Сабақ - өсімдіктің жалғастырушы мүшесі
Күнделікті жоспар биология 6 сынып
Сабақ: 15
Тақырыбы: §16. Жапырақ
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жапырақтың құрылысын, пішініне байланысты, жапырақ тақтасына байланысты формаларын, жүйкеленуін, сабаққа орналасу түрлерін тану.
Сабақтың міндеттері: өсімдіктің вегетативті мүшелері тамыр, сабақ, жапырақтың ерекшеліктерін өзіндік білімдеріне сүйене отырып айыра білу; өздерінің теориялық білімдерін практикамен, өмірмен байланыстыру арқылы жапырақтың маңызын танып білу.
Түрі: Түрлендірілген
Қолданылатын көрнекіліктер: жапырақтың суреттері, кеппешөптер
Сабақтың барысы
Үй тапсырмасы (Екі жақты күнделік)
Карточкалар арқылы оқушылар жұптарын табады. Бір карточкада ұғым, ал екіншісінде – анықтама.
1. Тамыр - өсімдіктің вегетативті, жер асты мүшесі
2. Тамыр жүйесінің түрлері: шашақты, кіндік
3. Бүршік – бастапқы өркен
4. Сабақ - өсімдіктің жалғастырушы мүшесі
5. Өркен – жапырағы мен сабағы бар жас сабақ
6. Сабақтың ішкі бөлімдері: қабық, камбий, сүрек
І. Қызығушылықты ояту (Тірек суреттер символдары)
Суреттер және анықтауыш сөздер арқылы өсімдіктің құрылысын құрау.
Сөздер: жер үсті, жер асты, жалғастырушы. Суреттер: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл
Сол арқылы жапырақ тақырыбына түсу
ІІ. Мағынаны тану (Кубизм)
1. Жапырақтың құрылысы, қызметі (анықтау)
2. Жапырақ тақтасының пішіні, өсуі, тіршілік ету ұзақтығы (зерттеу)
3. Жапырақтың жүйкеленуі (талдау)
4. Жапырақтың сабаққа орналасуы (дәлелдеу)
5. Жай және күрделі жапырақтар
6. Сабақ пен жапырақтың ұқсастық және айырмашылық белгілері (салыстыру)
Әрбір жұп өздерінің жұмыстарын қорғайды
ІІІ. Толғаныс (Бес жолды тұжырым)
Жапырақ
Мысал
1. Жапырақ
2. Жай, күрделі
3. Ауа тазартады, жүйкеленеді, көбеюге қатысады
4. Жапырақ – жер үсті мүше
5. Вегетативті мүше
Үй тапсырмасы: Параллель жүйкелену мен доғалы жүйкеленудің айырмашылығын салыстыру. Жапырақ құрылысын, жай және күрделі жапырақтар, жапырақтың орналасуының суреттерін салу.
Половцовтың әдістемелік еңбектері
Ботаника ПӘННІҢ ОҚУ-ӘДІСТЕМЕЛІК КЕШЕНІ
Өсімдіктер - автотрофты организмдер
Аграрлық өндіріс
БОТАНИКА ПӘНІ БОЙЫНША ОҚУ-ӘДІСТЕМЕЛІК КЕШЕН
Ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен құралдар
Жабық тұқымдылар немесе гүлді өсімдіктерге сипаттама
Гүлді өсімдіктер
Өсімдіктің генеративті мүшелері
Вегетативтік көбею
Модулдық технологияны сабақта пайдалану
Қазақстан — әлемдік қоғамдастықтың белсенді мүшесі
Дәстүрден тыс сабақ өту әдісі
ҚҰМЫРА САБАҚ
ЖӘНДІКТЕР ЖОЛАМАЙТЫН КИЕЛІ САБАҚ
Ағылшын тілі сабақтарының танымдық белсенділікті арттыру мүмкіндіктері
ТАРИХ САБАҚТАРЫНДА ТАРИХИ-МӘДЕНИ ЕСКЕРТКІШТЕРДІ ПАЙДАЛАНУ
Дәріс сабақтарының жоспары.
Сабақ барысындағы бақылауым
Сабақтың міндеттері