Мысалдар келтірту
Тақырыбы: 9 санының құрамы
Математика
Мақсаты: Оқушыларға көрнекіліктің көмегімен 9 саны жайлы түсінік беру. Суреттен саны 9 болатын заттарды тапқызу арқылы оқушыларға 9санының құрамын түсіндіру. Өрнек, теңдік жайлы білімдерін пысықтау.
Оқушылардың ой - өрісін дамыту, сөздік қорын молайту. Математикалық тілде сөйлеуге баулу. Өз ойларын толық жеткізе алуға дағдыландыру.
Оқушыларды шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.
Көрнекілігі: сызбалар, жеке суреттер, геом. фигуралар, 9 санының баспа, жазба түрі.
Әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап, түсіндіру, көрнекілік, әңгімелеу, талдау - жинақтау әдістері.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабаққа даярлау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
6 - тапсырма 93 - бет. Мысалдарды орындау
Қосымша дәптердегі тапсырманы жазу.
ІІІ. Білімді жан - жақты тексеру кезеңі
Суреттерден 8, 9 санын білд. заттарды тапқызып санату.
9ға дейін санату және кейін санату.
Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
Ұзындықты немен өлшейміз?
Суреттерді біріктіруге мысалдар келтірту.
Бірігіп, топталып тұрған қояндардың суреттеріне бөліп алғызу.
Мысалдар келтірту.
ІҮ. Жаңа сабаққа даярлық кезеңі
Тақтадағы суреттермен жұмыс. Суреттен 9санын білдіретін заттарды тапқызу. Басқа заттармен салыстыру.
Мұғалімнің түсіндіруі 9саны туралы түсінік беру.
Ү. Жаңа білімді меңгерту кезеңі
Оқулықпен жұмыс
№1 9санының құрамын анықтау 5 4=9, 3 6=9, 8 1=9, 7 2=9, 1 8=9, 0 9=9
№2 Сурет бойынша сұрақтарға жауап беру.
№3 Кесіндіні өлшеп, салыстыру. 9см 8см 9см - 1см=8см
№ 4 Тез есепте ойыны
№5 Кім тапқыр? ойынын ойнату.
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс
Үлгі дәптердегі тапсырманы орындату.
(дәптерге жазу ережесін ескерту)
ҮІ. Сабақты бекіту кезеңі
Шығармашылық тапсырма
Берілген сурет бойынша өз ойларын жеткізе отырып суреттен саны 8 және 9 болатын заттарды тапқызу. 9 саны шығатын мысалдар ойлату.
ҮІ. Қорытынды
10ға дейін санату және 10 нан кейін санату.
Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
Оларды бөліктерге қалай бөлуге болады?
ҮІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі
94, 95 - бетке дайындалу. №6 тапсырманы дәптерге орындау.
ҮІІІ. Бағалау
Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы
№1 жалпы білім беретін орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі:
Бегенова Әдемі Дюсембекқызы
Есімдікті бастауыш сыныпта оқытуда берілетін тапсырмалар түрлері
Бастауыш мектепте математиканы жазбаша есептеу тәсілдерін үйрету әдістемесі
Бастауыш сыныптарына арналған диктанттар жинағы
Есептерді әр түрлі тәсілдермен шығару
Мұғалімнің жазба жұмыстарын тексеру тәртібі
Құрмалас сөйлемді оқыту әдістемесі
Тәрбиенің негізгі мақсат – міндеттері
ЕСЕПТЕРДІ ӘРТҮРЛІ ТӘСІЛДЕРМЕН ШЫҒАРУ
Есімдікті бастауыш сыныпта оқытудың тиімді жолдары
Етістік формалары және оны оқытудың әдістері
Орыс тілінің фразеологизмдерінін, қазақша тексте қолданы - луына мысалдар
Романдар мен мысалдар
Ес процестерін сипаттап, нақты мысалдар келтіру керек
Жіктелу негізіне қарай пластмасса түрлеріне мысалдар келтір
Нота дәптерге мысалдар келтіру
Кестеге өзің ақпарат алған мысалдары мен олар алынған ақпарат көздерін жаз
Ақпараттық үдерістердің түрлі мысалдарын қарастыру
Оқушыларды теңдеу ұғымы мен және оны шешу туралы алған білімдерін әрі қарай жалғастыру мақсатында мысалдар орындату
Жай сөйлемнің түрлеріне мысалдар жазу
Қолдан сұрыптаудың мысалдары