Сарамандық орталық
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы,
Қазалы ауылы, №100 орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Асанхан Эльмира Сәндібекқызы
Сабақтың тақырыбы: Бауырымен жорғалаушылар
Сабақтың мақсаты:
А. Бауырымен жорғалаушылар туралы түсінік қалыптастыру
Ә. Оқушылардың бауырымен жорғалаушылар туралы ой - өрісін кеңейту, дүние танымын қалыптастыру.
Б. Оқушыларды ептілікке, өз бетімен жұмыс істеуге, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ типі: жаңа білімді игерту сабағы
Әдіс - тәсілдері: түсіндірмелі, сұрақ - жауап, топпен жұмыс, ойын.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық жаттығу
Алақанды созайық
Сәттілік тілеп сабаққа
Көңілді де болайық.
Үй тапсырмасы: Оқушылардан үйге берілген Балықтар мен Қосмекенділер тақырыбының түсінігін сұрау.
Кубик ойыны арқылы сұрақтар қою
Жаңа сабақ
- Балалар, жануарлардың бірнеше топқа бөлінетінін білеміз, қане айтайықшы
- Құстар
- Балықтар
- Қосмекенділер
- Бауырымен жорғалаушылар
- Сүтқоректілер
Бүгінгі сабағымыз Бауырымен жорғалаушылар деп аталады
Бүгін біз төрт орталықпен жұмыс жасаймыз
1. Дүниетану орталығы
2. Ғылыми ізденіс орталығы
3. Сарамандық орталық
4. Шығармашылық орталық
1 - орталық. Мәтінді оқып, түсінігін айту
2 - орталық. Бауырымен жорғалайтын қандай жануарларды білесің? Атайсыңдар, не істейді, немен қоректенеді?
3 - орталық. Бауырымен жорғалаушылардың суретін салу
4 - орталық. Жан - жануарлар туралы мақал - мәтел құрастыру, жұмбақ құрастыру.
Әр орталықтың жұмысын тыңдау
Мұғалім түсіндірмесі:
Бауырымен жорғалаушыларға кесірткелер, жыландар, тасбақалар және қолтырауындар жатады. Бұлардың екінші атауы - рептилия. Барлық рептилиялардың терісі қабыршақтан тұрады, ал тасбақаның арқасында қатты тас сияқты терісі бар.
Ең ірі тобы кесірткелер. Олар төрт аяқты келеді. Әр аяғында бес тырнақты саусақ болады. Кесірткелер жақсы көреді, жақсы естиді.
Сұркелес. Қазақстанда өте сирек кездеседі. (Қызыл кітапқа енгізілген). Шабуыл жасар алдында аузын ашып, қатты ысылдап құйрығын қозғалтады.
Жыландарда кесіртке сияқты аяғы жоқ, түсі өте суық, көзімен тура қарайды. Көбісі улы болып келеді.
Сергіту сәті
Қорытындылау
Әр суретті өз орнына қой ойыны арқылы сабақты қорытындылау
Бағалау
Сабаққа жақсы араласқан оқушыларды мадақтап бағалау
Үйге тапсырма: Тақырып түсінігіне дайындалып, бауырымен жорғалаушылар туралы мәліметтер жинау.
География пәнінде сарамандық жұмыстардың орындалуы
Білім беруде оқушылардың мектеп оқушыларына ағаш өңдеу технологиясын теориялық тұрғыда түсіндіру
Жалпы білім беретін мектептерде географияны оқыту процесінде оқушылардың оқу қызметін ұйымдастыру формаларының ғылыми – педагогикалық негіздері
ХИМИЯ КУРСЫНЫҢ МАЗМҰНЫН ТАҢДАУҒА ЖӘНЕ ОҚЫТУҒА ҚОЙЫЛАТЫН ДИДАКТИКАЛЫҚ ТАЛАПТАР
Инженерлік жүйелер, желілер мен жабдықтар» пәнінің оқу-әдістемелік кешені
Білімнің жаңа мазмұны негізінде ана тілі пәнінің оқыту ерекшеліктер
Медициналық және ветеринариялық биотехнология пәнінен сарамандық жұмыстарға арналған әдістемелік нұсқау
Сәндікқолданбалы өнері арқылы технология сабағында оқушылардың қызығушылығын арттыру
Биология пәнінен зертханалық және практикалық жұмыстардың айырмашылығы
Оқушыларды белсенділігі мен танымдық іс-әрекеттері арқылы шығармашылыққа баулу
Орталық Қазақстан
Қазақтарды біріктіретін бір мемлекеттік орталықсыз қуатты Ресей
Орталық банктердің функциялары
Солтүстік және Орталық Қазақстанның тарихи-мәдени ескерткіштері
Орталық жүйке жүйесі
“АГРОВЕТОРТАЛЫҚ” ЖАУАПКЕРШІЛІГІ ШЕКТЕУЛІ СЕРІКТЕСТІГІНІҢ ЖАРҒЫСЫ
Қытай өзінің экономикалық, демографиялық және әскери мүмкіндіктерінің арқасында соңғы кездері Орталық Азиядағы жаңа үлкен ойынның белсенді қатысушысы болып отыр
Іштік парасимпатикалық орталық (внутренностный парасимпатисеский центр)
Журналист - қаламгер С. Жанысбай облыстық Орталық Қазақстан газетінде көп жылдан бері қызмет істеп келеді
Жамал Қаршисол заманда Орталық Азия мен Жетісуда болған оқиғаларды жете біліп, оны хатқа толық түсірген ғұлама ғалым