Әңгімені мәнерлеп оқу
Сабақтың тақырыбы: Күздің кереметі. Ә. Табылдиев.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жазушы өмірі мен шығармашылығын таныта отырып, оның әңгімесінің идеялық - мазмұнын ашу, шығармаға әдеби талдау жасау;
Дамытушылық: Оқушыларды өз бетінше ізденуге жұмылдыру, ойлау қабілеттерін дамыта отырып, дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын байыту, мәтіндерді мәнерлеп оқуға машық - тандырып, шығармашылық қабілеттерін молайту.
Тәрбиелік: Кейіпкерлер іс - әрекеттері мен сөздері арқылы оқушыларды адамгершілікке, қайырымдылыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу және жақсы істерді бағалай білуге ұмтылдыру;
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, түсіндіру, ізденушілік, талдау, ажырату, салыстыру, топтау, жинақтау, дәлелдеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, тірек - сызбалар
Пайдаланылған технологиясы: Дамыта оқыту, СТО.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу, қазақ тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
Сабаққа дайындық тексеріліп, оқушыларды орталықтарға бөлу.
І топ: Шығармашылық орталығы
ІІ топ: Ғылыми орталық
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз.
ІІ. Ой қозғау.
Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,
Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.
Білмеймін тойғаныма, тоңғаныма,
Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.
Абайдың Күз туралы өлең жолдарымен сабағымды ашып, бір оқушыға мәнерлеп оқытамын. Осы өлең жолдары арқылы күздегі табиғаттағы өзгерістер, жан - жануарлардың, құстардың күзгі тіршілігі туралы оқушылардан сұрай отырып, берген жауаптарын бір арнаға топтастырамын. Бір оқушыға қорытындылап оқыту.(Слайд арқылы көрсетіледі)
ІІІ. Мағынаны таныту.
Олай болса, Күздің ерекше кереметтерін суреттейтін Әдібай Табылдиевтің Күздің кереметі атты әңгімесімен танысамыз.
Авторға мәлімет беру.(Слайд)
Әрі ақын, әрі жазушы Әдібай Табылдиев 1926 жылдың 1 ақпанында Жамбыл облысы Т. Рысқұлов ауданында дүниеге келген.
Әңгімені мәнерлеп оқу.
Оқушылармен бірлесе отырып, әңгімеге мазмұндық жоспар құрылды.
Мазмұндық жоспар:
Бақшадағы күзгі қайнаған еңбек.
Күзетші Омар атайдың қонақтары.
Күздің берекелі дастарханы
Күз кереметін көруге асыққан балалар
Ата әңгімесі:
а) Әртүрлі бейнедегі жемістер мен көкөністер.
ә) Күз – байлық пен береке бастауы.
б) “Күздің бір күні, қыстың бір айын асырайды”
6. “Атаның сөзі, ақылдың көзі”
IV. Ой тастау
Нені білдік?
Әңгімеге талдау жасау. Оқушыларға әңгімедегі мақалдарды, тұрақты сөз тіркестерді, антонимдерді, диалогтарды таптыртып, оқыту. Жауаптарын топтастыру.(Слайд)
Сергіту сәті
Жаңбыр жауды себелеп,
Гүлге қонды көбелек.
Жапырақты жамылып,
Бұға қалды көбелек.
V. Ой толғаныс
Орталықтарға тапсырма беру.
Шығармашылық орталыққа:
Күз тақырыбына өлең шығару
Күзгі дастарханға сипаттама беру (әңгіме бойынша)
Ғылыми орталыққа:
Табиғаттағы күзгі өзгерісті сипаттау
Ребус шешу (Күз - мереке, күз - береке)
VI. Ой қорыту.
Мәтінмен жұмыс рөлге бөліп, мәнерлеп оқыту.
Биылғы жылғы Отан қоймасына құйылған Қазақстан және Ақтөбе облысының астығы жайлы ақпарат беру.(Слайд)
Қазақстан әлемдегі астықты державаға жататын елдердің бірі. Жыл сайын 15 - 17 млн. тонна астық жинай отырып, мемлекетіміз өз халқын нан өнімдерімен мол қамтамасыз ете алады. Сонымен бірге астыққа мұқтаж елдердің де қажеттіліктерін қамтамасыз етіп отырады. Биылғы жылда да қазақ диқандары 21 млн тонна астық жинай отырып, соңғы 5 жылдағы ең жоғары нәтижеге жетті. Ел Президенті Н. Назарбаев диқан қауымды осы бір үлкен еңбектерімен құттықтай отырып, бүгінгідей әлемдік экономикалық дағдарыс кезінде бұл өте зор табыс екенін атап өтті.
VII. Үйге тапсырма
Әңгімедегі көрініске сурет салу
Тест құрастыру
Күз тақырыбына мәтін құрау.
VIII. Бағалау.
Топтарға жемістер мен көкөністер тарату.
Әңгіме жанрын оқытудың негізгі әдістері
ОҚУ ДАҒДЫСЫН ҚАЛЫПТАСТЫРУДЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК НЕГІЗДЕРІ
Әдеби шығарманы текске жақындатып айтып беру
Көркем шығарманы әңгімелеп айту
Әңгіме - эпикалық шығарма
Әңгіме жанрымен тереңірек танысу
Бастауыш сыныпта көркем шығарманы оқыту әдістерін диагностикалау критерийлерін тұжырымдау
Әңгіме жанры туралы түсінік
Бастауыш сынып оқушыларының оқу дағдысын қалыптастыру жолдары
Бастауыш сыныпта көркем шығармалардың түрлерін оқыту
Ауыл мектебі оқушыларын рухани-адамгершілікке тәрбиелеудің педагогикалық шарттарының орындалуы
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
Жоғары оқу орындарының экология бөлім студенттеріне қазақ тiлiн дамыта оқытудың әдiстемесі
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
Ақыл-ойының дамуы артта қалған 2-3 сынып оқушыларының уақыт және кеңістік жөніндегі түсініктерді қолдануы
ОҚУШЫҒА ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ - ПЕДАГОГИКАЛЫҚ МІНЕЗДЕМЕ
Физика сабағында оқушыларды қарқындата оқыту
Дене тәрбиесі кафедрасының оқытушысы Ахбаев Е.М. 2006-2007 оқу жылының ғылыми зерттеу жұмыс жоспары
Оқушыларды тәрбиелеудегі отбасы мен мектеп тәрбиесі
жоғарғы оқу орындар үшін гуманитарлық пәндер