Сабақты бекіту. Сабақтың мақсаты

Математика

Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты: Есептер шығару арқылы көбейту және бөлу кестесін пысықтау; оқушылардың ақыл-ойын, байқағыштығын, есте сақтауын, математикалық тілін және логикалық ойлауын дамыту; жылдам есептеуге, әдептілікке, ұқыптылыққа, таза әрі сауатты жазуға тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері

  • Сұрақ–жауап
  • Түсіндіру
  • Салыстыру
  • Практикалық жұмыс
  • Талдау

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ.

Көрнекілігі

Суреттер, кестелер.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу, сабаққа қатысымды тексеру.
  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Кім жылдам?» ойыны

Ауызша есептеу

№1

480 × 2 = 960

120 × 2 = 240

45 × 2 = 90

55 × 2 = 110

340 × 2 = 680

320 × 2 = 640

18 × 3 = 54

105 × 3 = 315

24 × 3 = 72

300 × 3 = 900

320 × 3 = 960

50 × 3 = 150

50 × 4 = 200

250 × 4 = 1000

60 × 4 = 240

25 × 4 = 100

120 × 4 = 480

31 × 4 = 124

Оқулықпен жұмыс

Тапсырмаларда көбейту мен бөлуді қосындыға жіктеу тәсілі арқылы орындау көрсетіледі.

№2

101 × 4 = (100 + 1) × 4 = 100 × 4 + 1 × 4 = 400 + 4 = 404

202 × 3 = (200 + 2) × 3 = 200 × 3 + 2 × 3 = 600 + 6 = 606

303 × 2 = (300 + 3) × 2 = 300 × 2 + 3 × 2 = 600 + 6 = 606

103 × 2 = (100 + 3) × 2 = 100 × 2 + 3 × 2 = 200 + 6 = 206

201 × 3 = (200 + 1) × 3 = 200 × 3 + 1 × 3 = 600 + 3 = 603

302 × 2 = (300 + 2) × 2 = 300 × 2 + 2 × 2 = 600 + 4 = 604

906 ÷ 3 = (900 + 6) ÷ 3 = 900 ÷ 3 + 6 ÷ 3 = 300 + 2 = 302

804 ÷ 4 = (800 + 4) ÷ 4 = 800 ÷ 4 + 4 ÷ 4 = 200 + 1 = 201

408 ÷ 2 = (400 + 8) ÷ 2 = 400 ÷ 2 + 8 ÷ 2 = 200 + 4 = 204

808 ÷ 4 = (800 + 8) ÷ 4 = 800 ÷ 4 + 8 ÷ 4 = 200 + 2 = 202

402 ÷ 2 = (400 + 2) ÷ 2 = 400 ÷ 2 + 2 ÷ 2 = 200 + 1 = 201

603 ÷ 3 = (600 + 3) ÷ 3 = 600 ÷ 3 + 3 ÷ 3 = 200 + 1 = 201

№3 (мәтінді есеп)

Сатып алынды: 200 шар.
Қызыл: 12-ден 6 бума.
Көгілдір: 4 бума.
Сұрақ: әр бумада неше көгілдір шар бар?

Ш: (200 − 12 × 6) ÷ 4 = (200 − 72) ÷ 4 = 128 ÷ 4 = 32

Ж: Әр бумада 32 көгілдір шар.

№4 (мәтінді есеп)

Берілгені:
4 стакан йогурт — 100 тг.
1 қорапта 10 пакет, құны — 350 тг.
Табу: 3 стакан йогурттың және 2 пакет шырынның бағасы.

100 ÷ 4 = 25

350 ÷ 10 = 35

25 × 3 = 75

35 × 2 = 70

Ж: 1 стакан йогурт — 25 тг, 1 пакет шырын — 35 тг. 3 стакан йогурт — 75 тг, 2 пакет шырын — 70 тг.

