұғалімдер таратылған бағалау парақтарын жеке-жеке толтырады. Қорытынды кезеңде «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен кері байланыс береді.

Сабақтың барысы (уақытпен)

1) Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)

Тақтаға Конфуцийдің нақыл сөзі мен ережелер ілінеді. Мұғалімдермен жылы амандасып, қаламсаптарын жинау арқылы қатысушыларды топқа бөлу ұйымдастырылады.

2) Ой қозғау: слайд және сұрақтар (5 минут)

Өзім қызмет ететін мектептегі талантты және дарынды балалар туралы слайд көрсетіліп, мына сұрақтар қойылады:

  • Біз нені көрдік?
  • Нені байқадық?

Қатысушылар сұрақтарға бірлесе отырып жауап береді.

3) Шығармашылық тапсырма: Абай өлеңі (5 минут)

Әр топтан бір мұғалім ортаға шығып, Абайдың бір шумақ өлеңін үш түрлі формада оқиды: мәнерлеп оқу, әнмен орындау, опера үлгісінде айту.

Қараңғы түнде тау қалғып,
Ұйқыға кетер балбырап.
Даланы жым-жырт, дел-сал қып,
Түн басады салбырап.

4) Тақырыпқа қысқаша шолу (7 минут)

Соңғы 20 жылда «дарынды» және «талантты» ұғымдарының түсіндірілуі өзгерді. Бұл өзгерістерге 1972 жылы АҚШ Білім басқармаларында ұсынылған Марланд есебі әсер етті. Есепте дарынды және талантты балалардың назардан тыс қалу қаупі көрсетіліп, кей тұста оларды мүмкіндігі шектеулі балалар санатымен қатар қарастыру үрдісі байқалғаны айтылады.

Ғалымдар бұл тәуекелді азайтудың жолдары бар екенін нақтылайды. Ең бастысы — оқу қарқыны бейімделген және келісілген білім беру ортасын құру.

5) Талқылау: анықтау жолдары (7 минут)

Слайд арқылы «Мұғалімдер талантты және дарынды балаларды қалай анықтайды?» деген сұрақ талқыланады.

6) Постер қорғау (20 минут)

  • 1-топ: Дарынды балалар қандай болуы керек?
  • 2-топ: Талантты балалар қандай болуы керек?

Топтар бірлесіп жасаған жұмыстарын қорғайды, қойылған сұрақтарға жауап береді.

7) Сергіту сәті: «Кім жылдам?» (3 минут)

Жылдамдық пен зейінді қажет ететін қысқа тапсырма арқылы назарды қайта шоғырландыру.

8) Бейне: «Көбелек сабағы» (2 минут)

Қысқа бейнематериал негізінде ой түю және пікір алмасу.

9) Бағалау парағы (5 минут)

Таратылған бағалау парақтарындағы сұрақтарға жауап беріледі, жұмыс қорытындыланады.

10) Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» (3 минут)

Қатысушылар стикерге екі ұнаған тұсты және бір ұсынысты жазады.

11) Қорытынды: «14 тілек» (7 минут)

Сабақ соңында «14 тілек» әні слайд арқылы беріліп, қатысушылар бір-біріне игі тілектерін білдіреді.

Автор туралы

Ақмола облысы, Степногорск қаласы, Бестөбе кенті, №1 орта мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Әбенов Қазбек Кенжетайұлы.

Қысқа ескерту

Бұл мәтін коучинг/сабақ жоспары форматында құрастырылып, тілдік нормаларға сай өңделді. Мазмұндағы уақыт мөлшерлері жоспарлауға арналған.