Ауызша есептеу
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты: Есептер шығару арқылы көбейту және бөлу кестесін қайталау, алған білімдерін пысықтау. Оқушылардың ақыл - ойын, байқағыштық қабілеттерін, есте сақтауын, математикалық тілін, логикалық ойлауын дамыту. Оқушыларды жылдам есептеуге және әдептілікке, ұқыптылыққа, таза, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Әдіс – тәсілдері: Хабарлау, сұрақ – жауап, түсіндіру, салыстыру, практикалық, талдау, практикалық.
Сабақтың түрі: Қайталау сабақ
Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, шаршы.
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу, сабаққа қатысымын тексеру;
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Ауызша есептеу. №1.
24, 70, 48, 30,
84, 24, 12, 2, 7,
12 * 2 = 24
12 * 4 = 48
350: 5 =70
600: 300 = 2
48: 2 = 24
600: 20 = 30
140: 20 = 7
7 * 12 = 84
48: 4 =12
Оқулықпен жұмыс. №2.
40 сулық киімге – 200 м ----------- Ерлердің 40 сулық киім – 200 м
600 м -? киім -------------------- 1 ерлер - 3 м мата кем
Ш: 600: ( 200: 40 ) =600: 5 = 120 -------- 1 баланың -?
Ж: 600 м матадан – 120 киім
Ш: (200: 40) – 3 = 5 – 3 = 2
Ж: Баланың 1 сулық киімі үшін 2 м мата жұмсалады.
№3. Бірінші орамда - 120 м
Екінші орамда - 60 м
1 креслоны қаптау үшін – 4 м
Ш: (120 + 60): 4 = 180: 4 = 45
Ж: Барлығы 45 креслоны қаптауға жетеді.
№4. 84: 3 = 28 -------- 52: 4 = 13 --------------- 15 * 5 =75
28 * 3 = 84 ------------- 13 * 4 =52 -------------- 15 * 5 = 75
620: 20 = 31 ----------- 760: 4 =190 ------------ 18 * 40 = 720
31 * 20 = 620 --------- 190 * 4 =760 ------------ 720: 18 =40
27 * 3 = 81 ------------ 570: 3 = 1 90 ------------ 290 * 3 =870
81: 3 =27 -------------- 190 * 3 =570 ------------- 870: 3 =290
№6. 3 тәул. = 72 сағ
4 ғ. = 400 ж.
4 ц 15 кг = 415 кг
5 ц 2 кг = 502 кг
12 мин = 720 с
4 тәул. 4 сағ. = 100 сағ
8 м 9 см = 89 см
8 м 80 см = 160 см
45 см = 4 дм 5 см
120 мин =2 сағ
Логикалық есеп
№8. Талшынның әкесінің аты – жөні – Бақыт Сәрсенұлы
Нағашы атасы - Әлібек Байназарұлы
Шешесінің әкесі - Әлібек, Әлібекқызы
Үйге тапсырма.
№7.
240 * 2 = 620 – 140
1000 – 80 = 23 * 40
660: 30 = 66: 3
530 + 45 620: 2
480 = 480
920 = 920
22 = 22
575 310
Бағалау.
Математика сабағында ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру тарихы
БАСТАУЫШ СЫНЫП МАТЕМАТИКА КУРСЫНДА АМАЛДАРДЫ АУЫЗША ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Математиканы оқыту процесіндегі есептердің функциялары
Жазбаша қосу және азайту
Ауызша есептеуге үйрету тәсілдері
Оқушыларды ауызша есептеуге үйрету
Бастауыш сыныптарда математиканы оқыту әдістемесі
МАТЕМАТИКАДАН ОҚУШЫЛАРДЫҢ АУЫЗША ЕСЕПТЕУ ҚАБІЛЕТТЕРІН ДАМЫТУ
Бастауыш сыныпта математика сабағында арифметикалық амалдарды оқыту
Ауызша есептеу тәсілдері
Еңбекақыны есептеудегі аудиттің мақсаты мен міндеттері
Жиынтық табысты есептеу тәртібі
АВТОМОБИЛЬДІҢ ТАРТУЫН ЕСЕПТЕУ
Есептеуіш техниканың қысқаша даму тарихы
Желінің бөліктеріндегі қуат ағынын есептеу
Баланың бойын есептеу формуласы
Есептеу бағдарламалық коды
Есептеу техникасының кабинеті
Параллель есептеулер
Карбонатты жыныс өндірісіндегі материалдық балансты есептеу