№6

297 + 607 = 904
400 − 81 = 319
67 + 448 + 50 = 565
190 + 379 = 569
903 − 67 = 836
13 + 539 + 67 = 619

№7 (периметр мен аудан)

ABCD

Р(ABCD) = 3 см + 3 см + 3 см + 3 см = 12 см

Р(ABCD) = 3 см × 4 = 12 см

Р(ABCD) = (3 см + 3 см) × 2 = 6 см × 2 = 12 см

S(ABCD) = 3 см × 3 см = 9 см²

EFGH

Р(EFGH) = 8 см + 2 см + 8 см + 2 см = 20 см

Р(EFGH) = 8 см × 2 + 2 см × 2 = 16 см + 4 см = 20 см

Р(EFGH) = (8 см + 2 см) × 2 = 10 см × 2 = 20 см

S(EFGH) = 8 см × 2 см = 16 см²

№8 (тиімді тәсіл)

46 × 9 = 46 × 10 − 46 = 460 − 46 = 414
50 × 19 = 50 × 20 − 50 = 1000 − 50 = 950
20 × 19 = 20 × 20 − 20 = 400 − 20 = 380
23 × 9 = 23 × 10 − 23 = 230 − 23 = 207

Үй тапсырмасы

№5

Көрсеткіш 1 2 3 4 5 6
Бөлінгіш 80 92 35 27 18 31
Бөлгіш 7 9 4 5 4 3
Бөліндінің мәні 11 10 8 5 4 10
Қалдық 3 2 3 2 2 1

Бағалау: сабақ соңында.

Мерзімі: 01.03.2013

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы: Ұстаз.

Мерзімі: 01.03.2013

Сабақтың мақсаты

  • Ұстаз туралы түсінік беру.
  • Тақырып мазмұнын өз сөзімен жүйелі баяндауға дағдыландыру.
  • Ақыл-ойын, байқағыштығын, есте сақтауын, қиялын, тіл байлығын және сөздік қорын дамыту.
  • Отбасын құрметтеуге, қамқорлық жасауға, әдептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу; жаман қасиеттерден аулақ болуға баулу.

Әдіс-тәсілдері

  • Хабарлау
  • Сұрақ–жауап
  • Түсіндіру
  • Салыстыру
  • Әңгімелеу, баяндау
  • Талдау

Сабақтың түрі

Аралас сабақ.

Көрнекілігі

Суреттер, мәтелдер.

Үй жұмысын сұрау және бекіту

«Мектеп. Мектептегі Білім күні» тақырыбы бойынша оқушылардың түсінігі тыңдалады.

  1. Білім күні бірінші сынып оқушыларын мектепке кім ертіп кіреді?
  2. Мұғалім балаларға не туралы айтады?
  3. Оқушылар не туралы әңгімелейді?
  4. Өз мектебің туралы айт. Ол қандай?
  5. Сенің мектебіңде қандай кабинеттер бар?

Ребус: жауабы — «Ұстаз».

Жаңа сабақ: «Ұстаз» туралы ой

Барлық үлкендер өздерінің ең алғашқы ұстазын әрдайым есте сақтайды. Олар мектепке барған алғашқы күнін ұмытпайды: қай партада отырғанын, сабақта қалай жауап бергенін, кіммен дос болғанын, кіммен ренжіскенін де есінде ұстайды.

Әр адам алғашқы ұстазына алғысын білдіреді. Өйткені ұстаз сені қолыңнан жетектеп, білім әлеміне алып барады: оқуға, жазуға, есептеуге үйретеді.

Мұғалім сенің жетістігіңе қуанып, сәтсіздігіңе алаңдайды. Сабақта жақсы жауап берсең — қуанып, жақсы баға қояды. Дайындықсыз келсең — қынжылып, жіберген қателігіңді түзетуге көмектеседі.

