Жүрегі балапанды және айналадағының бәрінің жүрегін жылытқанын сезді
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Өтетін орны
Павлодар облысы, Баянауыл ауданы, Майқайың кенті
№2 жалпы орта білім мектебі
Сынып/топ
Мектепалды даярлық сыныбы (даярлық тобы)
Тәрбиеші
Ғалимжанова Роза Давлетовна
Тақырыбы
«Мейірімділік шуағы»
Мақсаты мен міндеттері
Мақсаты
Балалардың мейірімділік ұғымы туралы түсінігін кеңейту.
Міндеттері
- Өзара сыйластық, достық, сүйіспеншілік туралы түсінік беру.
- Өзін және айналасын сүюге, жақсы көруге деген ниетін ояту.
- Қоршаған ортаға жақсылық жасай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың негізгі ойы: «Жақсылық жасауда — бақыт».
Құрал-жабдықтар
Көрнекіліктер
- Балапан, аю, екі қонжық, қоян, қыз бала бейнеленген суреттер
- Шар, ағаш бейнеленген суреттер
- «Алтын жүректер қаласы» картасы
Материалдар
- Үнтаспа (әуендер)
- Ақ парақтар
- Түрлі-түсті қарындаштар
- Әр балаға қағаздан қиылған жүректер
- Әдемі безендірілген конверт
Сөздік жұмысы
Сабақтың барысы
I. Шаттық шеңбері
Балаларды шеңберге жинап, бір-бірінің қолынан ұстатып: «Қане, балалар, бәріміз шеңбер құрайық!» — деп шақырамыз.
Шеңбердің неге ұқсайтынын сұраймыз. Балалар шеңбердің допқа, күнге, айға, жүзікке және басқа да дөңгелек заттарға ұқсайтынын айтады. Осы арқылы күннің жылуы мен жылы тілектің маңызын түсіндіреміз: шеңберде тұрып, бір-бірімізді анық көріп, жақсы сөз айтамыз.
Өлең жолдары
Біздің топта балалар Тату-тәтті ойнайды. Дос көңілі әрқашан Тек жақсылық ойлайды.
Бүгін біз «Алтын жүректер қаласына» мейірімділік жолымен барамыз. Бұл қалаға менің сұрағыма жауап бергендер ғана кіре алады: «Қандай жүректі біз алтын жүрек дейміз?»
Балалардың жауаптары: таза, ашық, мейірімді, қамқор, сүйіспеншілікке толы.
Көзді жұмып, әуен тыңдаймыз. Әр бала өз өмірінде жасаған жақсы ісін еске түсіріп, бөліседі.
Соңында: «Кімді алтын жүректі бала деуге болады? Неліктен?» — деген сұрақ арқылы пікір алмасамыз.
Қорытынды: балалардың жүрегі ашық, мейірімді, жылы болғандықтан, «Алтын жүректер қаласына» кіреді.
Сыныпта ілулі тұрған конвертті көрсетеміз. Ол — Махаббат перизатынан келген хат. Конверт ішінде ойын шарты және «Мейірімділік сақинасы» болады.
II. Ойын: «Мейірімділік сақинасы»
Балалар шеңберге тұрады. Санамақ арқылы бір бала Махаббат перизаты болып таңдалады.
Қалған балалар көздерін жұмып, қолдарын алға созады. Перизат шеңбер бойымен жүріп, білдіртпей бір баланың қолына сақинаны салады. Содан кейін ортаға шығып: «Кім бәрінен мейірімді — тезірек ортаға шық!» — дейді.
Сақина түскен бала ортаға шығып, перизатқа жылы сөз айтады да, келесі перизатқа айналады. Ойын көңілді әуенмен жалғасады.
Қорытынды: топта мейірімді сөз айта алатын «перизаттар» көп екені байқалады.
