Дәстүрлі емес, сайыс сабақ
Технология (қыздар тобы)
Сыныбы: 6 ә және 6 б сыныбының қыздары
Мақсаты: Қолөнерді терең меңгере отырып, қабілетін ұштау және қолөнерді түсініп, жоғары бағалауға, дәстүрімізді қастерлеуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Плакаттар, нақыл сөздер, оқушылар көрмесі, гүл шоқтары.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес, сайыс сабақ.
Сабақ барысы:
Өнер дегеніміз - адамның бойындағы қабілеттің ең биік көрінісі (Лев Толстой)
Ал, кімнің өнері бар қаншалықты,
Кілемге біреулері өрнек сапты.
Терме ұстап, енді бірі ши ораса,
Оюдан түйін түйіп тамсантыпты...- дей отыра сайысымызды бастайық.
Сайысымыз төмендегідей ретпен өтпекші:
Топтың өзін таныстыруы
Өнер, еңбек, шебер туралы мақал - мәтел
Жұмбақтар шешейік
Көрмеге барайық
Көрініс – (үй тапсырмасы)
Сән көрсетілімі
Ән - би өнері
Ұлттық киім дизайны (көйлек, етік т. б.)
Қиялдан шыққан туынды
І. Топтың өзін таныстыруы.
- топтың аты, ұраны, әні.
- топтың эмблемасы, оның мағынасы, қорғау.
- плакат шығару, оның безендірілу шеберлігі.
ІІ. Кен асылы - жерде
Сөз өнері - елде - демекші өнер, еңбек, шеберлік, іскерлік жайлы әр топтың мақал сайысы ( 20 мақал )
ІІІ. Жұмбақтар шешейік атты кезекті сайысымызға әр топ 10 жұмбақтан әкелген екен, соны тамашалайық.
ІV. Кілем сыры түгінде,
Кестенің сыры түрінде - демекші ерке қыздарымыздың өз қолдарымен жасаған тоқыма қолөнер көрмесін тамашалайық.
2 топтың экскурсовод қыздарының сөз шеберлігі, көрмесі бағаланады.
V. Қыздарымыздың тағы да бір өнері ертегі, аңыздар желісімен алынған тәрбиелік маңызы бар көрінісін тамашалап көрсек... ( Бір уыс мақта ,
Құмырсқа мен шегіртке )
VI. Сымбатына сән киім жарасатын
Аспандағы айменен таласатын.
Өнеріне сымбаты сай кеп тұрған,
Қыздарыма қызығып қарасасың.
Ал, ендеше, сән көрсетілімін бағалап көрейік.
(Қыз баланың өзіне жарасымды, өз жасына сай киімді киіп, оны көрермен алдында әдемі жүрісімен көрсете алуы бағаланады).
VII. Қол өнері - кілемде,
Сөз өнері - өлеңде, - демекші қыздарымыздың ән айту, би билеу өнері де бар екен.
VIII. Ұлттық киім дизайны - сайысы бойынша әр топ өз үлгілерін ұсынуы керек. ( түрлі - түсті қағаз, желім, қайшы, табиғи заттар немесе мата қалдықтары)
IX. Қиялдан шыққан туынды - таратылып берілген санаулы заттардан өнер туындысын жасап шығару. 2 мин. (Әр топтың қиял ұшқырлығы бағаланады)
Ал, бүгінгі сайысымыздың қорытындысын шығару үшін әділқазылар алқасына сөз берейік.
X. Қорытынды сөз. Марапаттау, мадақтау.
Дебат технологиясын география сабақтарында қолдану әдістемесі
Кіріктірілген сабақ
Сабақтың түрлері және ұйымдастыру жолдары
Дәстүрлі сабақ пен дәстүрлі емес сабақтар
Семинар сабақтарда пәннің мазмұны бойынша проблемалық оқыту принципін іске асыру
Дәстүрлі емес ілім
Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар (қайталау) көрсеткіштік және логарифмдік функциялар (қайталау)
Ағылшын тілін оқытудағы тиімді әдіс - тәсілдер
Бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластарын оқыту әдістемесі
Бастауыш сыныптардағы математика пәнінен дәстүрлі емес сабақтарды ұйымдастыру
Модулдық технологияны сабақта пайдалану
Жоғары оқу орындарының экология бөлім студенттеріне қазақ тiлiн дамыта оқытудың әдiстемесі
Дыбыс үндестігі арқылы орыс бөлімі студенттерін қазақша сөйлеуге үйрету әдістемесі
Қазіргі уақытта қалыпты температурада тұтқырлығы жоғары мүнайларды, немесе парафин мөлшері
Дәстүрден тыс сабақ өту әдісі
Салық міндеттемесінің есебі
Мектепте тарихты оқыту әдістемесі пәні
Натуралистшіл немесе позитивтік
Мәдениеттің технологиялық жіктемесі мәселелерінің бастаулары
Мемлекеттік емес зейнет ақы