Мұғалім — әрдайым көмектесуге дайын, дұрыс жол нұсқайтын дос. Ол өз оқушыларына қамқорлық жасайды. Мұны түсінген оқушылар жақсы оқуға, себепсіз сабақ қалдырмауға тырысады, мұғаліммен ақылдасып, ашық пікірлеседі және оның еңбегіне жәрдемдеседі.

Оқулықпен жұмыс

  • Тақырыпты дауыстап, тізбектей оқу.
  • Өлеңді мәнерлеп оқу.

Сабақты бекіту

  1. Неліктен барлық адамдар алғашқы ұстазын есінде сақтайды?
  2. Өз мұғалімің саған несімен ұнайды?

Үйге тапсырма

114–115-бет

Оқып, мазмұнын түсінік айту.

Бағалау (өлең жолдарымен)

Жүйрік екен аттары,
Аяңдамай желеді.
5 қоямын мен оған,
1-орында келеді.

Білмей қалған жерлерің —
Мықтап ойға тоқиды.
Бүгін 4-ке оқыса,
Ертең 5-ке оқиды.

Айтқаныңа —
Көңіліміз толмады.
Сабаққа дайындалмай келіпті,
Бұл дұрыс болмады.

Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы: Ә. Ысқабай — «Көктем қандай көрікті!»

Мерзімі: 01.03.2013

Сабақтың мақсаты

  • Мәтінмен таныстыру және мазмұны туралы түсінік беру.
  • Мәтінді саналы түсініп, мәнерлеп оқуға және мазмұнын өз сөзімен жүйелі баяндауға дағдыландыру.
  • Ақыл-ойын, байқағыштығын, есте сақтауын, қиялын, тіл байлығын және сөздік қорын дамыту.
  • Әдептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу және жаман қасиеттерден аулақ болуға баулу.

Әдіс-тәсілдері

  • Хабарлау
  • Сұрақ–жауап
  • Түсіндіру
  • Салыстыру
  • Әңгімелеу, баяндау
  • Талдау

Сабақтың түрі

Аралас сабақ.

Көрнекілігі

Көктем мезгілінің суреті.

Ұйымдастыру және үй тапсырмасы

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Абай Құнанбайұлының «Жазғытұры» өлеңін жатқа сұрау. Салып келген суреттерінен көрме жасап, бағалау.

Үй тапсырмасын бекіту сұрақтары

  1. Өлеңде көктемдегі адамдардың тіршілігі қалай суреттелген?
  2. Өлеңді оқығанда көз алдыңа қандай табиғат бейнесі келеді?

Ребус: жауабы — «Көктем».

Жаңа сабақ: мәтінмен жұмыс

  1. Мұғалім мәтінді түсіндіре отырып, мәнерлеп оқып береді.
  2. Оқушылар іштей оқиды.
  3. Дауыстап, тізбектей оқиды.

Сөздікпен жұмыс

Қасат қар — тығыздалып қалған қатқыл қар.

Тапсырмамен жұмыс

Мәтінді бөлімдерге бөліп, жоспар құру:

  1. Көктемнің келуі.
  2. Даланың құлпыруы.
  3. Ауыл балаларының қуанышы.
  4. Алтынайдың мақтанышы.
  5. Сайранның реніші.
  6. Достарының сыйлығы.

Сабақты бекіту

  1. Көктем мезгілі саған неліктен ұнайды?
  2. Сайран сияқты көктемді ұнатпайтын достарыңа не айтар едің?

Үйге тапсырма

74-бет

Өлеңді жаттау. Мәтін бойынша жоспарды толықтыру.

Бағалау (өлең жолдарымен)

Жүйрік екен аттары,
Аяңдамай желеді.
5 қоямын мен оған,
1-орында келеді.

Білмей қалған жерлерің —
Мықтап ойға тоқиды.
Бүгін 4-ке оқыса,
Ертең 5-ке оқиды.

Айтқаныңа —
Көңіліміз толмады.
Сабаққа дайындалмай келіпті,
Бұл дұрыс болмады.