Семантикалық карта
Батыс Қазақстан облысы,
Жаңақала ауданы, Қызылоба ауылы,
Е. Ш. Орақбаев атындағы
орта жалпы білім беретін мектептің
тарих пәні мұғалімі Т. А. Дюсегалиева
Ежелгі Қазақстан тарихы 6 - сынып.
Тақырыбы: Жыл соңындағы қорытынды - қайталау сабағы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың білімін қорытындылау, материалдарды меңгеру дәрежесін көтеру.
Дамытушылық: оқушыларды тарихи фактілерді, оқиғаларды, оқып үйренуге, шапшаңдыққа баулу. Қорытынды жасауға үйрету арқылы оқушылардың ойлау, сөйлеу дағдысын дамытуға, тарихқа деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: оқушыларды өзін - өзі бағалай білуге, еңбексүйгіштікке, өзара сыйластыққа, еліміздің өткен тарихына құрметпен қарауға, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау, сайыс сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, топтық жұмыс, семантикалық карта, сәйкестендіру тест, картамен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, Қ. И. Сәтбаев, Ә. Х. Марғұланның портреттері, суреттер, топтың атауы жазылған қағаздар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
(Сынып оқушыларын топқа бөлу, топ басшыларын сайлау)
Қайталау сабағына арналған сабақ сайыс түрінде өтеді. Сынып бес оқушыдан 3 топқа бөлініп, жыл бойы тарихтан алған білімдерін қолдана отырып, қойылған сұрақтарға жауап береді. Әр топқа бағалау парағы таратылады.
Өткізу барысы:
І кезең. Семантикалық карта.
ІІ кезең. Сәйкестендіру тест .
ІІІ кезең. Суреттер сөйлейді
ІҮ кезең. Тарихты жақсы білеміз бе?
Ү - кезең. Картамен жұмыс.
І кезең Семантикалық карта.
Бұл тапсырманы барлық топта орындайды (кесте көрсетіледі)
ІІ кезең. Сәйкестендіру тест.
1. Тік жүретін адам өкілі --------- А ------- Неандерталь, кроманьон
2. Саналы адам өкілі --------- Ә --------- Беғазы - Дәндібай, Андрон
3. Қола дәуірі мәдениеті --------- Б ------- Питекантроп, синантроп
4. Сақтардың әлеуметтік топтары В Есік қорғаны, Шілікті ескерткіші, Аралтөбе қорымы
5. Сақ топтарының аты ----------- Г --------- Қауыншы, Отырар - Қаратау, Жетіасар
6. Алтын киімді адам табылған жерлер ----- Ғ -- Абыздар, малшылар, егіншілер
7. 7. Қаңлылардың археологиялық ескерткіштері ------ Д ---- Тиграхауда, парадарайа, хаумаварга
ІІІ кезең. Суреттер сөйлейді.
Интерактивті тақтадағы бейне көрсетілімнен кейін әр топ Бұл кім?, Бұл не? деген сұраққа жауап береді.
Жауаптары:
1. Рулық қауым
2. Тамғалыдағы суреттер
3. Үйсін тайпасы
4. Шірік - Рабат
5. Геродот
6. Ә. Марғұлан
7. Қ. И. Сәтбаев
IV Кезең. Тарихты жақсы білеміз бе? . Ұяшықтарда 10, 20 30, 40, 50 - балдық сұрақтарды таңдап, топ мүшелері өзара келісе отырып, жауап береді.
Тұрақты сөз тіркестері
Когнитивтік лингвистика және әлемнің тілдік бейнесі
ГАЖ моделдеу ерекшелігі
Әлем бейнесі және әлемнің тілдік бейнесі ұғымдары
Жаңартылған бағдарлама – білім берудің жаңа мазмұны
Интеллект карта құрудың алгоритмі
Мектепте үстеуді оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерді қолданудың тиімділіктері
Жетыбай кен орны
Картографиялық өнімдердің географиялық сипаттамалары
Туынды түбір үстеу тудыратын жұрнақтар
Қазіргі дүниежүзінің саяси картасы
Қосарлама сөздердің семантикалық сипаты
Бейнекарта компьютердің жадысында орналасқан бейнені түрлендіріп мониторға бейне сигнал ретінде жіберетін құрылғы
Генетикалық карталар туралы
СССР-ДІҢ САЯСИ-ӘКІМШІЛІК КАРТАСЫ
Генетикалық карталар
Қартайғанда асығудан қорқады екенсің
Географиялық карталар
Тақырып Географиялық карталар
Құл Алшын Қартайұлы, Құл батыр (1673 - 1742) - шектінің алғашқы ұраны, Бақтыбай батырдың ұстазы