III. Ертегі: «Жарық жүрек»
Бір кішкентай балапан болыпты. Ол күннің шуағы жүрегін жарықтандырып, айналасына жылу таратса екен деп армандайды. Бірақ күнге қалай жетуді білмейді. Бір күні ол жолға шығып, күнге барар жолды көрсететін біреуді кездестірсем деп үміттенеді.
1) Аюмен кездесу
Жолда балапан аюды кездестіреді. «Үлкен ғой, мүмкін күнге қалай жетуді біледі», — деп ойлайды. Бірақ аю мұңайып: «Қонжықтарымды тауып берші», — дейді.
Балапан уақыты тығыз болса да, көмектесуге келіседі. Көп ұзамай қонжықтарды шуақты орман алаңқайынан тауып береді. Қуанып анасына жүгірген қонжықтарды көргенде, балапан жүрегінде нәзік қытық сезінеді.
2) Көжекке көмек
Аздан соң табанына тікен кіріп қалған көжекті жолықтырады. Балапан күнге жетудің жолын сұраса, көжек білмейтінін айтады, бірақ өтініш білдіреді: «Тікенді алып бересің бе?»
Балапан асығып тұрса да, көмектеседі. Тікенді алып шыққанда, жүрегінде тағы да сол жылы сезім оянады.
3) Қыздың шарын алып беру
Келе жатып, ағаш басына ілініп қалған шарға қарап тұрған кішкентай қызды көреді. Қыз: «Ағаш басына ұшып, шарымды алып берші», — деп өтінеді.
Балапан шарды алып түседі. Қыздың көздері қуаныштан жайнап, балапан жүрегінде үшінші рет нәзік қытық сезеді.
Алайда күннің батып бара жатқанын көрген балапан көңілсізденеді: өзіне «жүрекке жарық беретін күнге» апарар жолды көрсеткен ешкімді таппады.
Қыз оның мұңын сұрайды. Сонда қыз: «Ренжіме, сенің жүрегің онсыз да жарық. Өйткені сен бәріне көмектестің», — дейді.
Қыз мұны өзін-өзі тану сабағынан үйренгенін айтады: адам өзін және айналасын түсінуді, жақсылық жасауды меңгереді. Балапан ризашылығын білдіріп, үйіне қайтады. Ол енді өз жүрегінің жарық екенін біледі: сол жылу өзіне де, айналасына да шуақ сыйлайды.
Сұрақ-жауап
- Балапан неге жолға аттанды?
- Жолда ол кімді кездестірді?
- Неліктен әр жақсы іс жасаған сайын жүрегінде «нәзік қытық» сезінді?
- Балапан қандай жақсы істер жасады?
- Неге қыз балапанның жүрегінің жарық екенін бірден байқады?
- Сендер де осындай балапан болғыларың келе ме?
IV. Сергіту сәті
Көңілді әуен қосылып, балалар ырғақты қимылдар жасайды. Мақсат — сергіп, көңіл күйді көтеру және сабақтың келесі бөліміне ынтаны арттыру.
V. Шығармашылық жұмыс
«Жарық жүрек» ұғымын қалай түсінесіңдер? Сол ойларыңды түрлі-түсті қарындаштармен ақ параққа түсіріңдер.
Балалар салған суреттерін тақтаға іледі. Суреттерге қарап, мына сұрақ талқыланады: «Адамда осындай жылы жүрек болуы үшін ол қандай болуы керек?»
VI. Тыныштық сәті
Баяу музыка қосылады. Балалар көздерін жұмып, жарық жүректі елестетіп, ішкі тыныштыққа назар аударады.
VII. Қорытындылау
Бүгін біз «жарық жүрек» ұғымының мағынасын аштық. Мейірімділік, қамқорлық, достық, сыйластықтың не екенін түсіндік және бір-бірімізге жақсылық жасай білуді үйрендік.
VIII. «Жүректен жүрекке»
Балалар шеңберге тұрып, бір-біріне жылы сөз айтады. Сабақ соңында балалар мадақталып, әрқайсысына «алтын жүрек» үлестіріледі.