Сөйлемдерді көшіріп жазу

Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ

Сабақтың мақсаты

  • Білімділік: жұрнақ туралы білім мен білік-дағдыларын бекіту; сөз құрамына талдау дағдыларын қалыптастыру; оқу және сөйлеу дағдыларын дамыту.
  • Дамытушылық: сөздік қорын молайту; тілдік дағдыларын, ой-өрісін және есте сақтау қабілетін дамыту.
  • Тәрбиелік: оқуға, еңбекке, ұқыптылыққа, әдептілікке және әсемдікке баулу.

Ұйымдастыру деректері

Көрнекілігі
интерактивті тақта, кесте, суреттер, тест жазылған карточкалар
Сабақтың типі
білім мен білікті қалыптастыру
Әдіс-тәсілдер
сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын, өзіндік жұмыс, топпен жұмыс, тест
Сабақтың түрі
ойын сабақ

Сабақтың барысы

Психологиялық дайындық

Жабырқауды білмейміз,
Жалқаулықты сүймейміз.
Біз талантты жас ұлан,
Үлгі аламыз жақсыдан.

I. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Оқушылармен сәлемдесу.
  2. Оқушыларды түгендеу.
  3. Жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру.
  4. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру

116-бет, 5-жаттығу: көп нүктенің орнына тиісті жұрнақтарды қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу.

III. Қызығушылықты ояту

Сөз құрау

А — — —
Р — — —
Ж — — —
Қ — — —
Ұ — — —
Н — — —
5 — 3 — 1 — 6 — 2 — 4

Шешуі: Жұрнақ

«Гүл таңда» ойыны (қайталау сұрақтары)

  1. Түбір дегеніміз не?
  2. Жұрнақ дегеніміз не?
  3. Туынды сөз дегеніміз не?
  4. Қосымша дегеніміз не?

Жаңа сабақ: «Жұрнақ» (қайталау сабағы)

1-жаттығу

Жұмбақты шеш

Ақ шатырлы бір қала,
Суда жүзіп жүр дара.

Жауабы: кеме

Туынды сөзді тауып, түбірі мен қосымшасын белгіле.

«Кемелер» ойыны

Сөздер:

тазалық бірлік еркіндік достық қалалық

2-жаттығу (өзіндік жұмыс)

Көп нүктенің орнына -лық/-лік, -дық/-дік, -тық/-тік жұрнақтарының тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

Алматыда бокстан өткен жарысқа еліміздің барлық қалаларынан оқушылар келді. Айбек жарысқа келгендерді таныстырып үлгерді:

«Мен астаналық, Ерлан — алматы..., Үсен — ақтау..., Сержан — шымкент..., Ернұр — тараз..., Арман — өскемен...,» — деп айта бастады.

Сергіту сәті

Қарлығашқа ұқсайық,
Кәне, қанат жазайық.
Қарлығаш болып ұшайық,
Ұшып-ұшып алайық.

4-жаттығу

Сөйлемдерді көшіріп жаз:

  1. Көпшілік алдында әдепсіз сөйлеме.
  2. Бақытты болғың келсе, жаман әдеттен аулақ бол.
  3. Инабатты, сыпайы бол.

Тапсырма: Қарамен жазылған сөздер қандай жұрнақ арқылы жасалған?

Топтық жұмыс

I топ

Түбір сөздер жазады.

II топ

Туынды сөздер жазады.

III топ

Қосымшалы сөздер жазады.

5-жаттығу: «Бұлттар төніп келеді» ойыны

Берілген сөздерден туынды сөздерді тап:

таулар теңізші жұлдыз домбырашы сауысқан ақылды балалық

Тест

Тақырып бойынша қысқа тест тапсырмаларын орындау.

Ескерту:

Жұрнақ пен жалғауды ажыратуға мән бер.

Қорытынды

Венн диаграммасы

Төмендегі сөздерді түбір сөз және туынды сөз бағандарына орналастыр:

өрмекші бала балапан білім кітап шалғы күй күйші оқу

Үй тапсырмасы және бағалау

Үй тапсырмасы: 6-жаттығу. Ережелерді жаттау.

Бағалау: топтық бағалау жүргізіледі.

Сабақ соңында оқушылардың белсенділігі, тапсырмаларды орындау сапасы және топтық жұмысқа қатысуы ескеріледі.