Көбейтудің терімділік қасиетін ата
Сабақтың тақырыбы
Теңдеуді шешудің әр түрлі тәсілдері
Сабақ түрі
Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдер
- Сын тұрғысынан оқу және жазу
- Көрнекілік
- Топтау
Көрнекіліктер
- Интерактивті тақта
- Тұсаукесер
Сабақтың мақсаттары
Білімділік
Мемлекеттік білім стандарты деңгейінде білім, білік және дағдыларды меңгерту; теңдеудің ерекшеліктерін түсіндіру және білімді тереңдету.
Дамытушылық
Салыстыру дағдысын дамыту, қорытынды жасай білу, негізгі ойды ажырату және өз пікірін қысқаша әрі нақты жеткізуге үйрету.
Тәрбиелік
Сыныптастарын сыйлауға, айналасындағыларды мұқият тыңдай білуге тәрбиелеу.
Сабақ барысы
I. Қызығушылықты ояту
Санды өрнек пен теңдеуді салыстырыңыз:
20 + 50 = 70
Санды өрнек (мәні белгілі).
x + 50 = 70
Теңдеу (белгісізі бар).
Талқылау сұрағы
Екі жазудың айырмашылығы неде және оларды шешу/есептеу тәсілі қалай өзгереді?
II. Мағынаны тану
Бірлесе іздеп, талқылау арқылы негізгі қасиеттерді еске түсіреміз.
1) Жұмбақ-тапсырма: «Ойлан, тап!»
5 × 4 = 20
4 × 5 = 20
Қорытынды: көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.
(3 × 2) × 4 = 6 × 4 = 24
3 × (2 × 4) = 3 × 8 = 24
Қорытынды: көбейтудің терімділік қасиеті.
(2 + 4) × 2 = 6 × 2 = 12
2 × 2 + 4 × 2 = 4 + 8 = 12
Қорытынды: көбейтудің үлестірімділік қасиеті.
Үй тапсырмасын тексеру
Орындалған тапсырмаларды бірлесе қарап, қателерді талқылау және түзету.
«Білгенге маржан» (қайталайық)
- Фигураның ауданын қалай табамыз?
- Фигураның периметрін қалай табамыз?
- Фигураның көлемін қалай табамыз?
- Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті қандай?
- Көбейтудің терімділік қасиетін атаңыз.
- Көбейтудің үлестірімділік қасиетін атаңыз.
Көркем жазу
6 саны (санды дұрыс әрі әдемі жазу дағдысын қалыптастыру).
Математикалық диктант
-
9 бен 6 сандарының көбейтіндісі
54
-
4-ті 6 есе арттыру
24
-
Тәуліктің үштен бір бөлігі неше сағат?
8 сағат
-
Саяхат 5 тамызда басталып, 25 тамызда аяқталды. Саяхат неше күнге созылды?
20 күн
-
513 м-де неше см бар?
51 300 см
Ескерту: бастапқы мәтіндегі «1300 см» жауабы түзетілді (513 м = 51 300 см).
Топтық жұмыс
Әр топ теңдеуді шешіп, шешу жолын түсіндіреді.
1-топ
x × 4 = 80
Бөлудің көмегімен белгісіз көбейткішті табу.
2-топ
10 × x = 90
Теңдіктің екі жағын бірдей түрлендіру.
3-топ
x × 5 = 100
Кері амал арқылы шешу.
Автор туралы мәлімет
- Өңір
- Атырау облысы
- Аудан, ауыл
- Жылыой ауданы, Тұрғызба ауылы
- Мектеп және мұғалім
- №4 мектеп, бастауыш пәні мұғалімі Байсеуова Жанаргүл Таңжарқызы
Ескерту
«Толық нұсқасын жүктеу» деген белгі бастапқы мәтінде көрсетілген, алайда бұл жерде жүктеу сілтемесі берілмеген.