Тәрбиешінің әрекеті

Технологиялық карта

Мақсаттар мен күтілетін нәтижелер

Бұл ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті балаларды ұшақпен таныстырып, қағазды қатпарлап бүктеу, шеткі сызықтары бойынша және симметриялы қию әдістерін меңгертуге бағытталған. Сонымен қатар қарапайым мазмұн беріп жапсыру дағдылары қалыптастырылады.

Білімдік мақсат

Ұшақтың қызметін түсіндіру; бүктеу, қию және жапсырудың негізгі тәсілдерін меңгерту.

Дамытушылық мақсат

Тақырыпқа сай бөлшектермен өз жұмысын толықтыра білу іскерлігін бекіту.

Тәрбиелік мақсат

Ұшқыш мамандығына қызығушылық пен қиялды дамыту; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Нені білуі керек
Ұшақтың әуе көлігі екенін біледі.
Нені игереді
Жұмысын тиянақты орындауға дағдыланады.
Нені біледі
Ұшақты ұшқыш басқаратынын және ұшқыштардың аспанды қорғайтынын біледі.

Сабақтың барысы

Төмендегі бөлімдер балалардың қызығушылығын оятып, тәжірибелік жұмысқа біртіндеп әкелетіндей ретпен құрастырылған.

Мотивациялық-оятушылық

Шаттық шеңбері және көңіл күйді көтеру.

Тәрбиешінің әрекеті

Балаларды шаттық шеңберіне тұрғызады. Жылы сөздер арқылы бір-біріне жақсы көңіл күй сыйлауға бағыттайды.

Алақанмен жылуды айналаға таратайық.
Бір-бірімізге қарап күлкі сыйлайық,
бақыт нұрын шашайық.

Арайлап таң атты,
Алтын шуақ таратты.
Армысыңдар, достарым!
Сәлем, сәлем, сәлем!

Балалардың әрекеті

Балалар шеңберге тұрып, өлең жолдарын бірге айтып, бір-біріне жылы ықылас білдіреді.

Ұйымдастырушылық-ізденушілік

Таныстыру, сұрақ-жауап, ойын және жапсыру жұмысы.

1) Ойыншық ұшақтарды тамашалау

Тәрбиеші ойыншық ұшақтарды көрсетіп, олардың құрылысы мен қызметі туралы әңгімелейді.

Сұрақ

Ұшақтар не үшін қажет?

Жауап

Аспанға ұшу үшін.

Сұрақ

Ұшақты кім жүргізеді?

Жауап

Ұшқыш.

Сұрақ

Ұшақтың ішінде не бар?

Жауап

Адамдар бар.

2) Ұшқыштар туралы әңгіме

Ұшқыштар ұшақпен ұшады және аспанды қорғайды. Олар өте ақылды әрі мықты болады. Ұшақты басқару үшін білім қажет, сондықтан ұшқыштар көп оқиды және үнемі үйренеді.

3) «Кімнің ұшағы алысқа ұшады?» ойыны

Балалар қағаздан жасалған ұшақтарын ұшырып, қайсысы алысқа ұшатынын байқайды. Тәрбиеші түрлі-түсті қағаздан ұшақ жасайтынын түсіндіреді.

4) Жапсыру жұмысының барысы

  • Ұшақты қағаздан қиюдың бірнеше үлгісін көрсетеді.
  • Ұшақты қағаздың ортасына орналастырып, жапсыру тәсілін түсіндіреді.
  • Жұмыстар аяқталған соң балалар жасаған жұмыстарынан шағын көрме ұйымдастырады.

5) «Жер, су, ауа» ойыны

Тәрбиеші сөз айтады, балалар соған сәйкес көлік түрін атайды немесе қимылмен көрсетеді:

Жер

Автобус

Су

Кеме

Ауа

Ұшақ (балалар ұшқан қимыл жасайды)

Рефлексиялық-түзетушілік

Өлең арқылы қорытындылау және жаттау.

Оқу іс-әрекеті Ж. Нұрхановтың «Ұшақ» өлеңімен қорытындыланады. Балалар өлеңді бірге айтып, жаттайды.

Көлдерді көктей өт,
Тауларға жетпей өт.
Бұлттарды жарып ұш,
Бұлттан да әріге ұш.
Тоқтаусыз төтеле,
Жетейік көкке де...