Ұ дыбысы мен әрпіМақсаты
Тақырыбы: Ұ дыбысы мен әрпі
Мақсаты:
1. Оқушыларға Ұ дыбысы мен әрпін таныстыру, сөз ішіндегі ұ дыбысының ерекшеліктерін меңгерту.
2. Оқуға деген қызығушылықтарын қалыптастыру, ойлау қабілеттерін, тіл байлықтарын дамыту.
3. Табиғатты қорғауға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгімелесу, оқу - жазу
Сабақ көрнекілігі: суреттер, слайд, элект. оқулық
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1, 2, 3
Біздің сынып тып - тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз
ІІ. Өткенді қайталау
- Өткен сабақта қандай әріппен таныстық?
- З қандай дыбыс, сөздің қай жерлерінде кездеседі?(слайд 3)
- Қандай өлеңдер жаттадыңдар?
ІІІ. Жаңа сабақ
Жұмбақ шешу (слайд 4)
Ұя, ұлу, ұшақтың
Басын бастап беремін.
Құс, жұмыртқа, бұтақтың,
Ортасында келемін. (ұ)
- Балалар бүгін біз қандай тақырыпта жұмыс жүргіземіз? (слайд5)
- Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болмақ?
Ұ дыбысын хормен айтқызу
Ұ дыбысы дауысты дыбыс, өйткен созылып айтылады
Сөз ойла ойынын ойнайық (слайд 6)
Ұ дыбысы бар сөздерді және кісі аттарын айтқызу
Кісі аттары: Ұлан, Ұлжан, Ұлдай, Ұлдана, Ұлтай.
Жұлдыз, ұшақ, тікұшақ сөздерін буынға бөлу
Мәтінмен жұмыс (слайд 7, 8, 9, 10)
Ұшқыш мәтінін оқу
Өлең жолдарын мәнерлеп оқыту, түсіндіру.
Тұңғыш ғарышкер Юрий Гагарин
Тоқтар Әубәкіров Қазақтың тұңғыш ғарышкері. Одан кейін 4 жылдан соң ғарышқа қазақ азаматы Талғат Мұсабаев ұшты. Осы ғарышкер ағаларымыз сияқты білімді, салауатты өмір салтын сақтасақ, батыл болсақ қана ғарышкер бола аламыз.
Сергіту сәті: (слайд 11)
Қарлығашқа ұқсайық,
Кәне қанат қағайық.
Қарлығаш боп ұшайық,
Ұшып, ұшып алайық.
- Балалар, қазір Зейінді бол ойынын ойнаймыз.
Мен, сендерге дауысты және дауыссыз дыбыстарды айтамын, ал сендер, дауысты дыбысты естігенде қызыл текшені, дауыссыз дыбысты естігенде көк текшені көтересіңдер.
* А, Н, Е, В,, С, О, О, О,
* М, Н, Г, Ш, А, Б, А, У, Ұ, Ұ, Ұ
* М, А, Р, О, М, Н, О, Ұ, К
- Жарайсыңдар, балалар!
- Балалар, енді мен сендерге дауысты дыбыстар айтамын, соның ішінде Ұ дыбысын естігенде шапалақтайсыңдар.
* А, Ә, Ұ, Ә, Ү, О, А, О, Ұ,
Буындардан сөз құрау
Дауыстылар жүйесі
Логопедиялық тексеру жұмыстары
Араб грамматикасы туралы
Ауызша сөйлеу тілін қалыптастыруда есту қабілеті зақымданған балаларға қазақ тіліне тән дыбыстарды қалыптастыру мүмкіндігі
Қазіргі қазақ тілінің фонетикасы
Дауыссыз дыбыстар емлесі
ТҮПКІТЕК ДАУЫСТЫЛАРДЫҢ ҚАЗІРГІ ТҮРКІ ТІЛДЕРІНДЕГІ КӨРІНІСТЕРІ
Үндестік заңы
Араб грамматикасы
Мектеп жасына дейінгі зиатында ауытқуы бар балаларға психологиялық – педегогикалық мінездеме
Бу қазандықтары мен шаң дайындау жүйелері есебі
ТҰМАР
Тасымалдау шаруашылығын ұйымдастыру
Аурудың тұрақтылығы және даму себебі
ТҮМЕН ҰЛЫ МҮДЕ ҚАҒАН
Қазіргі дүниежүзінің саяси картасы
МЫҢЗЫҚҰЛЫ ЕДІЛ ҚАҒАН
Дербес компьютерлердің шығу тарихы