Өтілген сабақты әріпті пысықтау

Сабақтың тақырыбы

Ә дыбысы мен әрпі

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Оқушыларды Ә әрпінің таңбасымен таныстыру, оның баспа және жазба түрлерін меңгерту. Сөз бен сөйлем құрауға дағдыландыру.

Тәрбиелік

Өткен дыбыстарды қайталату арқылы оқушылардың есте сақтау қабілетін арттыру.

Дамытушылық

Ауызша сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, баспа әріппен жаздыру, таза әрі сауатты жазуға тәрбиелеу.

Сабақтың сипаттамасы

Сабақтың түрі

Аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері

  • Ой қозғау, топтастыру
  • Тізбектей оқу, ойын
  • Шығармашылық тапсырма
  • Сурет арқылы сөйлем құрау

Көрнекіліктер

Суреттер Буындар Ребустар Сөзжұмбақ

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру бөлімі

  • Оқушыларды түгендеу.
  • Оқушылардың ынтасын сабаққа аудару, ой қозғау.

II. Психологиялық көңіл күй

Күз мезгілінде ауа райы көңіл күйімізге әсер етпеуі үшін, бір-бірімізге жақсы тілектер айтып, жылы лебіз білдірейік.

Тілек: Бүгінгі күніміз сәтті өтсін.

Тілек: Сабаққа белсенді қатыс.

Тілек: Үлгілі оқушы бол.

Тілек: Жақсы баға ал.

Тілек: Деніміз сау болсын.

Тілек: Елімізде бейбітшілік болсын.

III. Өтілген сабақты пысықтау

1-тапсырма: Сұрақ-жауап

Дыбыс деген не?

Дыбыс — ауызбен айтылып, құлаққа естілетін үн.

Естіген дыбысты таңбалап жазсақ не болады?

Естіген дыбысты таңбалап жазсақ, ол — әріп.

Дыбыс пен әріптің айырмашылығы неде?

Дыбысты естиміз және айтамыз, ал әріпті жазамыз және көреміз.

Дыбыстар айтылуына қарай нешеге бөлінеді?

Екіге бөлінеді: дауысты және дауыссыз.

2-тапсырма: Өткен әріпті қайталау (І дыбысы)

Өткен әріп: І дыбысы

І дыбысы бар сөздер

  • Ілгіш
  • Ірімшік

Сөйлем құрау

Ілгіш: Ілгішке киім ілдім.

Ірімшік: Анамның ірімшігі тәтті.

Буынға бөлу және дыбыс/әріп саны

Ірімшік: і-рім-шік

7 дыбыс, 7 әріп.

Буынға бөлу және дыбыс/әріп саны

Ілгіш: іл-гіш

5 дыбыс, 5 әріп.

3-тапсырма: «Буындардан сөз құра» ойыны

Е + сіл Есіл

Ал + тай Алтай

мау + сым маусым

ө + зен өzen

жай + лау жайлау

Ескерту: «өзен» сөзі дұрыс жазылуы бойынша бірігіп беріледі.

4-тапсырма: «Фонетика әлеміне саяхат»

Ә әрпіне дейін өткен әріптерді дауысты және дауыссыз дыбыстарға ажыратып, тиісті «отауларға» орналастырыңыз.

А Р О Л Ш С У Ы Д Т М Н Ң Ғ Ж І