Тез есепте ойыны

Сабақ туралы

Тақырыбы

Есептер шығару

Сабақтың типі

Білімді тиянақтау

Сабақтың түрі

Жарыс сабақ

Әдіс-тәсілдер

Түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, топтық және өзіндік жұмыс

Көрнекілігі

  • Кестелер мен сызбалар
  • Слайд материалдары
  • Интерактивті тақта

Мақсаты

Білімділік

Оқушыларды есептің шартын құрастырып, оны шығара білуге үйрету; өрнек пен өрнекті, өрнек пен санды салыстыруға дағдыландыру; ауызша және жазбаша түрде жылдам есептеуге жаттықтыру.

Дамытушылық

Ойлау және есте сақтау қабілеттерін дамыту, белсенділігін арттыру, пәнге қызығушылығын ояту.

Тәрбиелік

Шапшаңдыққа, зейінділікке және ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың оқу құралдарын қадағалау, назарын сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Барлық оқушының дәптері тексеріледі. №5 тапсырма: баған түрінде жазып есептеу.

Топтық талқылау + ауызша бекіту

Есептеулер

  • 34 + 57 = 91
  • 19 + 59 = 78
  • 69 + 19 = 88
  • 37 + 19 = 56

Жұмыс форматы

  • Тақтадағы тапсырманы 4 оқушы түсіндіреді.
  • Ауызша есептеу арқылы үй тапсырмасы бекітіледі.
  • «Тез есепте» ойыны ұйымдастырылады.

III. Жаңа сабақ

1) Кітаппен жұмыс

а) Кітап 58 бет. Әлия бірінші күні 12 бет, екінші күні 19 бет оқыды. Оқылмаған неше бет қалды?

58 − (12 + 19) = 27

ә) Әлия бірінші күні 12 бет оқыды. Екінші күні бірінші күннен 9 бет артық оқыды. Екі күнде барлығы неше бет оқыды?

(12 + 9) + 12 = 33

б) Әлия бірінші күні 12 бет оқыды, бұл екінші күннен 9 бет артық. Екі күнде барлығы неше бет оқыды?

(12 − 9) + 12 = 15

в) Ертегі кітап 58 беттен тұрады. Бірінші ертегі 14 бет, екінші ертегі 19 бет. Қалған беттерді үшінші ертегі құрайды. Үшінші ертегі неше бет?

58 − (19 + 14) = 58 − 33 = 25

2) Кесте бойынша өрнектерді оқып, мәнін тап

Өрнек: c − (d + 9)
c d Есептеу Нәтиже
90 10 90 − (10 + 9) 71
79 30 79 − (30 + 9) 40
80 41 80 − (41 + 9) 30
69 21 69 − (21 + 9) 39
100 50 100 − (50 + 9) 41
99 11 99 − (11 + 9) 79
70 60 70 − (60 + 9) 1

3) Есеп бойынша өрнектер құрастыр және жаз

а) Бірінші кітапта a әңгіме, ал екіншісінде одан c артық әңгіме бар. Екінші кітапта неше әңгіме бар?

a + c

ә) Бірінші кітапта a әңгіме, ал екіншісінде одан b кем әңгіме бар. Екінші кітапта неше әңгіме бар?

a − b

б) Бірінші кітапта a әңгіме бар. Екінші кітапта да сонша әңгіме бар. Екі кітапта барлығы неше әңгіме бар?

a + a

в) Бірінші кітапта a әңгіме, ал екіншісінде одан b кем әңгіме бар. Екі кітапта барлығы неше әңгіме бар?

(a − b) + a